Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studio Bałtyckie #17. Gościem był Henryk Doering, wójt gminy Krokowa | WIDEO

BTV
Studio Bałtyckie #17 Henryk Doering, wójt gminy Krokowa
Studio Bałtyckie #17 Henryk Doering, wójt gminy Krokowa Piotr Niemkiewicz
Studio Bałtyckie #17. W rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim i Bałtycką TV wójt gminy Krokowa mówi m.in. o szansach powstania u nas elektrowni atomowej, Rowerowej Krokowej, restauracji zabytków sakralnych

wideo: Bałtycka TV

Studio Bałtyckie #17 - wspólny projekt Dziennika Bałtyckiego i Bałtyckiej TV - tym razem gościło wójta Henryka Doeringa, który od lat rządzi gminą Krokowa. A samorząd ma za za sobą udany rok. Blisko 3 tys. zł na statystycznego mieszkańca - tyle samorząd wydał ze unijnych funduszy na inwestycje i został liderem w Polsce.
- To oczywiście nie tylko ostatni rok, a efekt pracy wielu lat pozyskiwania środków - podkreśla wójt Henryk Doering. - Skoro Unia daje, to trzeba brać.

Gmina Krokowa mocno nastawiła się na zbieranie jak największej ilości pieniędzy spoza swojego budżetu, który dzięki temu w 2015 roku opiewał na kwotę ok. 100 milionów złotych.

ZOBACZ TEŻ:

W ub. roku tempo inwestycji zwolniło, ale to nie oznacza, że gmina spoczęła na laurach.
- Rozliczaliśmy fundusze i pisaliśmy kolejne wnioski - tłumaczy wójt Doering.

Te dotyczyć będą budowy dróg, sali widowiskowo-sportową, boisk, termomodernizację obiektów, ale też na lepsze i szersze udostępnienie letnikom obiektów sakralnych gminy Krokowa - czyli zespole kościelno-klasztornym w Żarnowcu i parafialnym kościele w samej Krokowej.
- Jako jedyna gmina wiejska dostaliśmy od marszałka Pomorza 60 procent dofinansowania - z dumą przyznaje wójt.

Budowy i remonty zaczną się w tym roku, skończą najpóźniej w przyszłym.

Wg. ostatnich badań 61% Polaków chce, byśmy mieli swoją elektrownię atomową. Ta miałby powstać m.in. w okolicach Jeziora Żarnowieckiego. Niedawno wójtowie Krokowej, Gniewina i Choczewa spotkali się z nowym prezesem PGE EJ1.
- Jestem jego informacjami podbudowany, bo budowa elektrowni ma zielone światło - przyznaje wójt Doering. - PGE rusza z badaniami środowiskowymi i lokalizacyjnymi, które chcą szybko sfinalizować.

Nawet jeśli lokalizacje Żarnowca lub Choczewa finalnie nie zostaną wybrane, to samorządowcy będą mieli komplet informacji o warunkach m.in. geologicznych - czy te pozwalają na tego typu inwestycje, czy nie.
- Niebawem mamy kolejne spotkanie, również z obecnym ministrem energetyki, i wspólnie będziemy rozmawiać o lokalizacji EJ w naszym regionie - podkreśla gość Studia Bałtyckiego. - My naprawdę jesteśmy zniecierpliwieni przeciągającym się procesem decyzyjnym. Ponad 60 procent Polaków jest za, gminy są za, więc odkładanie w czasie decyzji w czasie nie jest dobre dla tego projektu.

Na polskiej atomówce nasze gminy już zarabiają - każda z trzech gmin dostała ok. pół miliona złotych na świetlice, kupno jachtów itp.

W grudniu 2-16 skończyła się też blokada inwestycyjna na terenie żarnowieckiej strefy ekonomicznej - tutejsze firmy chcą się rozwijać, ale decyzje o inwestowaniu blokuje niepewność co do losów atomówki.
- 90 procent terenów to nasza ziemia, więc my tracimy więcej niż dostajemy od PGE EJ1 - wylicza wójt.

Wiemy też, że Lubocino nie będzie łupkowym eldorado. Badania zasobów kończą się i nic nie wskazuje, by w gminie Krokowa miały powstać kopalnie tego surowca.
- Mam informację, że firma będzie przywracać teren badań do stanu pierwotnego - zdradził w Studiu Bałtyckim wójt. - Złoża są po prostu zbyt małe.

To nie jest szczególnie dobra wiadomość, ale i tu udało się gminie zarobić na gazie. Ok. 900 tys. złotych kosztowała budowa nawierzchni drogi między Karlikowem a Lubocinem.
- Tego nikt nam nie odbierze - przyznaje wójt. - Zobligowaliśmy ich do tego, by tyle u nas zainwestowali.

Od stycznia 2017 uczniów do szkół i domów dowozi nowy operator - PKS Gdynia.
- Na terenach Luzina i Szemudu funkcjonuje podobny system, rozszerzony o możliwość transportu dorosłych, a coś podobnego chcemy wprowadzić też u nas - zdradza krokowski samorządowiec.

W wakacje swoją markę wzmocni Rowerowa Krokowa.
- Utrzymujemy wyścigi leśno-górsko-błotne, bo cieszą się dużym zainteresowaniem - mówi wójt gminy Krokowa. - I we współpracy z Czesławem Langiem dokładamy do kalendarza imprez mistrzostwa Polski w kolarstwie. U nas będzie jazda indywidualna na czas.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto