Tym miastom woj. pomorskiego grozi zapaść [analiza Polskiej Akademii Nauk]

Blisko połowie średnich miast w Polsce grozi marginalizacja - wynika z analiz przeprowadzonych przez Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Wśród nich znalazły się trzy z województwa pomorskiego.
 fot. Anna Arent

Polska Akademia Nauk swoje badania prowadził na miastach średnich, takich których liczba mieszkańców przekracza 20 tysięcy lub 15 tysięcy, gdy są miastami powiatowymi. 122 na 255 średnich miast grozi marginalizacja i zjawiska kryzysowe. Na Pomorzu są to Malbork, Bytów i Słupsk.

Naukowcy diagnozowali problemy gospodarcze i społeczne, jak spadek liczby ludności, zwłaszcza osób młodych i lepiej wykształconych. Towarzyszą temu narastające problemy społeczne, atrofia, rozpad więzi społecznych, a także patologie. Zachwianie równowagi na rynku pracy powoduje nadmierne dojazdy do pracy, które są dodatkowo utrudnione z uwagi na peryferyjność tych miejscowości – wynika z analizy Polskiej Akademii Nauk.

Wideo

red.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

23.10.2017, 10:02

Ja jestem młoda, mieszkam w Malborku, zarabiam więcej niż 2tys, a nie mam jakiegoś super wykształcenia. Mamy z partnerem mieszkanie, kupione na kredyt. Wcale nie trzeba być magistrem, żeby dobrze zarabiać. Problem jest w tym, że Ci młodzi ludzie robią byle jakie studia i byle co mają w głowach, dlatego nie ma dla nich pracy. W dodatku sporo kobiet nie chce iść do pracy za najniższą krajową, bo im, się nie opłaca (lepiej mieć 3 dzieci). W Malborku, Bytowie czy Słupsku może nie zarabia się 5tys., ale też wynajem mieszkania nie kosztuje 2tys. za dwa pokoje.

04.10.2017, 19:48

malbork leży to zwykła dziura

25.09.2017, 10:43

obudzic sie trzeba Polacy i wziasc sprawy w swoje rece

25.09.2017, 10:40

caly rzad i wszystkie partie pollityczne robia to samo od lat ,okradaja nas z naszej godnosci ,brawo pis brawo po i reszcie zlodzieji brawo,

04.09.2017, 12:26

W Bytowie samorząd pada na pysk. wyczerpał się . Nie ma inwencji ani wizji miasta. Sam Druciak nie wystarcza. Czas na zmiany w samorządzie.

30.08.2017, 11:13

Krzywde to robił Tusk i Niemcy z PO jak ludzi okradali z ofe na 150mld

30.08.2017, 08:23

Smród kwidzyna na kilku zmianach za 3.5 tys . Wyplaty tez smrod kupy! Ty komunisto siedziales w partii PZPR i ludzi przesladowałeś

27.08.2017, 21:38

Idiotów nie patriotów! Nie masz pojęcia o patriotyzmie i robisz tylko krzywdę naszej ojczyźnie!

23.08.2017, 23:02

MIASTO MALBORK JEST 1 W POLSCE SZCZĘŚLIWYM POSIADACZEM NOWEJ WERSJI TRAWNIKÓW I TERENÓW ZIELONYCH - ŚREDNIA WYSOKOŚĆ TRAW I CHWASTÓW PRZEKROCZYŁA 60CM

22.08.2017, 10:39

A w Słupsku jak w dupsku

22.08.2017, 09:12

WRESZCIE!!!! CZAS NA PATRIOTÓW SPOD ZNAKU MARIANA KOWALSKIEGO

22.08.2017, 00:47

Synu, a co ty (Ty) wiesz o kominie kwidzyńskiej Celulozy, jak był jej rozruch to pewnie wtedy na chleb mówiłeś byb, na widły łyły, a na muchy ptapty. Smród czujesz bo sobie gaci nie wyprałeś. Słyszałeś cokolwiek o spalaniu gazów SOG lub NCG, oczywiście to za skomplikowane dla ciebie (Ciebie) bo w gimnazjum zamiast Trylogii lekturą był Harry Potter.

21.08.2017, 21:10

A Starogardowi to nie grozi zapaść? Malbork leży przynajmniej na bardzo ważnej linii kolejowej Gdańsk-Warszawa, co powinno być atutem dla miasta.

21.08.2017, 17:57

Za bezczelną prowokację uznała „Solidarność” rezerwację przez KOD placu Solidarności w 37. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

21.08.2017, 14:33

W czwartek w Warszawie prezydent Andrzej Duda spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem – poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

21.08.2017, 13:17

To wszystko nic, ja w radio Luksamburg zarabiam 20 tysięcy zlotych miesięcznie tak więc nie wracam do Trójmiasta na kase, a podobno tam jest dopiero kasa do wyciągnięcia. Chociaż jak dadzą 10 tys miesiecznie na rękę to bym się zastanowił nad tą biedronkowa kasą w Gdańsku ! Zawsze to w kraju !

21.08.2017, 13:10

To całe Trojmiasto to bida i nędza! U nas byle stróż zarabia 7 tysięcy złotych miesiecznie, tyle co super platne oferty jak sie okazuje dla kobiet w Trójmieście tylko ,że one trzy tyle zarabiają !

21.08.2017, 13:04

I jeszcze prezydentom miast burmistrzom wójtą wojewoda i marszałką ! Oni sa na naszym utrzymaniu czy tego chxesz czy nie. W banku placa ci co trzymaja tam pieniadze

21.08.2017, 13:02

W Jabilu w Kwidzynie i Lakierła zarobki to 2tysiace miesiecznie a za 5tysiecy ten specjalista bedzie musiał tańczyć przed prezesem . Mieszkania dają za darmo bo koleś z biura z Jabila jest deweloperem co ma setki mieszkań w kwidzynie . Koleś dogadał sie z Jabilem i bedzie zarabiał na tych mieszkaniach ktore maja byc zachetą dla specjalistów .

21.08.2017, 11:40

Jestem za 10 krotnym obniżeniem przede wszystkim pensji Prezesów Spółek, Banków, Kopalni, itp. !!!!! Czy oni muszą zarabiać po 100-300 tysięcy miesięcznie????? 10-30 by nie starczyło????

21.08.2017, 11:13

Artykuł już usuniety ze strony głównej kwidzynnaszemiasto.pl bo Kwidzyn i ten Jabil i te jego 5tyś jest śmiechem na sali w 3miescie.
Specjalista ma przyjechać do wioski 38tys ludzi za 5tyś miesiecznie tyle ile mają kierownicy zmiany w Lidlach i Biedronkach w Gdańsku i okolicach . Artykuł został szybko wyrzucony z glownej strony bo to wstyd dla tego Jabila .
Ludzie przy tasmie za 2tys robią .

21.08.2017, 10:26

Idz pracuj za te 5000 może ciebie wezmą specjalisto jak tak zachwalasz ten syf na smieciówkach. Nie jeden specjalista był w kwidzynie ale olał ten Jabil i tych debili w biurze

21.08.2017, 10:08

Ci co zaczynają maja tyle . Ci co mają doswiadczenia 5lat plus lata pracy od 4000 w góre. Ale na prowincji możesz zapomieć o takiej wypłacie.
Łykaj tej 2000 z tej lini w Jabilu taka jest reczywistośc w dziurze Kwidzyn. Te wszystkie sumy ktore podałeś sa dla początkujących .
Teraz najlepiej zarabiają kobiety w supermarketach w 3mieście . Konkurencja i wolny rynek brak bezrobocia zmusza wiele korporacji do lepszych wynagrodzeń. 3200 przy lini w Jabilu jest kosmosem dla tych pracowników.
Sami ludzie z kwidzyna odeszli z tych Jabilów bo to nedza

21.08.2017, 10:00

Buraku wincyj majo w Gdansku i pod Gdanskiem niz u was na wsi w kwidzynie