Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła Katolicka w Kartuzach swiętowała 20. urodziny ZDJĘCIA, WIDEO

Lucyna Puzdrowska
Kartuski Katolik, w obecności biskupa diecezjalnego, gości, uczniów i absolwentów, świętował dziś 20. urodziny.
Kartuski Katolik, w obecności biskupa diecezjalnego, gości, uczniów i absolwentów, świętował dziś 20. urodziny. Lucyna Puzdrowska
Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II to nowa nazwa, ale kartuski Katolik szkoli młodzież już od 20 lat. Przez te lata szkołę opuszczały kolejne roczniki absolwentów gimnazjum i liceum ogólnokształcącego. Katolik wyrobił sobie markę osiągnięciami uczniów w nauce, wysokimi średnimi w egzaminach gimnazjalnych i podczas matur. Obecnie dyrektorem szkoły jest ks. Grzegorz Kudelski, choć wielu osobom Katolik kojarzy się z wieloletnim dyrektorem Marianem Gostkowskim i to jego dziś najgoręcej witała młodzież i zebrani podczas uroczystości w kościele św. Kazimierza goście. Od samego początku ze szkołą związany był śp. Jacek Wroński, również jeden z fundatorów, który wspierał szkołę, w tym finansowo, przez wiele lat. Dziś tę rolę przejęła jego żona, Krystyna.

20 lat temu, gdy rozpoczynała się historia dzisiejszej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Kartuzach, postaciami najbardziej związanymi z raczkującą dopiero szkołą byli: poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk - jedna z fundatorek i dyrektor szkoły, jej zastępca Marian Gostkowski, który na co dzień kierował szkołą, ks. Tadeusz Misuirny, ówczesny proboszcz parafii pw. św. Kazimierza i ówczesny biskup diecezjalny, śp. Jan Bernard Szlaga.
Początkowo w szkole uczyli się licealiści, potem gimnazjaliści. Po kolejnej reformie oświaty placówka stała się szkołą podstawową. Nastąpiła też konieczność rozbudowy szkoły, tak, aby mogło w niej się uczyć osiem klas.

Uroczystość 20-lecia

12 maja w świątyni św. Kazimierza zgromadzili się uczniowie, absolwenci i zaproszeni goście, a wśród nich poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk, poseł Stanisław Lamczyk, przedstawiciele kuratorium oświaty, władze powiatu kartuskiego i gminy Kartuzy. Nie zabrakło rodziców uczniów, dawnych i byłych nauczycieli, byłego dyrektora Mariana Gostkowskiego, przedstawicieli firm i instytucji współpracujących ze szkołą.
Uroczystą mszę świętą w koncelebrze odprawił ks. biskup diecezjalny, Ryszard Kasyna. Zaraz po nabożeństwie odbyła się druga część uroczystości podczas której młodzież Katolika udowodniła, że św. Jan Paweł II jest patronem szkoły nie tylko "na papierze". Uczniowie zaprezentowali poezję Karola Wojtyły, która stanowi ważną spuściznę po papieżu Polaku. Młodzi z Katolika po raz kolejny dziś udowodnili, że w murach tej szkoły zdobywają wiedzę prawdziwe talenty aktorskie i wokalne. Duże wzruszenie wywołało przesłanie... prosto z nieba. Nagle bardzo głośno, wyraźnie, w murach świątyni rozległ się głos naszego niezapomnianego papieża, mówiący o wolności i o tym, że tej wolności trzeba się nauczyć i mądrze ją wykorzystywać. Jan Paweł II, głosząc te słowa podczas pielgrzymki do Polski w 1991 roku, musiał się obawiać, czas pokazał, że słusznie, czy Jego rodacy nie zachłysną się odzyskaną wolnością, czy będą umieli mądrze z niej korzystać. Dziś podczas uroczystości 20-lecia Szkoły Katolickiej w Kartuzach, św. Jan Paweł II przypomniał swoje słowa. Zabrzmiały jak kolejna lekcja, z której należy wyciągnąć wnioski. To był chyba najbardziej wzruszający i najtrudniejszy moment dzisiejszej uroczystości.

Dane statystyczne w pigułce

Ks. Grzegorz Kudelski, dyrektor szkoły, przedstawił kilka liczb, które w pigułce podsumowują minione 20 lat.
- Kartuskie Liceum Ogólnokształcące w Kartuzach ukończyło na przestrzeni tych 20 lat 118 uczniów - mówił ks. Grzegorz. - Katolickie Gimnazjum ukończyło 232 uczniów. W chwili obecnej w szkole uczy się 110 uczniów. Kartuski Katolik często nazywany jest szkołą renomowaną. A to dzięki sukcesom, jakie uczniowie i nauczyciele osiągają w edukacji – liczne tytuły laureatów, finalistów przedmiotowych konkursów kuratoryjnych, pierwsze miejsca w konkursach ogólnopolskich i wojewódzkich, zaangażowanie społeczne, wolontariat. To są dzieła naszych uczniów, ale także nauczycieli we współpracy z rodzicami. W szkole panuje specyficzna, rodzinna atmosfera. To dzięki życzliwym paniom z sekretariatu, panu woźnemu, paniom sprzątaczkom, dzięki wszystkim pracownikom, nauczycielom, możemy czuć się tutaj jak w domu - mówił ks. Grzegorz Kudelski.
Dodał też, że z okazji 20-lecia szkoły wydana została publikacja podsumowująca minione dwie dekady oraz osiągnięcia placówki.

Poświęcenie sztandaru i kamienia węgielnego pod rozbudowującą się szkołę

Ks. biskup Ryszard Kasyna poświęcił sztandar oraz kamień węgielny pod rozbudowującą się szkołę. Uczniom przekazał go ks. Grzegorz Kudelski, Młodzież złożyła uroczyste ślubowanie na sztandar. Jego fundatorzy oraz zaproszeni goście przybili symboliczne gwoździe. Przekazano również prawa autorskie do hymnu szkoły, którego słowa napisał Eugeniusz Pryczkowski, a autorem muzyki jest Jerzy Stachurski.
Uroczystość z okazji 20-lecia kartuskiego Katolika zapewne na długo pozostanie w pamięci jej uczestników, chociażby za sprawą prawie namacalnej obecności wielkiego Patrona szkoły, jak również wspaniale dopracowanego programu artystycznego.
Katolikowi życzymy, aby kolejne lata były równie bogate w osiągnięcia i sukcesy uczniów. Niech opuszczają tę szkołę absolwenci w pełni przygotowani do osiągania kolejnych etapów edukacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto