Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studio Bałtyckie #16. Redaktorskie podsumowanie 2016 roku | WIDEO

bał
Studio Bałtyckie #16. Redaktorskie podsumowanie 2016 roku
Studio Bałtyckie #16. Redaktorskie podsumowanie 2016 roku Piotr Niemkiewicz
Studio Bałtyckie #16. Redaktorskie podsumowanie 2016 roku: zaczęło się od gorącego stycznia, był historyczny pucki kalendarz, wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Pucku i bolesne pożegnanie z ks. Janem Kaczkowskim oraz twórcą helskiego fokarium prof. Krzysztofem Skórą.

wideo: Bałtycka TV

Puck zaskoczył swoim wyjątkowym kalendarzem - takiego przedsięwzięcia w nadmorskim powiecie jeszcze nie było. Przed obiektywami stanęły urzędniczki, pozując do dwunastu zdjęć, które reklamowały imprezy odbywające się w powiatowym mieście.

Styczeń 2016 był też gorącym okresem dla naszych strażaków, którzy tylko pierwszego dnia musieli kilkukrotnie wyjeżdżać do akcji gaśniczych. Jednym ze zdarzeń był m.in. pożar w Mrzezinie - tu dach nad głową straciła młoda, 4-osobowa rodzina. Ich tragedia nie pozostała bez odzewu, bo w pomoc zaangażowała się cała lokalna społeczność - nie tylko Mrzezina i gminy Puck, ale również powiatu puckiego i Pomorza.

ZOBACZ TEŻ:

W lutym Puck odwiedził prezydent Andrzej Duda, podnosząc w ten sposób rangę rocznicowych obchodów Zaślubin Polski z Morzem, gdzie m.in. mówił dużo na temat gospodarki morskiej.
- Prawi i Sprawiedliwość można lubić albo nie lubić, natomiast to przemówienie było po prostu mocne, dobre - ocenił redaktor Piotr Lessnau z Bałtyckiej TV.

Krótko po prezydenckiej wizycie ziemia pucka żegnała prof. Krzysztofa Skórę - ojca świetnie znanego w całym kraju helskiego fokarium.
- Trochę podobnie jak z Prawem i Sprawiedliwością - mówił red. Krzysztof Hoffmann z Dziennika Bałtyckiego profesora Skórę można lubić albo nie, można go wspominać dobrze albo niedobrze, ale jego zasługi są nieocenione.

20,37 - to najważniejsza liczba marca 2017 w powiecie puckim ale i Torunia oraz całej sportowej Polski. To właśnie na tę odległość kulę posłał Rafał Kownatke, sportowic i trener LKS Ziemi Puckiej oraz wuefista w ZS Starzyno. Świetny wynik i jeszcze większa sensacja, bo rekordowy rzut dał pierwsze miejsce, tytuł halowego mistrza Polski oraz... pogromcy arcymistrza Tomasza Majewskiego.

Był też kolejny plus - sportowiec z Pucka podpisał sponsorską umowę z miastem, które nagrodziło go swoim stypendium.

W marcu swój debiut miała Bałtycka TV - internetowa telewizja nadmorskiego powiatu.

Szokiem była wiadomość - spodziewana, bo kapłan chorował od kilku lat - księdza Jana Kaczkowskiego. Twórca Puckiego Hospicjum odszedł w swoim rodzinnym Sopocie, ale żałobną mszę odprawiono w puckim kościele. Świątynia i jej sąsiedztwo były wypełnione pogrążonymi w smutku przyjaciółmi niezwykłego kapłana.

Kwiecień 2016 to m.in. finał dwóch inwestycji - przebudowy i modernizacji Muzeum Rybołówstwa w Helu oraz Urzędu Gminy w Krokowej. Ten drugi - ultranowoczesny - budynek kosztował ok. 5 mln zł.

Ruszyła też akcja pomocowa dla Cypriana Gawła - małego helanina, który cierpi na padaczkę lekoodporną. Miejscowa społeczność stanęła na wysokości zadania i m.in. siłami Studia Tańca Dance Flow zorganizowała fantastyczny pokaz, w którym udział wzięła Anna Głogowska. Udało się - w grudniu chłopak pomyślnie przeszedł w Niemczech skomplikowaną operację i wrócił do domu.

W niemieckiej klinice Cyprianka odwiedził niecodzienny gość -piłkarz Robert Lewandowski. I jak się okazało, to on był tajemniczym darczyńcą, który wcześniej na leczenie chłopczyka przekazał (anonimowo - podkreślmy!) przekazał 100 tys złotych. W grudniu też przyniósł ze sobą prezenty.

Roberta Lewandowskiego próżno jednak w maju 2017 wypatrywano na zgrupowaniu piłkarskiej kadry Polski, która na Półwyspie Helskim odpoczywała i przygotowywała się - w asyście tłumów kibiców. Jednym, z rezultatów PZPN-owskiego zgrupowania była budowa boiska w Jastarni.
Dziś jego głównymi użytkownikami jest miejscowy PKS Jastarnia, choć - za odpłatą - na "reprezentacyjnej trawie" zagrać może każdy.

A maju 2017 Szpital Pucki odebrał - już drugą tego roku (pierwsza przyszła w styczniu) - karetkę. Nowoczesnego volkswagena pomogli m.in. kupić przedsiębiorcy z naszego regionu. Zobaczyliśmy też projekty przebudowy dworca PKP we Władysławowie, który niebawem ma się stać prawdziwa wizytówką turystycznego miasta. Tu za projekt odpowiada architekt Jan Sikora mający na swoim koncie m.in. głośną i świetnie ocenianą Stację Kultura w Rumi.

Gdy wydawało się, że w czerwcu 2017 uczniowie przygotowywać się będą do wakacji, a dorośli do ugoszczenia letników, Władysławem - a potem Polską - wstrząsnęła skatowaniu Odiego. Maltretowany pies został potem zakopany pod gruzem na Szotlandzie.

Swoje 25-lecie obchodziła też gmina Puck - największy samorząd w powiecie puckim świętował hucznie. Wójt Tadeusz Puszkarczuk na urodziny do Leśniewa zaprosił również byłych pracowników swojego urzędu - to był bardzo ciepły gest. A muzycznym gościem był zespół Kombii, który dał koncert w Żelistrzewie.

Zresztą muzycznych gwiazd nam nie brakowało, bo w 2016 roku koncerty nad morzem i zatoką dali m.in. - Dawid Podsiadło, Maryla Rodowicz, Lady Pank...

Dobrze trzeba ocenić też wakacje 2016, bo było dużo bezpieczniej na drogach i plażach - wynika z podsumowania, którego dokonały służby mundurowe powiatu puckiego.

Wrzesień przyniósł dobre wieści dla tych, którzy czekali na pomyślne zakończenie projektu "zbudujmy windę w puckim szpitalu". Temat rodził się w bólach, ale finał będzie świetny - bo powiatowa lecznica otrzyma nie tylko podnośnik, ale wręcz dodatkowy budynek.

W łączniku pojawi się nie tylko winda, ale również wygospodarowane będą dodatkowe pomieszczenia na gabinety oraz dla pracowników pogotowia.

Finansowy wrzesień w Pucku miał też swoją inną odsłonę, bo w mieście pojawiły się płatne parkingi oraz parkometry - na początku przyjęte zostały dość chłodno. A urzędnicy musieli zmierzyć się z falą krytyki zmotoryzowanych mieszkańców oraz właścicieli mieszkań w okolicznych blokach, pod którymi kierowcy zaczęli urządzać sobie bezpłatne postoje.

Dobre wieści dla tych ostatnich przyniósł październik 2016 - będzie można zbudować rondo na styku ul. Żwirowej i Drogi Chłapowskiej. To świetna wiadomość dla tych, którzy chcą ominąć zakorkowane latem centrum Władysławowa.

Po "sąsiedzku" w gminie Puck rozpoczęły się remonty drogowe między Puckiem a Mrzezinem - z budową nowoczesnego ronda i poprawą nawierzchni na drodze przez łąki. Całość rodziła się i powstawała w sporych bólach, ale efekt jest świetny.

W październiku - nieoficjalne - otwarcie Puckiego Centrum Kultury, w którym młodzież z naszej grupy Wieko od Trumny przedstawiła swoją wizję mickiewiczowskich "Dziadów". Spektakl - wystawiany potem także poza Puckiem - spotkał się z rewelacyjnym przyjęciem.

Miesiąc później 10 milionów złotych udało się Starostwu Powiatowemu w Pucku zdobyć na rozwój szkolnictwa zawodowego. To zaowocuje nowymi pracowniami, specjalnościami i - być może - miejscami pracy dla absolwentów.

W listopadzie 2017 Puck pobił rekord w ilości osób śpiewających hymn. Wprawdzie malkontenci utyskiwali, że więcej niż 2,5 tys. osób śpiewa hymn na każdym meczu reprezentacji, ale w powiatowym mieście podkreślano, że tu trzeba było nauczyć się aż czterech zwrotek.

Końcówka roku to między innymi Szlachetna Paczka - pomocowo-świąteczna idea, realizowana przez wolontariuszy z naszego terenu, w którą włączyły się m.in. Urząd Miasta we Władysławowie i Starostwo Powiatowe w Pucku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto