Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Św. Antoniego - najmłodsza parafia w Redzie

Tomasz Smuga
Wierni z parafii pw. św. Antoniego - jak nakazuje chrześcijaństwo - pomagają innym. Tym razem wspomagali bliźnich z Białorusi.
Wierni z parafii pw. św. Antoniego - jak nakazuje chrześcijaństwo - pomagają innym. Tym razem wspomagali bliźnich z Białorusi. Fot. Tomasz Smuga
Parafia pw. św. Antoniego powstała w 2001 roku
. W lipcu 2001 odprawiono pierwszą mszę świętą
. Przy świątyni działa wiele wspólnot parafialnych.

Parafia pw. św. Antoniego jest najmłodszą wspólnotą w Redzie. Powstała dopiero 1 lipca 2001 roku. Wydzielona została z parafii macierzystej - pw. Wniebowzięcia NMP w Redzie. Wspólnotę wiernych przy ulicy Fenikowskiego ustanowił Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Gocłowski - ówczesny metropolita gdański. Na proboszcza ustanowiono ks. Jana Kowalskiego, a jego współpracownikiem ks. Łukasza Kosa.


W lipcu 2001 roku odprawiona została pierwsza Msza św. przy polowym ołtarzu. Jeszcze w tym samym roku - w okresie wakacyjnym - ówczesny metropolita gdański poświęcił krzyż i plac pod budowę kościoła.Rozpoczęto również budowę tymczasowej kaplicy, w której pierwszą Msze św. odprawiono we wrześniu. W roku 2002 odbyła się pielgrzymka parafialna do Włoch, podczas której parafia otrzymała relikwie św. Antoniego z Padwy.


Rok 2004 był przełomowym dla istnienia parafii. Rozpoczęto wtedy budowę kościoła. Uroczystości rozpoczęła Eucharystia w intencji budowniczych i ofiarodawców, po której na placu dokonano pierwszego wykopu symboliczną pierwszą łopatą.


W roku 2006 miało miejsce kilka ważnych wydarzeń w życiu parafii. 13 czerwca wmurowano kamień węgielny w ścianę świątyni. Natomiast w grudniu odbył się montaż dachu z drewna klejonego. W święta Bożego Narodzenia miała miejsce pierwsza pasterka w murach nowo wybudowanego kościoła. 
13 maja 2008 r. ks. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź podczas Uroczystości odpustowej ku czci św. Antoniego dokonał poświęcenia 3 dzwonów. Obecnie od połowy września trwają prace na zewnątrz świątyni.


Niedzielne Msze św. dla młodzieży upływają przy muzyce zespołu "Cali Twoi". Grupa powstała w 2006 roku. Zespół liczy kilkunastu członków (występują rotacje w składzie). Gitarzystką w zespole jest Ola Dalecka, która do pomocy ma grono osób śpiewających.
Zespół tworzą uczniowie Gimnazjum oraz Szkół Ponadgimnazjalnych. Oprócz opraw niedzielnych Mszy św. grupa "Cali Twoi" śpiewa również podczas innych spotkań i nabożeństw dla młodzieży. Młodzież zespołu muzycznego uczestniczy także w innych parafialnych przedsięwzięciach o charakterze bardziej rozrywkowym: dyskoteki, wycieczki, projekcje filmowe. Po za tym w świątyni działają wspólnoty parafialne. Wśród nich znajdują się m.in. Żywy Różaniec, Oaza rodzin - Ruch Domowego Kościoła, Młodzieżowa wspólnota modlitewno-ewangelizacyjna SILOE, czy Koło Przyjaciół Radia Maryja.


Parafia p.w. św. Antoniego Padewskiego wchodzi w skład dekanatu Reda archidiecezji gdańskiej.Najmłodsza parafia rzymskokatolicka w Redzie, obejmuje południowe osiedla miasta oraz północny fragment Białej Rzeki, dzielnicy Rumi.


Patron parafii
Św. Antoni Padewski - patron rzeczy zagubiony; urodził się ok. roku 1195 w Lizbonie, stolicy Portugalii. Na Chrzcie święty otrzymał imię Ferdynand. Według podania jego rodzicami byli: Maria i Marcin Buglioni. Pomiędzy 15 a 20 rokiem życia wstąpił do Kanoników Regularnych Św. Augustyna, którzy mieli swój klasztor na przedmieściu Lizbony. Tam był dwa lata, po czym przeniósł się do klasztoru w Combrze, które to miasto obok Lizbony było drugim ośrodkiem życia religijnego i kulturowego kraju. W roku 1219 otrzymał święcenia kapłańskie. 
Swoje życie poświęcił na wychwalanie Boga. Zmarł w 1231 roku. Rok później papież Grzegorz IX zaliczył go w poczet Świętych. O tak rychłej kanonizacji zadecydowały rozliczne cuda i łaski, jakie wierni na grobie św. Antoniego otrzymywali. Komisja papieska stwierdziła w tak krótkim czasie: 5 uzdrowień z paraliżu, 7 wypadków przywrócenia niewidomym wzroku, 3 głuchym słuch, 2 niemym mowę, uzdrowienie 2 epileptyków i 2 wypadki wskrzeszenia umarłych.
Kult św. Antoniego rozszedł się po świecie chrześcijańskim na Zachodzie lotem błyskawicy Papież Grzegorz IX bullą Cum iudicat w 1233 roku wyznaczył dzień jego pamiątki dorocznej na 13 czerwca. Papież Sykstus V w roku 1586 włączył jego święto do kalendarza powszechnego Kościoła. Papież Innocenty XIII w roku 1722 na życzenie króla Hiszpanii Filipa V ustanowił 13 czerwca jako święto nakazane dla całej Hiszpanii i jej podległej Ameryki Południowej. W Padwie zainicjowano praktykę każdego piątku dla uczczenia śmierci Świętego i wtorku dla uczczenia jego pogrzebu. Ta ostatnia praktyka rozszerzył się w całym świecie.

W Polsce imię św. Antoniego należy do najpopularniejszych i najczęściej spotykanych. Czasem nadawane również niewiastom. W Ojczyźnie naszej wystawiono ku jego czci ok. 250 świątyń a trzy razy tyle parafii obchodzi dzień jego święta jako odpustowe. Nie ma kościoła chyba w Polsce bez jego ołtarza czy choćby figury. Osobliwością chyba jedyną w świecie jest kaplica Św. Antoniego, wykuta w soli we Wieliczce, jak też figura Świętego rzeźbiona w konkrecji ołowianej w kościele w Dworkowicach pod Kielcami.

Harmonogram mszy św.
Msze św. w niedzielę
 - 7.30; 9; 10.30; 12; 18 (w lipcu i sierpniu 20)

Msze św. w dni powszednie
 - 7; 18.30

Msze św. w święta zniesione
 - 7; 9; 17; 18.30
Kancelaria parafialna
 a wtorek i czwartek w godz. 16 - 17.30
 a sobota w godz. 9 - 10
Porada rodzinna
 - wtorki, godz. 19.
Nabożeństwa ku czci św. Antoniego (patrona parafii)
 a w każdy trzeci wtorek miesiąca, zaś od 16 czerwca 2002 r. w łączności z wystawieniem relikwii św. Antoniego z możliwością uczczenia patrona przez ucałowanie.

Duszpasterze parafii
- Proboszcz
 - Ks. Kanonik Jan Kowalski - Święcenia kapłańskie otrzymał 25 maja 1991 roku. Swoją posługę duszpasterską pełnił jako wikariusz w parafiach w Gdyni Witomino oraz na Dąbrowie. 1 lipca 2001 roku władze kościelne powierzyły mu organizację życia duszpasterskiego w nowo utworzonej parafii pw. św. Antoniego Padewskiego. 11 października 2004 roku rozpoczął budowę kościoła.


- Wikariusz
 - Ks. Krystian Wilczyński - Święcenia diakonatu otrzymał 22 czerwca 2007 roku, a 21 czerwca 2008 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Praktykę diakona odbywał w Parafii św. Mikołaja w Gdyni, a jego rodzinną parafią jest Parafia św. Jacka w Straszynie. Parafia w Redzie jest jego pierwszą placówką, do której został posłany jako kapłan od 1 lipca 2008.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto