Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W tym miejscu doszło do dwóch poważnych wypadków. Teraz będzie bezpieczniej. Wzdłuż sopockiej skarpy powstał nowy mur oporowy

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Dobiegły końca prace związane z zabezpieczeniem i wzmocnieniem sopockiej skarpy wzdłuż ul. Sobieskiego. To właśnie w jej pobliżu, w ciągu ostatnich kilku lat, doszło do dwóch poważnych wypadków. Teraz powstał tu nowy mur oporowy, schody i barierki. Wycięto też kilkadziesiąt chorych drzew.

W lipcu 2017 roku na zaparkowane przy sopockiej skarpie auto runęły dwa rosnące obok siebie drzewa. Samochód został doszczętnie zniszczony, uszkodzeniu uległ też balkon pobliskiego budynku. Niecałe dwa lata wcześniej, przy ul. Sobieskiego, pod powalonym drzewem zginęła 34-letnia kobieta, a jej matka odniosła bardzo poważne obrażenia.

O dodatkowe zabezpieczenie sopockiej skarpy wnioskowali do władz miasta nie tylko radni opozycji, ale również sami mieszkańcy.

Różnica między dwoma wypadkami - tym tragicznym z listopada 2015 roku a tym z lipca 2017 roku, polega na tym, że wówczas szalała wichura i można było mówić o nieszczęśliwym wypadku. W czasie drugiego zdarzenia pogoda była normalna, więc nie można zrzucić na nią winy. Drzewa, które zagrażają życiu mieszkańców powinny być wycinane.

- mówił na naszych łamach tuż po drugim wypadku mieszkaniec Sopotu, Wiesław Raj.

Teraz w tym newralgicznym miejscu będzie dużo bezpieczniej. Prace związane z budową nowego muru oporowego o długości 450 metrów, na odcinku od schodów terenowych do parafii NMP Wniebowziętej - Gwiazdy Morza do ul. 3 Maja właśnie dobiegły końca.

- Mur oporowy wykonano z betonu architektonicznego w trzech technologiach, z podziałem na sześć niezależnych sekcji. Lico muru wykonano na dwa sposoby: jako gładkie lub fakturowane o strukturze kamieni z naturalnymi nierównościami i małymi karbami. Na całej długości lico muru zostało zabezpieczone powłoką antygraffit - informuje Anna Dyksińska z biura promocji i komunikacji społecznej Urzędu Miasta Sopotu.

Będzie bezpieczniej w pobliżu sopockiej skarpy wzdłuż ul. Sobieskiego. Trwa wycinka chorych drzew [zdjęcia]

W ramach inwestycji wykonany został także remont schodów, prowadzących do kościoła Gwiazdy Morza. Do modernizacji stopni wykorzystano istniejące płyty kamienne, natomiast podesty schodów zbudowano od nowa z kostki granitowej układanej w „łuk rzymski”. Powstały też nowe balustrady.

Ale to jeszcze nie wszystko. Przy okazji prowadzonych prac odrestaurowano również ozdobną muszlę kamienno-betonową, zlokalizowaną w sąsiedztwie przebudowywanych schodów, a także odtworzono nawierzchnię chodnika wzdłuż remontowanego muru oporowego.

Zanim jeszcze przystąpiono do budowy nowego muru oporowego wzdłuż ul. Sobieskiego, w oparciu o decyzję konserwatora, z sopockiej skarpy usunięto kilkadziesiąt chorych drzew, zagrażających bezpieczeństwu pieszych i kierowców. Teraz pojawią się tu nowe nasadzenia drzew: buk pospolity (44 szt.), buk pospolity odmiana czerwonolistna (8 szt.), dąb szypułkowy (10 szt.), a także krzewy: grab pospolity (2215 szt.) i śnieguliczka biała (250 szt.)

Wartość całej inwestycji to blisko 4 mln zł. Była ona realizowana w ramach szerszego projektu unijnego: „Ochrona, rewaloryzacja i zabezpieczenie obszarów cennych przyrodniczo w Uzdrowiskach woj. pomorskiego poprzez budowę infrastruktury ukierunkowującej ruch turystyczny oraz zagospodarowanie i zwiększenie bioróżnorodności na terenach cennych przyrodniczo w Ustce i Sopocie”.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W tym miejscu doszło do dwóch poważnych wypadków. Teraz będzie bezpieczniej. Wzdłuż sopockiej skarpy powstał nowy mur oporowy - Dziennik Bałtycki

Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto