Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

X rocznica nadania imienia ks. Kanonika Bazylego Olęckiego i sztandaru Szkoły Podstawowej w Niepoczołowicach [ZDJĘCIA]

ab
fot. Paulina Kuberna
W Szkole Podstawowej w Niepoczołowicach odbył się uroczysty jubileusz 10 – lecia nadania imienia Ks. Bazylego Olęckiego. Podczas uroczystości odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą patrona.

Jubileusz rozpoczął się od przemarszu pocztu sztandarowego do kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Niepoczołowicach, gdzie następnie odbyła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. Jana Perszona.

Po eucharystii zebrani udali się na plac szkolny, gdzie zostali powitani przez dyrektor szkoły Joannę Kruszyńską – Labudę. Następnie proboszcz parafii Linia ks. Wojciech Senger poświęcił tablice pamiątkowe wmurowane w mury szkole. Uroczystego ich odsłonięcia dokonały: siostra ks. Bazylego Olęckiego - Maria Burczyk, dyrektor SP Niepoczołowice Joanna Kruszyńska-Labuda oraz wójt gminy Linia Bogusława Engelbrecht.

Po części oficjalnej odbyły się występy artystyczne przygotowane przez młodzież. Nie zabrakło też wspomnień o ks. Bazylim, tańców kaszubskich oraz "małych pszczółek" rozdających pamiątkowe słoiczki miodu wśród zebranych gości.

Tego dnia podsumowano też konkursy plastyczne i poezji z okazji święta patrona szkoły oraz wręczono pamiątkowe tabakiery dla osób najbardziej wspierających szkołę

Jubileusz zakończyły wpisy gości do Księgi Pamiątkowej oraz uroczysty obiad.

Ksiądz Bazyli Olęcki urodził się 14 czerwca 1923 roku w Mrocznie na Ziemi Lubawskiej. Maturę zdał w 1947 roku. Święcenia prezbiteratu przyjął 20 września 1952 roku. Swą posługę kapłańską rozpoczął jako wikariusz w kościele pw. św. Marcina w Sierakowicach, po pięciu latach pracował w parafii NMP Królowej Polski w Gdyni. Od 1958 roku przez osiem lat był proboszczem w Szczodrowie. 4 lutego 1966 roku został skierowany przez biskupa Kazimierza Kowalskiego do pracy w parafii Linia, w której był proboszczem przez 27 lat, a 6 lat rezydentem. Zmarł w 1999 roku. Został pochowany na placu przykościelnym w Lini. Siedem lat po śmierci odsłonięto obelisk upamiętniający ks. Olęckiego, a plac przy Urzędzie Gminy nazwano jego imieniem. Parafia Linia zawdzięcza ks. Olęckiemu m.in. odrestaurowanie i wyposażenie kościoła parafialnego w organy, witraże, spiżowe dzwony, naczynia liturgiczne, a także budowę kaplic w Niepoczołowicach, Kętrzynie oraz na cmentarzu w Lini.

Wideo:
Tablice z Dekalogiem przed wejściem do szkoły. "Szkoła, Kościół i rodzice powinny ze sobą współpracować"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto