Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Setki osób skorzystały w Rumi z darmowej pomocy

Redakcja
Od ponad roku powiat wejherowski zapewnia mieszkańcom dostęp do nieodpłatnej pomocy i informacji prawnej w ośmiu punktach zlokalizowanych na terenie dziesięciu gmin. W tym czasie udzielono łącznie ponad 2 tys. porad prawnych, część w Rumi.

- Pomoc skierowana jest m.in. do osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, młodych, seniorów, kombatantów, weteranów czy posiadaczy Karty Dużej Rodziny - informuje Jacek Thiel z Zarządu Powiatu Wejherowskiego.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2016, zgodnie z ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, na terenie powiatu wejherowskiego, tak jak w całej Polsce, zaczęły działać punkty, w których gwarantowany jest nieodpłatny dostęp do porad na poziomie lokalnym. - W powiecie wejherow-skim bezpłatna pomoc prawna udzielana jest w ośmiu punktach, które zostały usytuowane w każdej gminie powiatu, by mieszkańcy nie byli skazani na pokonywanie niepotrzebnych kilometrów - mówi Jacek Thiel.

Jak dodaje, po roku funkcjonowania punktów nieodpłatnej pomocy prawnej widać, że zainteresowanie jest dosyć duże.- Taka forma pomocy jest potrzebna, bo ze względów finansowych wiele osób z tej grupy uprzywilejowanej nie stać by było na poradę płatną, a tak mogą nieodpłatnie otrzymać pomoc i wskazówki dotyczące rozwiązania problemu - zwraca uwagę Jacek Thiel. - W 2017 roku punkty porad działają w tych samych lokalizacjach, więc zachęcam uprawnione osoby do korzystania z ich usług.

Ustawa ściśle określa zasady oraz zakres udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej. Stąd pomoc ta obejmuje m.in. poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących jej uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach, wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego czy udzielenie pomocy w sporządzeniu projektu pisma, pod warunkiem jednak, że sprawa znajduje się na etapie przedsądowym i nie toczy się jeszcze postępowanie przygotowawcze. Trzeba też pamiętać, że pomoc ta nie może dotyczyć spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego, a także spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do jej rozpoczęcia.

W 2016 roku na terenie powiatu wejherowskiego udzielono dokładnie 2288 porad prawnych, w tym 479 w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Wejherowie, 413 w Gniewinie i Luzinie, 384 w Szemudzie i Lini, 320 w Rumi, 196 w Redzie, 184 w Powiatowy Centrum Pomocy Rodzinie w Wejherowie, 165 w Choczewie i Łęczycach oraz 147 w Bol-szewie.

Mieszkańcy powiatu najczęściej zgłaszali się o pomoc z zakresu prawa cywilnego, spadkowego oraz prawa rzeczowego i rodzinnego. Najczęstszymi formami dokumentowania uprawnień do uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej był dokument tożsamości potwierdzający nieukończone 26 lat lub ukończone 65 lat, oryginał lub odpis decyzji o przyznaniu świadczenia z pomocy społecznej oraz Karta Dużej Rodziny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto