Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Woliery w parku w Wejherowie. Bieliki można oglądać przez internet [ZDJĘCIA]

Joanna Kielas
Bieliki w parku w Wejherowie
Bieliki w parku w Wejherowie Fot. J. Kielas
Woliery w parku w Wejherowie były tematem konferencji władz miasta. Udostępnienie obiektu zwiedzającym już niebawem, a do tej pory parę bielików, która już zamieszkała w parku, można oglądać przez kamerę internetową.

Woliery w parku w Wejherowie. Podczas konferencji wypowiadali się eksperci:
- Michał Targowski – dyr. oliwskiego ogrodu zoologicznego
- Marek Nakonieczny – architekt
- Beata Lalik – lekarz weterynarii i prowadzi ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt w Gronowie Górnym koło Elbląga (ośrodek o statusie GDOŚ)
- Jarosław Jędrzejewski – dyr. WZNK
- Paweł Formela – kierownik wydziału WZNK zajmującego się ptakami

- Dlaczego chcieliśmy, by w parku zamieszkały ptaki? Żeby to miejsce było bardziej naturalne. Kiedy bieliki będzie można oglądać? Od 5 sierpnia, obecnie kończy się okres adaptacji ptaków do nowego otoczenia - tłumaczy Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa. - Ptaki owszem będą atrakcją, ale ważna jest także funkcja edukacyjna i opiekuńcza, jaką będą spełniały. Do bielików dołącza żurawie, które z Kaliningradu dotrą w sierpniu.

- To nie jest kaprys, by w parku umieścić ptaki z najwyższej półki. One świetnie tu pasują, a Wejherowo przeszło długą drogę by spełnić wszystkie procedury i uzyskać zgody wielu organów z dyrekcją ochrony środowiska na zamieszkanie tych ptaków - uważa Michał Targowski, dyrektor oliwskiego zoo. - Same woliery też robią duże wrażenie, cała idea jest bardzo pozytywna.

Tu zobacz:

- Wejherowo wypełniło lukę, jaka istnieje między zoo, a ośrodkiem rehabilitacji zwierząt - uważa Mirosław Kalicki, lekarz weterynarii. - W zoo mamy bowiem zdrowe zwierzęta, a ośrodki rehabilitacji zajmują się zwierzętami po wypadkach. Są jednak egzemplarze, które już nigdy nie poradzą sobie na wolności i są zdane na opiekę człowieka. I takie właśnie ptaki mamy tu w Wejherowie: które do końca swych dni będą potrzebowały opieki. Dlatego życzę zwiedzającym, by ptaki cieszyły oko, a bielkom, by były tu szczęśliwe.

- Woliery nawiązują do dawnej tradycji, przez wiekami stare parki miały takie właśnie przestronne woliery z ptakami - wyjaśnia architekt Marek Nakonieczny. - Przeszło rok trwały negocjacje z konserwatorem zabytków, który postawił wiele warunków dotyczących tego, jak obiekt ma wyglądać. Z drugiej strony mieliśmy wymagania ptaków i trzeba było znaleźć konsensus między tymi sprawami.

Jak dodaje Paweł Formela, kierownik działu zajmującego się ptakami, planowane są spotkania edukacyjne związane z bielikami i przyrodą w parku, wydawanie biuletynów informacyjnych, pikniki dla rodzin oraz gry i zabawy w terenie. A póki co, jest ogłoszony konkurs na imiona dla pary wejherowskich bielików (czyli dla samca i samiczki).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto