Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyślij PIT internetem

Beata Sypuła
Rozliczenie podatku online nie jest trudne. Podpowiadamy, jak to zrobić

Choć nikt nie lubi podatków, nie ma od nich ucieczki - wszyscy je płacimy. Raz w roku musimy rozliczyć się przed urzędem skarbowym. Możemy to zrobić szybko i bezbłędnie także za pomocą internetu, nawet nie posiadając tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Takie rozliczenie jest prostsze niż myślisz. Wystarczy 5 kroków!

Jakie podatki

Na polski system podatkowy składa się jedenaście tytułów podatkowych. Mamy podatki bezpośrednie, czyli od osób fizycznych, od osób prawnych, od spadków i darowizn, od czynności cywilnoprawnych, podatek rolny, leśny, od nieruchomości i od środków transportowych. Płacimy także podatki pośrednie, zawarte w cenie kupowanych towarów, usług i przy
korzystaniu z różnych form rozrywki. To podatek od towarów i usług - VAT, akcyzowy i od gier.
Do końca kwietnia powinniśmy rozliczyć się z ubiegłorocznych dochodów i musimy złożyć zeznanie podatkowe - czyli PIT. Ale pamiętaj: polski system podatkowy daje ci ważne prawa.
Po pierwsze - płać tylko tyle, ile się należy. Jeżeli zapłacisz więcej, masz prawo do zwrotu nadpłaty podatku.
Po drugie - masz też prawo do korekty deklaracji (zeznania podatkowego) i do żądania zaświadczenia, np. o niezaleganiu w podatkach. Po trzecie - fiskus jest dyskretny i masz prawo do ochrony swoich danych. Po czwarte - masz też prawo do ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Po piąte - jeżeli masz wątpliwości, jak zastosować przepisy prawa podatkowego w twojej indywidualnej sprawie, możesz zwrócić się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji. Po szóste - możesz ustanowić pełnomocnika do podpisania twojego zeznania. Po siódme - od ubiegłego roku masz również prawo do złożenia deklaracji podatkowej przez internet.

Jak to zrobić

Krok I
Ściągnij i uruchom aplikację e-Deklaracje Desktop - to prosty i intuicyjny program. Dzięki niemu łatwo, szybko i bez problemu złożysz zeznanie podatko-we. Informacje i wskazówki oraz aplikację do pobrania znajdziesz na stronie szybkipit.onet.pl

Krok II
W miejscu oznaczonym słowem "tutaj", wybierz i pobierz z aplikacji odpowiedni dla siebie formularz PIT. Potem zostaje ci tylko jego wypełnienie. Program jest bardzo przyjazny dla użytkownika - "podpowiada" dalsze kroki i sam wypełnia niektóre pola. W aplikacji można stworzyć własny profil użytkownika. Dzięki temu oszczędzisz czas - dane raz wprowadzone do profilu są automatycznie umieszczane w odpowiednich polach nowego formularza. Program zapamiętuje też kopie robocze wypełnionych formularzy i wcześniej złożone deklaracje.

Krok III
Wprowadź dane autoryzujące do podpisania zeznania. Aby skutecznie wysłać zeznanie, nie musisz posiadać tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Wystarczy, że - w danych autoryzujących do podpisania zeznania - wpiszesz w polu "Kwota przychodu z zeznania za poprzedni rok" ową kwotę przychodu z zeznania lub rocznego obliczenia podatku za 2008 rok albo wartość "0" (zero) w przypadku, jeśli za 2008 rok nie zostało złożone żadne zeznanie lub obliczenie.

Krok IV
Wyślij zeznanie. Pamiętaj - przed wysłaniem sprawdź, czy dokładnie wpisałeś swoje dane!

Krok V
Pobierz i zachowaj Urzędowe Poświadczenie Odbioru - tzw. UPO. Po wysłaniu twoich danych, aplikacja programu służącego rozliczeniu się przez internet odbiera numer referencyjny, który służy do automatycznego pobrania Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). Po pobraniu UPO ręcznie lub automatycznie, twoje zeznanie zostanie sklasyfikowane jako odrzucone albo przyjęte przez system e-Deklaracje.
Prawidłowo złożony dokument uzyska status 200 - zobaczysz komunikat: "Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie".
Wyświetl UPO - po czym dane z dokumentu wydrukuj. Pamiętaj, że Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) jest jedynym dowodem potwierdzającym złożenie zeznania w formie elektronicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto