Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat sztumski. Po raz kolejny można włączyć się w akcję "Szlachetnej Paczki"

ag
pixabay
"Szlachetna Paczka" to ogólnopolski projekt pomocy potrzebującym. Wolontariusze i darczyńcy z powiatu sztumskiego przygotowują się do tegorocznego finału akcji.

"Weekend cudów", czyli finał projektu, podczas którego przygotowane przez darczyńców paczki trafią do potrzebujących rodzin, odbędzie się 8 i 9 grudnia.
Mimo, że akcja kojarzona jest z okresem świąt Bożego Narodzenia, wolontariusze i koordynatorzy znacznie szybciej przygotowują się do całego projektu. W minioną sobotę 17 listopada w całej Polsce ruszyły marsze "Szlachetnej Paczki", otwierające sezon na mądre pomaganie. Dlaczego mądre?

- Wytypowane rodziny, które otrzymają od darczyńców prezenty, są wcześniej kilkukrotnie odwiedzane przez wolontariuszy. Oprócz tego, że spełniają kryteria, takie jak m.in. dochody rodziny, to na dodatek wykazują "bohaterską postawę" - tłumaczy Bartłomiej Iżbicki, wolontariusz i logistyk "Szlachetnej Paczki".
Czym jest "bohaterska postawa" rodzin? - Chodzi tu przede wszystkim o nastawienie poszczególnych rodzin i ich chęć do wyjścia z trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźli - mówi Iżbicki. - Może to objawiać się m.in. w próbie podejmowania zatrudnienia, aby polepszyć swoją sytuację materialną. Pomoc w ramach projektu trafia również do rodzin, w których znajdują się osoby chore lub niepełnosprawne.

Każdy darczyńca może zapoznać się z historiami oraz potrzebami danej rodziny. Opisy rodzin znajdują się na stronie internetowej projektu. TUTAJ

Często zdarza się także, że jedną paczkę tworzą firmy albo organizacje. Według oficjalnych danych w ubiegłym roku jedną paczkę o średniej wartości 2689 zł przygotowywało 36 osób.
Co trafia do takiego świątecznego prezentu?

- Często są to artykuły tzw. pierwszej potrzeby, ale rodziny proszą również o opał na zimę czy meble do spania, albo podstawowy sprzęt, taki jak lodówka - mówi Bartłomiej Iżbicki. - Przygotowywane są również paczki specjalne. Jest m.in. "Paczka Lekarzy" albo "Paczka Prawników". Dzięki nim rodzina może skorzystać z pomocy lekarskiej bądź prawnej. Pamiętam sytuację, jak jedna z obdarowanych kobiet uzyskała od prawnika całkowitą pomoc w otrzymaniu zasiłku pielęgnacyjnego na chore dziecko - dodaje nasz rozmówca.

Przygotowane przez darczyńców prezenty trafią do rodzin już za trzy tygodnie. - Podczas przekazania przygotowanej paczki mogą być obecni albo tylko wolontariusze, albo także darczyńcy. Wszystko zależy od nich samych i obdarowywanych rodzin - tłumaczy wolontariusz akcji. - Niektóre rodziny wstydzą się swojej sytuacji i chciałyby pozostać anonimowe. "Szlachetna Paczka" daje im taką możliwość. Z kolei w sytuacji, gdy obie strony, obdarowywana i darująca, wyrażają zgodę na spotkanie, niejednokrotnie dochodzi do bardzo wzruszających scen. Sam miałem okazję być kiedyś darczyńcą i do tej pory utrzymuję kontakt z rodziną, której udało mi się pomóc - tłumaczy Bartłomiej Iżbicki.

- Piękne i wzruszające są także momenty, podczas których najmłodsi członkowie rodzin entuzjastycznie cieszą się z otrzymanych prezentów i od razu je rozpakowują. A darczyńcom wręczają przygotowane laurki.


BLACK FRIDAY 2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto