Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Św. Katarzyna w Krokowej

Roman Kościelniak
Prezentujemy burzliwe dzieje parafii pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krokowej. Parafia w Krokowej powstała pod koniec XIII w. Pierwszy, drewniany kościół wybudował Piotr Krockowski, za patronkę obrano Św.

Prezentujemy burzliwe dzieje parafii pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krokowej.

Parafia w Krokowej powstała pod koniec XIII w. Pierwszy, drewniany kościół wybudował Piotr Krockowski, za patronkę obrano Św. Katarzynę Aleksandryjską. Ta świątynia przetrwała niecałe dwieście lat. W 1498 r. zbudowano kościół z kamienia, który miał wieżę krytą gontami.
Rok 1572 dla krokowskich katolików zapisał się czarną kartą. Wówczas z Francji powrócił Reinhold von Krockow i wraz z całym swym dworem przeszedł na luteranizm. Skutkowało to zmianą kościoła katolickiego na zbiór protestancki. Katolicy z Krokowej musieli chodzić na msze do pobliskiego Żarnowca.


Budowę obecnego kościoła rozpoczęto w 1833 roku, zakończono siedem lat później. Neogotyckiej świątyni nadano kształt krzyża, dlatego był on pw. Św. Krzyża. Dzięki charakterystycznym dwóm wieżom krokowski kościół nazywano "kaszubską Notre Dame". Od strony wschodniej powstało mauzoleum, w którego podziemiach chowano zmarłych z rodziny von Krockow. Gdy w 1945 r. do Krokowej wkroczyła Armia Czerwona, żołnierze podziurawili kulami z karabinów metalowe trumny. Podejrzewali, że ukrywają się w nich Niemcy. Obecnie w dawnym mauzoleum mieści się zakrystia.


Wyzwolenie spod okupacji hitlerowskiej nie zakończyło problemów krokowskiego kościoła. Opustoszały budynek jeszcze przez rok był plądrowany. W tym czasie m.in. ktoś rozebrał i wyniósł organy. W 1946 r. zawiązał się komitet, który podjął starania o powrót kościoła w ręce katolików. Zabiegi zakończyły się sukcesem, świątynia została konsekrowana 4 czerwca 1946 r. Po raz pierwszy od 350 lat odprawiono tu mszę katolicką w języku łacińskim. 
Przez ponad rok był to filialny kościół żarnowieckiej parafii. W październiku 1947 r. w Krokowej utworzono samodzielną jednostkę duszpasterską. 
W następnym roku zaszła kolejna zmiana. Od września kościół powierzono Zgromadzeniu Księży Zmartwychwstańców. W 1951 roku w ołtarzu głównym umieszczono obraz patronki kościoła, Św. Katarzyny Aleksandryjskiej. 
Po latach zmieniało się także otoczenie i wygląd zewnętrzny świątyni. W 1977 roku zbudowano kruchtę - czyli przedsionek kościoła. W 2002 roku została ona rozbudowana, wejście do świątyni otrzymało nowy kształt. Na jedną z kościelnych wież wrócił zegar. Nowoczesny mechanizm ufundowali Albrecht von Krockow i jego siostra Cecylia.

Kto jest kim w parafii
Proboszcz parafii pw Św. Katarzyny Aleksandryjskiej: ks. Mariusz Kiniorski

Wikariusze: ks. Dariusz Szczeciński, ks. Zbigniew Węsierski, ks. Józef Żabówka

Organista: Tomasz Lesner.

Porządek mszy świętych
Niedziele: godz. 7.15, 8.45, 10.30 (suma), 12 (dla dzieci) i 17 (w lipcu i sierpniu godz. 19). W Świecinie godz. 9.30. W ostatnią niedzielę każdego miesiąca msza wieczorna jest odprawiana w języku kaszubskim.

Dni powszednie: od 1 października do 31 marca godz. 7 i 17, kwiecień; maj, czerwiec i wrzesień godz. 7 i 18; lipiec i sierpień godz. 7, 8.45 (tylko w środy), 18 (tylko w soboty).

3400 - tylu wiernych liczy obecnie parafia w Krokowej. To mieszkańcy jedenastu wiosek.

Rozmowa z proboszczem
Z księdzem Mariuszem Kiniorskim rozmawia Roman Kościelniak.
Ksiądz przybył do Krokowej przed rokiem. Jak się pracuje w tutejszej parafii?
- 
Bardzo dobrze. Przyjęto mnie życzliwie. Przyznaję, że teren jest mi znany, przyjeżdżałem tu jako kleryk na początku lat dziewięćdziesiątych na kursy języka niemieckiego. Bardzo mi się tu spodobała, dlatego wróciłem do Krokowej z radością.

Jakie prace w świątyni ksiądz planuje wykonać?

- Chciałem najpierw wykonać porządki w kościele, wykonać odgrzybienie i malowanie murów. Jednak okazało się, że wymagałoby to olbrzymich nakładów. Dlatego zdecydowałem, że zaczniemy od remontu plebanii. To znacznie mniejsze koszty. Już teraz budynek wygląda o wiele lepiej, niż przed rokiem. Udało nam się wygospodarować miejsce na salkę, w której spotykają się członkowie naszych grup modlitewnych.


Czy wierni aktywnie włączają się w życie kościoła?

- Bardzo prężnie działają tu grupy modlitewne. Podczas spotkań rozważamy Pismo Święte. Chciałbym jeszcze zaangażować naszą młodzież. Już teraz zaczęła działać schola. Liczę, że niebawem nasi młodzi parafianie będą bardziej aktywni.

Duszpasterstwo parafialne
Przy kościele działa Rada Parafialna oraz niebawem rozpocznie swoją pracę Rada Ekonomiczna, która ma pomagać w zdobywaniu niezbędnych środków, podpowiadać, w jaki sposób wydawać pieniądze. Ponadto istnieją tu Grupa Modlitewna Barka, osiemnaście róż Żywego Różańca, i utworzona niedawno Schola Dziecięca, która ubogaca śpiewem msze święte. Wkrótce swoją działalność rozpocznie grupa Braci Zewnętrznych, którzy mają pomagać w pracy duszpasterskiej. Parafia ma swoją stronę internetową: www.parafiakrokowo.byethost17.com, na której umieszczane są m.in. ogłoszenia parafialne, najważniejsze informacje z życia krokowskiego kościoła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto