Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Technologie Kosmiczne i Satelitarne. We wtorek odbyła się wielka inauguracja

Anna Mizera-Nowicka
Przemysław Świderski
Nowy kierunek będzie prowadzony przez trzy uczelnie. Ich rektorzy przyznają, że nauki będzie dużo, ale TKiS gwarantują ciekawą i dobrze płatną pracę.

Studenci nowego, międzyuczelnianego kierunku - Technologie Kosmiczne i Satelitarne - we wtorek rozpoczęli rok akademicki. Choć wyboru właśnie takiej ścieżki kariery gratulowali im rektorzy trzech współpracujących uczelni (Politechniki Gdańskiej, Akademii Morskiej i Akademii Marynarki Wojennej) oraz członkowie Polskiej Agencji Kosmicznej, nikt nie ukrywał, że na młodych ludzi czeka ciężka praca.

Będą podbijać kosmos

- Rozpoczynamy wspólnie z Akademią Morską i Akademią Marynarki Wojennej pracę na jednym z pierwszych w Polsce, międzyuczelnianym kierunku - mówił prof. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej, gdzie odbyła się inauguracja. - Dołożymy wszelkich starań, żeby studenci mieli dostęp do najnowocześniejszego sprzętu - obiecywał.

Z kolei po. prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej podkreślał, że już dziś fachowców z tej branży jest jak na lekarstwo, a apetyty na podbój kosmosu są duże - obecnie dotyczą eksploracji i wykorzystania przestrzenni kosmicznej, w tym sztucznych satelitów Ziemi do zastosowań telekomunikacyjnych, nawigacyjnych czy teledetekcyjnych. Wiążą się także z budową sztucznych satelitów i konstrukcji kosmicznych.

- Polskie przedsiębiorstwa od lat realizują projekty międzynarodowe w tej dziedzinie. Wciąż wzrastają ich ambicje oraz nakłady finansowe, ale nie wzrasta liczba specjalistów. Dlatego bardzo się cieszę, że to przedsięwzięcie powstało. Bo od wykształconej kadry na Pomorzu zależy przyszłość Krajowego Programu Kosmicznego. - mówił
płk Piotr Suszyński.
Jak tłumaczą naukowcy nasz region ma szansę stać się jednym z liderów w rozwoju Krajowego Programu Kosmicznego, bo już obecnie w województwie pomorskim działa ponad 20 firm z sektora kosmiczno-satelitarnego, m.in. Black Pearls VC, Flextronics International Poland czy Space Forest.
- To bardzo trudny, elitarny i dobrze płatny zawód. Gratuluję studentom wyboru. Czeka was sukces. Życzę wytrwałości, która przerodzi się w pasję. A ta pasja przerodzi się w zawód, któremu będziecie chcieli poświęcić więcej niż osiem godzin dziennie - mówił po. prezesa PAK.
Duże oczekiwania i obawy
Sami studenci nie ukrywali obaw przed nowymi studiami.
- Mam duże oczekiwania. Zdecydowałem się na te studia, bo chciałem spróbować czegoś nowego. Z opisu ten kierunek wydawał mi się ciekawy i elitarny. Praca po nim też powinna być interesująca. Mam jednak pewne obawy, że będzie dla mnie zbyt trudno - przyznawał
Krzysztof Szymański. - Ale trzeba spróbować. Studia zawsze można zmienić.
Z kolei
Małgorzata Stefanowska, która na Politechnice Gdańskiej ukończyła już geodezję, zdradzała że dzięki TKiS chce mieć szanse na lepszą prace: - Mam nadzieję, że będą tu mogła rozwinąć to, czego już się nauczyłam na geodezji. Technologie kosmiczne i satelitarne to prestiżowy kierunek, więc może zapewni nam lepsze perspektywy na pracę w przyszłości.
Tego był pewien obecny na inauguracji wicemarszałek województwa pomorskiego,
Wiesław Byczkowski, który podkreślał, że technologie kosmiczne to kierunek wpisujący się tzw. “inteligentne specjalizacje Pomorza”, tworzone wspólnie z pracodawcami. Są oni obecni na etapie układania planów kształcenia, tematyki zajęć, jak i przy ich prowadzeniu. Kierunek ma też zapewnione środki unijne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto