Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W ZSP w Sierakowicach mówiono o idei Fair trade - sprawiedliwy handel ZDJĘCIA

Janina Stefanowska
26 października w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach odbyło się specjalne spotkanie, organizowane w ramach projektu „European students joining forces on Fair Trade”. Wydarzenie otworzył krótki pokaz mody, w którym uczniowie w międzynarodowych grupach prezentowali kreacje, ułożone z elementów zakupionych w sklepach z używaną odzieżą. Dodatkowo po konkursie wystąpili specjalni goście, bezpośrednio zaangażowani w ruch sprawiedliwego handlu.

Dziś w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach odbyło się specjalne spotkanie, organizowane w ramach projektu „European students joining forces on Fair Trade”. Wydarzenie otworzył krótki konkurs o charakterze pokazu mody, w którym uczniowie z ZSP wraz z uczniami z Niemiec, Hiszpanii i Włoch (obecnych w ramach programu Erasmus+) prezentowali kreacje, ułożone z elementów zakupionych w sklepach z używaną odzieżą. Dodatkowo grupy uczniów przygotowywały krótkie kampanie, w formie filmików bądź plakatów, propagujące działania zgodne z ideą sprawiedliwego handlu.

- Jako szkoła zajęliśmy się właśnie odzieżą, bo Sprawiedliwy handel może dotyczyć różnych produktów - wyjaśnia Aleksandra Klaman-Chmielewska, koordynator projektu Erasmus+ w ZSP w Sierakowicach. - Chcieliśmy uczniom pokazać, żeby nie wyrzucali tych ubrań, żeby je sobie w domu przerabiali, bo można naprawdę fajne rzeczy z tego zrobić.

Spotkanie nie ograniczyło się tylko do prac uczniów. Po konkursie przyszedł czas na wystąpienia specjalnych gości, m. in. Krzysztofa Rączkowiaka z fundacji Fairtrade Polska oraz Malwiny Maj-Fąkowicz i Kacpra Fąkowicza z firmy Fairpaints.

- Bardzo się cieszę, że mogę tutaj być, powiedzieć parę słów. Bardzo się cieszę, że jest tu międzynarodowe grono odbiorców. Że młodzi ludzie łączą siły, by propagować ideę większej sprawiedliwości w handlu międzynarodowym - mówił Krzysztof Rączkowiak, tłumacząc zaangażowanie jego organizacji w tego typu działania. - Jako fundacja jesteśmy współkoordynatorami kampanii „Społeczności przyjazne dla sprawiedliwego handlu” i jednym z zadań tej kampanii jest właśnie popularyzacja idei Fair trade wśród młodych ludzi.

W polskim handlu w 2018 r. doszło do dużych zmian - prezydent podpisał ustawę ograniczającą handel w niedziele

Sprawiedliwy handel to międzynarodowy ruch społeczny, dążący do poprawy warunków życia i pracy drobnych producentów z krajów globalnego Południa. „European students joining forces on Fair Trade” to z kolei dwuletni projekt, finansowany ze środków Komisji Europejskiej i realizowany w ZSP w Sierakowicach jako część programu Erasmus+. Ma on na celu zapoznanie uczniów i pracowników placówki z głównymi elementami i działaniami ruchu Fair trade.

Przygotował: Maciej Krajewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto