Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku przeprowadzono nowatorskie operacje kręgosłupa z 3D

Jolanta Gromadzka- Anzelewicz
Operacje kręgosłupa z 3D uwolnią pacjentów od bólu
Operacje kręgosłupa z 3D uwolnią pacjentów od bólu mat. prasowy
Pierwsze na świecie operacje kręgosłupa z zastosowaniem inteligentnej nawigacji ARAI ™ w ramach specjalnego programu przeprowadził zespół specjalistów ze Szpitala im. M. Kopernika w Gdańsku.

Jedna nich odbyła się 9 a druga – 16 stycznia br. W obu przypadkach głównym operatorem był dr hab. n. med. Rafał Pankowski z Klinicznego Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GUMed, który mieści się w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika.

To właśnie prof. Pankowskiego zaprosił do współpracy światowej sławy ortopeda i chirurg kręgosłupa - prof. Kris Siemionow, aktualnie związany z Case Western Reserve University.

Celem programu jest ocena dokładności wprowadzania implantów do kręgosłupa za pomocą nowego systemu nawigacji ARAI ™ w leczeniu pacjentów z przewlekłym bólem kręgosłupa spowodowanym chorobą zwyrodnieniową krążków międzykręgowych i kręgozmykiem.
- Aktualnie porównujemy skuteczność tej nowej nawigacji w stosunku do tych rekomendowanych i stosowanych obecnie – tłumaczy prof. Rafał Pankowski.

Operowany przed tygodniem pacjent to 61-letni mężczyzna, który od dawna cierpiał na silny, przewlekły ból pleców i nóg z powodu zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Postępujące zwyrodnienie doprowadziło do krytycznego zwężenia kanału kręgowego i tzw. kręgozmyku. Gdy mimo leczenia farmakologicznego i wszelkich możliwych zabiegów z zakresu fizjoterapii oraz rehabilitacji dolegliwości nie ustępowały, nadzieję na życie bez bólu dawał mu już tylko zabieg chirurgiczny.

Zapotrzebowanie na tego typu operacje jest olbrzymie – przyznaje prof. Pankowski. Choroba zwyrodnieniowa dotyczy bowiem wszystkich ludzi po 40 roku życia. Część z nich nie odczuwa z tego powodu dolegliwości, jednak spora grupa walczy z nią latami a ci najbardziej cierpiący decydują się na zabieg chirurgiczny, do niedawna obciążony dużym ryzykiem.

Rozwój metod małoinwazyjnych w ortopedii oraz pojawienie się różnych systemów nawigacji ułatwiającej chirurgowi bardzo precyzyjne poruszanie się w polu operacyjnym zwiększyło ich skuteczność oraz bezpieczeństwo. W ramach współpracy z producentem systemu ARAI gdańscy ortopedzi zoperują jeszcze ośmiu pacjentów.

Operacja została przeprowadzona w minimalnie inwazyjny sposób, w jej trakcie system ARAI ™ automatycznie identyfikował odpowiednie struktury anatomiczne, które natychmiast kodował kolorami. Następnie przedstawił plan leczenia i pomógł chirurgowi prawidłowo umieścić implanty za pomocą inteligentnej wizualizacji 3D opartej na rozszerzonej rzeczywistości. 3D, czyli "trójwymiarowe widzenie rentgenowskie", pozwala lekarzom wyraźnie widzieć struktury anatomiczne pacjenta, jakby nie były pokryta przez skórę, mięśnie i tkankę łączną,

System ARAI ™ - jako że należy do tzw. nowej generacji daje chirurgowi więcej możliwości - umożliwia trójwymiarowe zwizualizowanie anatomii kręgosłupa, w tym rdzenia kręgowego i nerwów lędźwiowych – ocenia prof. Pankowski.

Prowadząc mnie w czasie rzeczywistym sugerował - dodaje profesor - optymalne trajektorie do posadowienia implantów w kręgosłupie zanim jeszcze wykonałem nacięcie skóry. Zastosowana nawigacja ARAI ™ pozwala na przeprowadzenie znacznie mniej inwazyjnych procedur chirurgicznych. Dodatkowo pozwala zwiększyć zaufanie chirurgów do nawigacyjnego jako takiej, co doprowadzi do zmniejszenia ryzyka występowania błędów ludzkich w trakcie operacji”.

Prof. Pankowski liczy, że po skomercjonalizowaniu tego wynalazku gdański szpital będzie mógł kupić nowy system na preferencyjnych warunkach. Nie sposób dziś przewidzieć jakiego rzędu będzie to wydatek. System nawigacji z którego ortopedzi z Klinicznego Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GUMed korzystają obecnie kosztował ok. 1 mln zł.

Szpital COPERNICUS w marcu 2018 otrzymał międzynarodowy certyfikat AO SPINE CENTER, przez co dołączył do najbardziej prestiżowej sieci szpitali na świecie oferujących pacjentom najwyższy poziom leczenia patologii kręgosłupa. Wybór lekarza z tego właśnie szpitala do współpracy w tym prestiżowym wydarzeniu to ogromne wyróżnienie i potwierdzenie doskonałej jakości stosowanych metod leczenia kręgosłupa w Gdańsku.

Pomorze jest najpiękniejsze! Zobaczcie niesamowite zdjęcia!

TOP 10 najtańszych dzielnic Gdańska. Gdzie są najtańsze mieszkania?

TOP 5 najczystszych jezior na Pomorzu. Musisz tam pojechać!

Trójmiasto z lotu ptaka. Rozpoznasz te miejsca? Rozwiąż quiz!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto