Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za dwa miesiące - 17 lipca 2016 - w Sianowie jubileusz 50-lecia koronacji MB Królowej Kaszub ZDJĘCIA

(J.S.)
Za dwa miesiące Sanktuarium Matki Boskiej Sianowskiej Królowej Kaszub przeżywać będzie jubileuszowe uroczystości 50-lecia koronacji figurki Maryi i Dzieciątka papieskimi koronami oraz 200-lecia biało-czarnego kościółka. Do świątyni powrócił po renowacji ołtarz główny, wcześniej odnowiono boczne ołtarze. Z rąk konserwatorów wyszły stacje Drogi Krzyżowej. Przygotowania są na finiszu.

Jubileusz 50-lecia koronacji MB Sianowskiej
17 lipca na Wielki Odpust Sianowski Matki Boskiej Szkaplerznej zjadą do Sianowa hierarchowie Kościoła - obecni będą nuncjusz papieski Celestino Migliore i osiemnastu biskupów z diecezji gdańskiej, toruńskiej, pelplińskiej, koszalińskiej. Już dziś wszystkich wiernych na wielki jubileusz zaprasza ks. Eugeniusz Grzędzicki,kustosz sanktuarium.
Na jubileusz skomponowana będzie intrada - czyli utwór fanfarowy na odsłonięcie figury Matki Bożej.
>>> Trwa konkurs na skomponowanie intrady dla sanktuarium w Sianowie

Prace konserwatorskie - ołtarz główny
Na przełomie kwietnia i maja do świątyni powrócił ołtarz główny.
- Był w złym stanie technicznym - ocenia Andrzej Różański, główny konserwator sianowskiego ołtarza. - Elementy konstrukcji były rozklejone, zaatakowane przez owady. Całość była bardzo brudna.
Ołtarz powstał na początku XIX wieku. Wtedy to spaliła się poprzednia świątynia w Sianowie. Ocalała z niej cudowna figurka Matki Bożej. Z odzyskanych elementów z dawnego kościoła sklecono ołtarz.
- Ten ołtarz prawdopodobnie powstał z elementów pozyskanych z innych kościołów, ołtarzy, czy poprzedniego ołtarza, niektóre elementy były nadkopcone, opalone - opowiada konserwator.- W postumentach do kolumn odnaleźliśmy stare napisy w języku niemieckim. I rok 1864, prawdopodobnie datę budowy ołtarza.
Autorzy obecnej konserwacji też umieścili swoje nazwiska na desce - konserwator główny Andrzej Różański oraz pozłotniczka, stolarz i rzeźbiarz.

Prace konserwatorskie - pozostałe

W pracowni konserwatorów jest wciąż ozdobna ambona z balaskami oraz prospekt organowy. Trzeba jeszcze odświeżyć ściany kościoła.
>> Zdjęcia archiwalne z koronacji MB Sianowskiej w 1966 r.
Wcześniej odnowiono oba ołtarze boczne - Matki Bożej Szkaplerznej i św. Michała Archanioła.
Do kościoła wróciły po roku nieobecności wiszące na ścianach gipsowe sceny drogi krzyżowej.
Porządki objęły też plac wokół kościoła - wątły mur okalający świątynne wzgórze został postawiony ze specjalnie sprowadzonej cegły. Na dokończenie czekają daszki na murku.
- Zaczęliśmy od remontu sanitariatów w Domu Pielgrzyma - wspomina ks. Eugeniusz Grzędzicki, który przejął parafię w 2008 roku. - Przygotowaliśmy dokumentację prac remontowych i zaczęliśmy wymieniać po kolei zewnętrzne ściany.
To zajęło aż cztery lata - wymiana belek w konstrukcji szachulcowej, wymiana wypełnienia. Rozbierano ściany, podpierano sufit - i tak świątynia uzyskała też nowy dach.
- Aż w 2015 r. dokończyliśmy kruchtę i wstawiliśmy dębowe drzwi - kończy kustosz sanktuarium.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto