Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tradycyjne wielkanocne smakołyki: mazurki

Redakcja
Już za 3 tygodnie zasiądziemy do wielkanocnego śniadania. Wielkanoc, święta radości i nadziei to doskonała okazja do rodzinnego biesiadowania. Warto, kultywując wielowiekową tradycję, podać domownikom aromatyczne ciasto wielkanocne - mazurka. Kucharki znają setki kombinacji smakowych tego specjału. Lukrowane, kajmakowe, z bakaliami, z powidłami - cieszą oko, ale przede wszystkim podniebienie.

- Lubię sięgać do starych, sprawdzonych receptur - mówi Barbara Wichrowska, sołtys Piekła. - Niedawno odnalazłam przepis na mazurki z gotowanych jaj. Pamiętam ich wyjątkowy smak i postanowiłam odświeżyć ten słodki smakołyk.

Jeśli macie już przepis na wielkanocną paschę, mazurki, baby z rodzynkami czy żur na zakwasie podzielcie się recepturą z czytelnikami Dziennika Bałtyckiego. Można to zrobić na kilka sposobów. Po pierwsze, za pośrednictwem poczty. Do koperty wkładamy przepis opatrzony opisem. Dołączamy także fotkę autora lub samej potrawy. Wysyłamy pod adresem redakcji, ul. Galla Anonima 9/2, 82-400 Sztum. Inny sposób to przesłanie receptury mailem pod adresem [email protected]. (ABS)

Składniki: 0,5 kg mąki, 1 kostka margaryny (ok. 250 g), 3/4 szklanki cukru,
laska wanilii lub cukier waniliowy, 2 jajka.

Składniki na wierzch mazurka: 1 słoik dżemu śliwkowego, 5 białek, niepełna szklanka cukru, cukier waniliowy, 10 dkg orzechów włoskich.
Wykonanie: z przesianej mąki, cukru, margaryny i jajek zagniatamy ciasto, wkładamy do woreczka foliowego i umieszczamy na godzinę w lodówce. Schłodzone ciasto rozwałkowujemy i wykładamy nim blaszkę. Nakłuwamy lekko widelcem. Spód od mazurka pieczemy, aż nabierze złotej barwy w temperaturze 200°C.
Jeszcze ciepły placek smarujemy dżemem śliwkowym. Z białek ubijamy pianę, a gdy jest już sztywna dodajemy cukier i cukier waniliowy i ubijamy jeszcze około minuty. Ubitą pianę rozkładamy na posmarowanym dżemem placku, posypujemy posiekanymi włoskimi orzechami i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 100°C, by piana wyschła i lekko się zrumieniła.

Inna wersja:

Składniki: 0,5 kg mąki, 6 jajek, 1 paczka mielonych orzechów lub migdałów, cukier waniliowy.
Polewa: 12 dag cukru pudru, 1 kieliszek białego wina - zagotować razem, aż zgęstnieje i powstanie lukier.

Białka oddzielić od żółtek, które wrzucamy na gorącą wodę, aby się ugotowały. Przecieramy je przez sitko. Dodajemy margarynę, mąkę i cukier oraz mielone orzechy. Zagniatamy ciasto. Rozwałkowujemy je i wykładamy na blaszkę. Pieczemy. Na upieczone ciasto wykładamy powidła, orzechy, bakalie. Z białek ubijamy pianę. Wykładamy ją na bakalie i pieczemy. Gdy placek ostygnie - lukrujemy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto