Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sześć wieków kościoła

Maciej Jędrzyński
Niewielka parafia pw. św. Barbary ma skarb w postaci cennego zabytku, jakim jest jeden z najstarszych na Kociewiu kościołów. W tym roku mija 600 lat od jego konsekracji Początki dziejów parafii Lalkowy, położonej w ...

Niewielka parafia pw. św. Barbary ma skarb w postaci cennego zabytku, jakim jest jeden z najstarszych na Kociewiu kościołów. W tym roku mija 600 lat od jego konsekracji

Początki dziejów parafii Lalkowy, położonej w gminie Smętowo Graniczne, sięgają XIII wieku. Pierwsze informacje w źródłach pisanych dotyczących wsi pochodzą z końca XII i początku XIII stulecia. Będąc we wsi od razu zwraca się uwagę na gotycki, jednonawowy kościół, który został zbudowany na przełomie XIV i XV stulecia. Stało się to za zgodą krzyżaków, którzy zarządzali tymi terenami, niemniej fundatorami były tutejsze rody szlacheckie, m.in. Konopackich, Czapskich, Kostków i Szembeków.

Smutną datą w dziejach świątyni jest 19 maja 1862 roku, kiedy to kościół spłonął. Niestety, zniszczeniu uległo całe jego wyposażenie. W tym m.in cztery pozłacane ołtarze. Jeden z nich słynął cudami, a mianowicie ołtarz z figurą Pana Jezusa Ukrzyżowanego. Znajdowała się na nim figura Pana Jezusa rzeźbiona w drewnie ze srebrną koroną na głowie. Modlący się przy nim doznawali wielu łask i świadczyły o tym zawieszone na ołtarzu liczne wota. Zniszczeniu uległ także ołtarz ze słynącym cudami obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, który trafił do świątyni z kaplicy w Rynkówce, w 1729 roku. Obraz uchodził za bardzo wierną kopię oryginału. Odbudowa kościoła po pożarze trwała kilka lat.
Będąc w Lalkowych nie raz spojrzymy na górująca nad wsią wieżę kościelną. Warto wiedzieć, że dzwon na liczącej blisko 30 metrów wysokości wieży, ma napęd elektryczny, a z kolei zegar wyposażony został w elektroniczny czujnik, który reguluje czas według wzorcowego zegara we Frankfurcie na Menem. Zegar wybija kwadranse i godziny.

Z wydarzeń w ostatnim czasie należy zapamiętać, że od lipca 1981 roku, przez 28 lat proboszczem parafii był ks. Stanisław Gołąbek. Proboszcz zmarł 15 sierpnia br., w święto Wniebowzięcia NMP. Nowym proboszczem parafii został ks. Dariusz Nenca.
W tym roku parafia obchodzi 600-lecie konsekracji kościoła w Lalkowach.

Będziemy dbać o nasz zabytkowy kościół

Z ks. Dariuszem Nencą, proboszczem parafii w Lalkowych rozmawia Maciej Jędrzyński

- Ksiądz proboszcz jest od niedawna w tej parafii.
- Jestem tutaj od niespełna trzech miesięcy. To moja pierwsza samodzielna parafia, wcześniej nie byłem proboszczem. Pracowałem w parafiach w Lęborku, Koronowie i Świeciu, a pochodzę z Chojnic.

- Co można powiedzieć o parafii, tak najkrócej rzecz ujmując?
- To jest bardzo mała parafia, jej mieszkańcy są życzliwi, pomocni. Sporo jednak ludzi, zwłaszcza młodych, wyjechało stąd za pracą, dlatego nie ma co kryć - parafia po prostu się starzeje. Poza tym część osób, ta mieszkająca najdalej od naszego kościoła, chodzi do sąsiedniego kościoła w Kamionce. Idą na skróty, przez pole, bo mają tam najzwyczajniej bliżej.

- W tym roku przypada sześćsetna rocznica konsekracji, czyli poświęcenia kościoła parafialnego, jednego z najstarszych na Kociewiu.
- Będziemy ją obchodzić 4 grudnia w święto naszej patronki św. Barbary, z udziałem ks. biskupa Jana Bernarda Szlagi. W związku z rocznicą odbędzie się m.in. wystawa starych modlitewników oraz wystawa fotografii ukazująca historię kościoła. Trzeba pamiętać, że to naprawdę stara świątynia. Konsekracja miała miejsce w XV wieku, ale jego budowa zaczęła się już w XIV wieku.

- Taki zabytek wymaga pewnie troski. Potrzebne są jakieś remonty?
- Przede wszystkim myślę o remoncie dachu. Byłem już u konserwatora w tej sprawie. To nie jest łatwe zadanie, procedura jest dosyć skomplikowana, ale mam nadzieję, że w przyszłym roku uda się zacząć prace. Zakładam, że potrwają 2 lata. Pieniądze na to będą pochodzić ze środków własnych, z kolekty budowlanej, trzeba będzie też poszukać wsparcia z zewnętrznych źródeł. Ale dach to nie wszystko.

- Planuje więc ksiądz więcej prac remontowych?
- Trzeba już myśleć o murach, o otoczeniu kościoła, mam tu na myśli choćby jego podświetlenie. Cóż, to jest cenny zabytek i wymaga tego, aby o niego stale dbać, by ładnie wyglądał. Świadczy on o naszej wierze, naszym dorobku i o polskości tych ziem. Zresztą w kościele też są zabytki, piękne wyposażenie, mamy także nieodkryte krypty. Póki co, od ponad 2 miesięcy trwa remont plebanii. Dzięki temu będziemy mieli m.in. ładną salkę katechetyczną, z której będzie mogła korzystać na przykład młodzież. Chcę też poprzez Caritas regularnie przywozić żywność i odzież dla potrzebujących parafian. W tym tygodniu natomiast gościmy księdza misjonarza Damiana Koseckiego z Włocławka, który prowadzi spotkania z dziećmi z naszej parafii. Tak więc pracy nie brakuje.

Liczba

980

- tylu mieszkańców liczy parafia pw. św. Barbary w Lalkowych, w gminie Smętowo Graniczne

Warto zobaczyć w świątyni
Najcenniejszym zabytkiem w kościele jest płaskorzeźba Świętego Jerzego z początku XVI wieku. Warto też zwrócić uwagę na ołtarz główny (neogotyk, XIX w.), także na ołtarz boczny patronki świątyni, czyli św. Barbary, na obraz przedstawiający Matkę Boską Częstochowską w otoczeniu piastowskich orłów na czerwonym tle oraz na witraże ufundowane w 1916 r. - jest to dar Bractwa Żywego Różańcowego.

Ważne informacje

W skład parafii pw. św. Barbary wchodzą: Frąca, część wsi Cisowy, Rynkówka, Lisówko, Udzierz, część Bukowin, Smętówko - jedna trzecia i część Włosienicy z gminy Gniew.
W niedzielę odprawiane są w kościele dwie msze tj. o godz. 8 i 11. Msza wieczorna rozpoczyna się o godz. 17.30. Jedna msza, o godz. 9.30, odprawiana jest w remizie w Bukowinach, czyli około 10 km od wsi Lalkowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto