Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zacznij od siebie, myśl pozytywnie [patronat NaM]

red.
Zacznij od siebie i myśl pozytywnie!
Zacznij od siebie i myśl pozytywnie! fot. arch. fundacji
Małgorzata Nowicka, CEO, founder & coach, prezes zarządu Fundacji „Instytut Edukacji Pozytywnej”, opowiada o jej działalności i głównym projekcie.

Proszę powiedzieć kilka słów o fundacji.
Instytut Edukacji Pozytywnej to wynik doświadczeń, pasji i marzeń w zakresie wspierania edukacji w całej Polsce. W fundacji stawiamy sobie cel, aby z naszym podejściem do zmiany myślenia i do edukacji dotrzeć do każdej szkoły w Polsce. Swoimi działaniami wspieramy dzieci, młodzież, nauczycieli, rodziców, edukatorów, pedagogów, psychologów, ale także organy prowadzące, kuratoria oświaty, ośrodki doskonalenia nauczycieli, ośrodki szkolno-wychowawcze, placówki opiekuńcze. Staramy się być wszędzie tam, gdzie w centrum znajduje się człowiek i jego rozwój.

Do tej pory (trzy lata działania) z naszego wsparcia skorzystało ponad 2,5 tys. nauczycieli, 6 tys. uczniów i około tysiąca rodziców w całej Polsce. Realizujemy projekty edukacyjne oraz profilaktyczno-wychowawcze. Obecnie jednym z naszych głównych działań jest temat i obszar szeroko rozumianej profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, który realizujemy w ramach projektu „Myślę pozytywnie”, finansowanego ze środków Narodowego Programu Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej.

„Niezmiennie w centrum naszych działań jest człowiek ze swoimi emocjami, doświadczeniami, marzeniami” – piszecie. Jakie cele przyświecają projektowi „Myślę pozytywnie”?
Najważniejszym celem projektu „Myślę pozytywnie” jest szerzenie wiedzy o profilaktyce zdrowia psychicznego i jego znaczeniu dla rozwoju człowieka. Cel ten zostanie osiągnięty przez wiele podejmowanych działań, które zaplanowaliśmy w oparciu o wypracowaną przez zespół ekspertów Instytutu Edukacji Pozytywnej koncepcję profilaktyki zdrowia psychicznego. W ramach podjętych dzięki wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej działań powstaną innowacyjne programy profilaktyczne, e-learning dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli, filmy edukacyjne, program internetowy, seria e-booków, aplikacja mobilna dziennikwdziecznosci.pl, scenariusze zajęć, interaktywne narzędzia badawcze, szkolenia dla nauczycieli, program wsparcia „Szkoła Pozytywnego Myślenia” i wiele innych, o których więcej informacji można znaleźć na stronie myslepozytywnie.pl.

Warto też obserwować nasz profil na FB, gdzie informujemy o wszystkich działaniach i nowych opcjach wsparcia dla szkół, nauczycieli i rodziców. Już od teraz można także na naszym kanale YouTube oglądać program „Myślę pozytywnie”, w którym w każdym odcinku dowiemy się, jak pozytywnie radzi sobie z wyzwaniami inna znana i lubiana osoba, np. Edyta Górniak czy Dawid Kwiatkowski.

Od czego się w ogóle zaczęło myślenie o profilaktyce zdrowia psychicznego?
W roku 2017 rozpoczęliśmy prace nad koncepcją profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, co również odbyło się dzięki wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej i środków w ramach Narodowego Programu Zdrowia. Podjęcie tego tematu przez nasz Instytut było wynikiem analiz, badań i obserwacji, które prowadziliśmy w ramach naszych projektów w różnych szkołach w Polsce. Zauważyliśmy rosnący problem z radzeniem sobie z wyzwaniami współczesnego świata przez osoby młode, trudności w podejmowaniu tych tematów przez nauczycieli i rodziców oraz brak odpowiednich narzędzi do pracy profilaktycznej i wychowawczej w obszarze zdrowia psychicznego.

Wychodzimy z założenia, że profilaktyka zdrowia psychicznego, a także pozytywne podejście do tego tematu pozwolą na bardziej bezpieczny i szeroki rozwój nie tylko społeczny, psychiczny czy emocjonalny dzieci i młodzieży, ale także na rozwój edukacyjny i fizyczny. Zdrowie psychiczne w naszym podejściu to nie brak zaburzeń, ale pozytywne i rozwojowe podejście do życia, relacji i otoczenia, w jakim żyjemy. Jest to największy potencjał, w jaki możemy zaopatrzyć młodych ludzi na całe ich życie. Obecnie jesteśmy świadomi, że ponad 50 proc. zaburzeń w obszarze zdrowia psychicznego dorosłego człowieka zaczyna się w wieku dojrzewania – dlatego nie możemy zostawić ego na kiedyś. Teraz jest ten czas, kiedy możemy nie tylko nauczyć się myśleć pozytywnie, ale pozytywnie podchodzić do tematu zdrowia psychicznego w Polsce.

Co w tych działaniach okazało się największym wyzwaniem?
W działaniach w zakresie projektu „Myślę pozytywnie” największym wyzwaniem jest czas. Postawiliśmy sobie konkretne cele i opracowaliśmy pod nie strategię. Do końca roku w całej Polsce z naszego wsparcia ma skorzystać ponad 4 tys. nauczycieli. Wydawało nam się to celem trudnym, jednak jesteśmy pozytywnie zaskoczeni, bo na nasze szkolenia i konferencje przychodzą nauczyciele, pedagodzy, psychologowie. Czasem nawet całe rady pedagogiczne. To budujące, gdy widzimy, jak wielkie wsparcie i chęć współdziałania budzimy w każdym miejscu w Polsce. Dzięki wsparciu kuratoriów oświaty, ODN oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów nasze działania zaczynają docierać do najdalszych zakątków Polski. To nasza największa radość i satysfakcja.

Wyzwaniem jest w profilaktyce zdrowia psychicznego zmiana naszego (dorosłych) myślenia o nim, walka ze stereotypami i zaczęcie zmiany od nas samych. Jeśli my nie zaczniemy dbać o nasze zdrowie psychiczne i dostrzegać, jak jest ono ważne, jak radzić sobie ze stresem, przemęczeniem, wyzwaniami, jak uczyć się na błędach, jak wyciągać wnioski, jak budować właściwe relacje, jak dbać o swoje bezpieczeństwo itd., nie będziemy w stanie nauczyć tego młodego pokolenia. Dlatego zaczęliśmy od szkoleń „Lider Pozytywnego Myślenia” dla nauczycieli.

A co jest największym sukcesem?
Sukcesem jest na pewno ilość dobrej energii, którą budzi projekt „Myślę pozytywnie” w każdym miejscu, gdzie zaczynamy działać. Widzimy, jak wiele osób zaczyna mówić głośno o potrzebie profilaktyki oraz o problemach i potrzebach w tym zakresie. Zaczęliśmy coś ważnego i wiemy, że to dopiero początek. Już rozszerzyliśmy projekt o działania wspierające nauczycieli, studentów i wykładowców uczelni wyższych, a w przyszłym roku chcemy ruszyć z dużymi działaniami skierowanymi do rodziców. Cieszymy się, że nasze działania pobudzają zmianę w podejściu do profilaktyki zdrowia psychicznego i jesteśmy wdzięczni, że także różne środowiska z nami przy tym współpracują, w tym Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Zdrowia, media, znane osoby, inne organizacje pozarządowe, uczelnie wyższe, grupy eksperckie. To jest niesamowity sukces i wielki potencjał i projektu „Myślę pozytywnie”, i Instytutu Edukacji Pozytywnej. Naszym sukcesem są ludzie i to oni stoją za sukcesem naszych działań i projektów. Za to każdego dnia jestem bardzo wdzięczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto