Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystrzałowy Sylwester? Pamiętajmy o bezpieczeństwie przy fajerwerkach.Wywiad z komendantem Straży Miejskiej w Wejherowie

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Niech impreza sylwestrowa będzie wystrzałowa, a nie wybuchowa. Komendant Straży Miejskiej w Wejherowie radzi, jak bezpiecznie obchodzić się z fajerwerkami.

Rozmawiamy z Zenonem Hincą, komendantem Straży Miejskiej w Wejherowie.

Tomasz Smuga: Sztuczne ognie to nieodłączny element nocy sylwestrowej. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie fajerwerków?
Zenon Hinca: Kupujmy petardy i sztuczne ognie w sprawdzonych sklepach, a nie w ulicznych straganach i bazarach. Informujmy policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom. Uchroni to najmłodszych, którzy często padają ofiarami fajerwerków. Sztuczne ognie dopuszczone do sprzedaży powinny posiadać instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania: numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży oraz oznaczenie WPW zawierające nazwę wyrobu, numer normy i symbol klasy (do amatorskich pokazów używajmy tylko fajerwerków oznaczonych jako klasa I i II, ponieważ klasa III jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych). Na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu.

TS: Jakich miejsc wystrzegać się, a gdzie kupować fajerwerki?
ZH:
Sprzedaż sztucznych ogni i fajerwerków może prowadzić osoba, która posiada zarejestrowaną działalność gospodarczą na sprzedaż artykułów przemysłowych. Sprzedaż fajerwerków może być prowadzona nie tylko w sklepach, ale także w pomieszczeniach tymczasowych, jednak nie dłużej niż 21 dni w roku. Maksymalna dozwolona ilość wyrobów w takich miejscach to 300 kg. Mogą one być zlokalizowane np. na bazarach, o ile spełniają określone w rozporządzeniu wymogi. Przestrzegałbym, aby nie kupować środków pirotechnicznych zawilgoconych, bez instrukcji ich używania w języku polskim i z prowizorycznych straganów handlu obwoźnego.

TS: Mundurowi będą przeprowadzać kontrole takich miejsc?
ZH:
Straż Miejska będzie kontrolowała punkty sprzedaży środków pirotechnicznych pod kątem posiadanych zezwoleń oraz czy środki te nie są sprzedawane osobom nieletnim. W ubiegłym roku noc sylwestrowa w Wejherowie była bezpieczna? Tak była bezpieczna. W noc sylwestrową nie odnotowano żadnych poważnych incydentów i wypadków z fajerwerkami. Również świadomość używających fajerwerki z roku na rok jest coraz większa, co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa.

TS: Jak bezpiecznie odpalić fajerwerki, żeby nie stała się nam krzywda?
ZH:
Przede wszystkim przeczytajmy najpierw instrukcję obsługi. Nie używajmy fajerwerków w grupie osób i w miejscach, w których mogą one spowodować pożar. Nie wolno ich odpalać z ręki, na balkonie, z okna czy dachu pokrytego papą. Najlepiej w tym celu wybrać gładką równą powierzchnię (np. beton, czy asfalt), aby petardy nie przewróciły się.

TS: Na co jeszcze zwrócić uwagę?
ZH:
Pamiętajmy, że nie wolno rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować je odpalać, kierować nie odpalonych fajerwerków w stronę inną niż do góry, stawiać ich odwrotnie niż jest to wskazane na etykiecie, wrzucać do ogniska. Fajerwerki należy używać zgodnie instrukcją. Jednak dla bezpieczeństwa warto jest odpalić się fajerwerku na co najmniej 10 m.

TS: W Wejherowie kiedy można odpalać fajerwerki?
ZH:
W Wejherowie obowiązuje zarządzenie prezydenta miasta, które zezwala na użytkowanie środków pirotechnicznych w dniu 31 grudnia i 1 stycznia każdego roku bez stosownego zezwolenia. W każdym innym terminie, jeżeli chcemy ich użyć, jest wymagane uzyskanie zgody prezydenta miasta, np. na uroczystości weselne. Niedopełnienie tego obowiązku jest zagrożone karą grzywny w wysokości od 20 do 500 zł lub skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu.

TS: Jakie są kary za nieostrożne obchodzenie się z fajerwerkami?
ZH:
Niewłaściwe używanie fajerwerków jest wykroczeniem i podlega karze grzywny lub aresztu. Jeśli zostanie zakłócony spokój, porządek lub cisza nocna sprawcy grozi areszt od 5 do 30 dni albo grzywna od 20 do 5 000 złotych. Tę samą karę można otrzymać za nieostrożne obchodzenie się z ogniem , materiałami wybuchowymi lub łatwopalnymi oraz za stworzenie zagrożenia pożarowego i nieostrożne obchodzenie się materiałami wybuchowymi i łatwopalnymi.

Zobacz także:
Jak pomóc zwierzętom przetrwać wybuchowego Sylwestra?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto