Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strażnicy miejscy sprawdzą, czym w Wejherowie palimy w piecach

Joanna Kielas
Komin
Komin Fot. straż miejska w Wejherowie
Strażnicy miejscy sprawdzą, czym w Wejherowie palimy w piecach. Po skontrolowanych szambach, przyszedł czas na drugi ważny ekologicznie problem - emisja spalin powstałych w wyniku ogrzewania mieszkań i smog unoszący się nad miastem w dni bez wiatru. Straż miejska zamierza przeprowadzić specjalne kontrole.

Strażnicy miejscy sprawdzą, czym w Wejherowie palimy w piecach. Za blisko dwie trzecie smogu w Polsce odpowiadają bowiem domowe kopciuchy - piece, w których spalamy węgiel i śmieci - czyli tzw. niska emisja. Drugim zagrożeniem jest ruch samochodowy, a dopiero kolejnym kominy fabryk i elektrociepłowni.

Straż Miejska w Wejherowie rozpoczęła sprawdzać, ile kotłów (pieców) centralnego ogrzewania użytkowanych jest w Wejherowie. Póki co, nie ma takich statystyk, bo problem ten do końca nie jest unormowany prawnie. Od kilku lat mowa jest jedynie o segregacji odpadów i zakazie ich spalania w przydomowych piecach. Nie ma żadnej normy prawnej co do jakości paliwa (węgla), który spalany jest w przydomowych piecach CO i kaflowych.

Dlatego strażnicy odwiedzą właścicieli i użytkowników domów, którzy ogrzewają mieszkania piecami i kotłami z prywatnych kotłowni. Funkcjonariusze pytają, z jakich kotłów i pieców korzystają właściciele domków jednorodzinnych i budynków wielomieszkaniowych nie podłączonych do sieci OPEC. Przy każdej wizycie wypełniają specjalną ankietę, w której zawarte są takie dane jak rodzaj kotła, plan podłączenia do sieci OPEC, planowany termin wymiany starych kotłów na ekologiczne tj. elektryczne, gazowe, na pellet czy ekogroszek.

Pierwsze kontrole spotkały się z akceptacja społeczną samych właścicieli. Mieszkańcy chętnie o tym problemie rozmawiają i ze strażnikami współpracują. Mówią o planowanych inwestycjach w kotły ekologiczne. Cała akcja z rozpoznaniem problemu trwać będzie do końca sezonu grzewczego. Są to setki budynków i instalacji w budynkach jednorodzinnych wielomieszkaniowych. Kontrola ta pozwoli określić wielkość problemu i sposób w jaki te uciążliwe dla środowiska i naszego zdrowia trucizny będzie można wyeliminować. Póki co, nikt za używanie starego pieca nie będzie karany.

Obecnie grzywnę można nałożyć jedynie za spalanie odpadów. Tematem tym w dniu 17 stycznia 2017 roku zajęła się również Rada Ministrów. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów przedstawił najważniejsze rekomendacje RM, a wynika z nich, że:

- do końca kwietnia 2017 roku będą określone nowe normy dotyczące kotłów do spalania węgla,
- będą nowe normy dotyczące jakości spalanego węgla,
- ma powstać program podłączenia do sieci ciepłowniczych,

- mają powstać zachęty do ciepłownictwa niskoemisyjnego (pompy ciepła, sieci gazowe, elektryczne),
- ma powstać rozwój sieci pomiarowych i monitoringowych,
- zachęty podatkowe dla samochodów elektrycznych i hybrydowych,

Póki co, są to dopiero rządowe plany, ale w Wejherowie w tym zakresie potrzebny jest dokładny audyt, który przedstawiony zostanie prezydentowi miasta. Jego wyniki poznamy do końca miesiąca kwietnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto