Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt e-Uczelnia na PG

oprac. ds
K. Krzempek
Już wkrótce informatyczna rewolucja na Politechnice Gdańskiej. Skorzystają z niej studenci i kandydaci na studia, kadra naukowa i administracyjna oraz przedsiębiorcy i mieszkańcy regionu

W ciągu najbliższych czterech lat na Politechnice Gdańskiej wdrożona zostanie interaktywna platforma elektroniczna, która sprawi, że załatwienie czegokolwiek na uczelni stanie się dużo prostsze i przyjemniejsze. Całkowita wartość projektu e-uczelnia przekracza 12 mln zł, Unia Europejska dofinansuje go kwotą 8 644 125 zł, co stanowi 75 proc. wartości całego przedsięwzięcia.

Dla studentów, kandydatów na studia i kadry
Dzięki nowatorskim rozwiązaniom wdrożone zostaną kompleksowe usługi elektroniczne skierowane do szerokiego grona odbiorców: studentów i kandydatów na studia, kadry naukowej i administracyjnej oraz przedsiębiorców i mieszkańców regionu pragnących poszerzyć swoją wiedzę i kompetencje zawodowe.
- Projekt e-Uczelnia jest częścią większego planu informatyzacji Politechniki Gdańskiej - tłumaczy prof. Henryk Krawczyk, rektor uczelni. - We wniosku o finansowanie z funduszy strukturalnych uwzględniliśmy siedem modułów, pozostałą część będziemy realizować niezależnie z własnych funduszy tak, aby stworzyć spójną wizję funkcjonowania uczelni, w tym także obsługę wielu usług studenckich zdalnie albo przez telefon komórkowy.

Pilotażowy projekt
Na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej pilotażowo wdrożony został już projekt e-Dziekanat - dodaje rektor. - Po pewnych poprawkach prototyp zostanie przeniesiony na wszystkie wydziały i dalej rozwijany w szerszym zakresie.
Jednym z elementów projektu e-Uczelnia jest moduł e-Student, który umożliwi załatwienie wszystkich spraw online. Oznacza to, że przez internet będzie można sprawdzić plan zajęć, wyniki egzaminów, aktualne terminy konsultacji z wykładowcą.
Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej na wszystkich wydziałach politechniki pojawią się info-kioski, które ułatwią poruszanie się po kampusie studentom pierwszych lat, ale także gościom z zewnątrz. Za pomocą kiosków można będzie skorzystać ze wszystkich usług elektronicznych e-Uczelni. Jeśli ktoś dysponuje laptopem lub odpowiednio nowoczesnym telefonem komórkowym, to dostęp będzie możliwy również za pomocą darmowej sieci bezprzewodowej.

System będzie ulepszany
Rektor podkreśla, że system informatyczny jest systemem dojrzewającym. Na pierwsze trzy lata zaplanowano prace podstawowe, w kolejnych dwóch system będzie ulepszany.

- Realizujemy te systemy w najnowszych technologiach, bo zależy nam na elastyczności, tak zwanej interoperatywności, czyli współpracy różnych systemów ze sobą.

- W projekcie e-Uczelnia zaplanowaliśmy pakiet 58 usług elektronicznych, ułatwiających życie studentom, pracownikom naukowym i administracji, ale także podmiotom zewnętrznym zainteresowanym działalnością uczelni, z dużym naciskiem na sprawną współpracę z przemysłem - mówi Piotr Falc, z-ca kanclerza ds. zasobów informacyjnych, kierownik projektu e-Uczelnia.

Piotr Falc jest przekonany, że przeniesienie procesów naukowych i administracyjnych na nowoczesną platformę elektroniczną zapewni lepszy interfejs komunikacyjny z biznesem, który już od lat używa internetu i nowoczesnych technologii. - Wdrażając e-Uczelnię, staniemy się równorzędnym partnerem dla gospodarki, co powinno korzystnie wpłynąć na postęp w obu sferach. Liczę na to, że po zakończeniu projektu będziemy mogli na zawsze zapomnieć o żmudnych procedurach załatwianych na papierowych drukach, bieganiu od pokoju do pokoju i zależności od godzin przyjmowania interesantów - dodaje kierownik projektu. - Podmioty gospodarcze uzyskają narzędzia do kontaktu w sprawach nietypowych badań naukowych wspierających ich biznes, dostęp do listy studentów oczekujących na praktyki w różnych dziedzinach czy do ekspertów od wydawania opinii, porad czy realizacji trudnych projektów. Wizualny interfejs internetowy e-Uczelnia będzie zaprojektowany całkowicie od nowa, zapewniając spójny przekaz informacyjny w ramach całej uczelni, przy zachowaniu naturalnej różnorodności informacji z wydziałów. Mam nadzieję, że to będzie nowa jakość na Politechnice Gdańskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto