Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W cyklu rowerowym dziś wybrane ścieżki okolic Przywidza, Żuław i wokół Zalewu Wiślanego

[email protected]
Płaskie tereny Żuław Wiślanych ze wschodu obramowane są piękną Wysoczyzną Elbląską, z zachodu wzgórzami Kaszub. To obszar zróżnicowany krajobrazowo. Na pewno wart obejrzenia z wysokości rowerowego siodełka! ...

Płaskie tereny Żuław Wiślanych ze wschodu obramowane są piękną Wysoczyzną Elbląską, z zachodu wzgórzami Kaszub. To obszar zróżnicowany krajobrazowo. Na pewno wart obejrzenia z wysokości rowerowego siodełka!

*Główny szlak Żuław Gdańskich to Szlak Motławski (czerwony). Prowadzi on z Gdańska do Tczewa, przez Krępiec, Mokry Dwór, Lędowo, Wróblewo, Grabiny Zameczek, Suchy Dąb, Starą Motławę, Krzywe Koło, Koźliny, Lądy, Czatkowy. Długość szlaku wynosi 37 km, w tym na terenie powiatu gdańskiego przebiega 24,7 km. Pozwala na bezpieczną wycieczkę rowerową drogami wolnymi od dużego ruchu samochodowego. Na szlaku nie występują trudności terenowe, trasa jest płaska i wiedzie szosami asfaltowymi lub drogami wyłożonymi betonowymi płytami typu jumbo. Jedynym utrudnieniem może być silny wiatr, zwłaszcza przeciwny - otwarty krajobraz Żuław nie daje przed takim wiatrem osłony. Szczególnie licznie występują tu ceglane kościółki, wywodzące się z krzyżackich czasów, które można spotkać we Wróblewie, Krzywym Kole, Suchym Dębie i Koźlinach. Niewątpliwą atrakcją trasy są mało znane pozostałości krzyżackiego zameczku w Grabinach Zameczku.

*Kolejnym, wartym uwagi, jest Szlak Domów Podcieniowych (czarny szlak). Na odcinku 20 km od Koszwał w gm. Cedry Wielkie (do których można dojechać autobusem PKS) do Koźlin znajduje się wyjątkowo dużo zabytków architektury: 7 domów podcieniowych z najokazalszym w Trutnowach. Trasa wiedzie przez Miłocin, Trutnowy, Osice, Steblewo, wałem do Koźlin. Szlak jest łatwy do pokonania, choć dużo zależy od pory roku. Pokonanie trasy w dni deszczowe i podeszczowe może sprawić trudności ze względu na błoto na drogach gruntowych.

*Na uwagę zasługuje Szlak Śladami Menonitów (czarny szlak). Na 34 km trasy można zobaczyć typowe dla tych terenów przykłady architektury, takie jak: domy podcieniowe w miejscowościach Krępiec i Trutnowy, kościoły we Wróblewie i Kiezmarku, dzwonnicę w Wiślinie, stelę menonitów z Wocław. Szlak prowadzi głównie drogami asfaltowymi od Gdańska przez Krępiec, Mokry Dwór, Wiślinę, Lędowo, Wróblewo, Wocławy, Miłocin, Trutnowy, Cedry Wielkie, Leszkowy, Kiezmark.

*Po drugiej stronie Wisły również nie brakuje miejsc do zwiedzenia. Z Piasków na Mierzei Wiślanej do Braniewa, wokół Zalewu Wiślanego, można dojechać, korzystając z oznakowań transgranicznego szlaku rowerowego R 64, o łącznej długości aż 187 km. Na odcinku Piaski - Sztutowo trasa przebiega w większości przez lasy. Po drodze brak większych wzniesień. Od Sztutowa szlak częściowo pokrywa się drogami publicznymi używanymi w ruchu samochodowym i prowadzi przez Rybinę, Tujsk, Wyspę Nowakowską, Elbląg, Suchacz, Kadyny, Tolkmicko, Chojnowo - zaś koniec ma w Braniewie.

*Okolice Kolbud zachęcają Szlakiem Elektrowni Wodnych na rzece Raduni. Szlak pozwala zobaczyć osiem elektrowni wodnych wybudowanych na rzece Raduni w latach 1910-1937. Sześć z nich tworzy kompleks "kaskady rzeki Raduni". Trasa szlaku rozpoczyna się w Rutkach (gmina Żukowo) i wiedzie przez Łapino, Kolbudy, Bielkowo (gdzie znajduje się największa elektrownia), Straszyn (najstarszy obiekt z 1910 roku), Prędzieszyn, Kuźnice, Juszkowo, a kończy w Pruszczu Gdańskim.

*Szlak "Dolina Reknicy" to szlak rowerowy w formie pętli o długości 13 km. Jego trasa rozpoczyna się i kończy w Przywidzu. Biegnie przez Klonowo Dolne, jezioro Głęboczko (nazywane też Głębokim), dolinę rzeki Reknicy, Hutę Dolną, Marszewo, Marszewską Kolonię, Czapielsk, Buszkowy Dolne, Buszkowy Górne, Kozią Górę i do Przywidza. Mimo że prowadzi przez urokliwe zakątki - pradolinę jeziora Głęboczko i rzeki Reknicy, to jest to trasa trudna. Szlak ze względu na duże różnice w wysokości terenu jest atrakcyjny dla rowerzystów wyczynowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto