Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Proboszcz Roku 2013 diecezji pelplińskiej - kandydat ks. Marek Trybowski z Kartuz

(J.S.)
(bc)
Ks. dr Marek Trybowski od 1996 roku jest proboszczem parafii św. Wojciecha w Kartuzach.

Skąd Ksiądz pochodzi?
Moja rodzinna parafia św. Wawrzyńca znajduje się w Luzinie. Święcenia kapłańskie przyjąłem w 1989 roku w Pelplinie. W tym roku minie 25 lat. Parafia św. Wojciecha jest moją pierwszą placówką proboszczowską.

Jak potoczyła się dalsza droga kapłańska?
Pracę duszpasterską rozpocząłem jako kapelan i kierowca biskupa chełmińskiego Andrzeja Śliwińskiego w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni. Kolejnym miejscem była parafia Matki Kościoła w Starogardzie Gdańskim. Od sierpnia 1993 roku zostałem wikariuszem w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach. Biskup Jan Bernard Szlaga powierzył mi tworzenie nowej parafii i budowę kościoła pw. św. Wojciecha w Kartuzach. W 2002 r. Jan Paweł II nadał mi tytuł kapelana honorowego. Pełnię funkcję kanonika gremialnego i dziekana kapituły kolegiackiej kartuskiej. Jestem też wicedziekanem dekanatu kartuskiego, dyrektorem Kartuskiego Centrum Caritas i sędzią sądu diecezjalnego.

Czy z objęciem probostwa wiążą się jakieś wspomnienia?
Gdy zaczynałem budować kościół w roku 1996, było generalnie wiele zadań, i tych budowlanych, i tych duszpasterskich. Czyniłem starania o pozwolenie na budowę. W pierwsze święta Bożego Narodzenia byłem na parafii sam, bez wikarego, szafarzy. Dopiero w lipcu przyszedł neoprezbiter ks. Darek Knut, cztery lata później - ksiądz Grzegorz Weis.

Co ważnego dzieje się w parafii?
Nasza wspólnota jest bardzo aktywna. Mamy 9 róż różańcowych, grupę modlitewną ojca Pio, Straż Honorową Najświętszego Sakramentu, która obchodziła jubileusz 20-lecia istnienia. Wesoło śpiewa nam schola Effatha, zespół młodzieżowy Totus Tuus. Raz w roku parafianie jadą na pielgrzymkę, w tym roku na kanonizację Jana Pawła II. Obecnie wiernym służy trzech księży, diakon i 8 szafarzy.

Czym wyróżnia się parafia?
Jest to parafia młoda. Mam stosunkowo młodych parafian. Gdy powstało osiedle, sprowadzili się tu ludzie młodzi, w sile wieku. Starsze pokolenia zostały na ojcowiźnie.
Na pewno wyróżniamy się relikwiami. Mamy w kościele relikwie naszego patrona, św. Wojciecha, św. Ojca Pio, św. siostry Faustyny, błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, błogosławionego Jana Pawła II. Czynię starania, by do parafii trafiły relikwie błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty.
Prężnie działa Kartuskie Centrum Caritas. To zarówno działania na rzecz dzieci, jak i chorych, bowiem prowadzimy Kartuskie Hospicjum Domowe. Jest to jedyny tego typu ośrodek w powiecie kartuskim, powstał jako pierwszy w diecezji pelplińskiej.

Jakie są materialne dokonania proboszcza?
Zbudowaliśmy kościół, plebanię, utwardziliśmy obszerny parking. Kościół jest wykończony z zewnątrz, pracujemy nad jego wystrojem. Przy kościele działa kostnica, mamy do dyspozycji salki katechetyczne. Stworzyliśmy cmentarz na Bilowie, do parafii należy zarządzanie tym miejscem.

Jakie są plany na najbliższy czas?
Przed nami zakup ławek i dokończenie wyposażenia świątyni. Na pewno przeżyciem będzie wyjazd na kanonizację Jana Pawła II a także przywitanie relikwii błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty.
>>> Zobacz jubileusz 15-lecia parafii i wprowadzenie relikwii św. Wojciecha II
>>> Wprowadzenie relikwii bł. Jana Pawła II
>>> Wakacje z Caritas - 2013 - w Gowidlinie
>>> Kartuskie Hospicjum Domowe - z myślą o Polach Nadziei 2014
>>> Pola Nadzie 2013 na rzecz Kartuskiego Hospicjum Domowego

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto