Zdaniem lekarzy, stan zdrowia arcybiskupa T. Gocłowskiego nie budzi już niepokoju

Stan byłego metropolity gdańskiego arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego, który trafił wczoraj na oddział neurologiczny, jest stabilny i nie budzi niepokoju - poinformował profesor Walenty Nyka.

Poniedziałek, godz. 11.00 Według lekarza, mamy do czynienia najprawdopodobniej z tzw. przemijającym incydentem niedokrwiennym.

Arcybiskup jest przytomny, chodzi i rozmawia. Arcybiskup Gocłowski pozostanie jednak w klinice przez kilka dni, ale nie dłużej - dodaje profesor Nyka. Włączone zostanie leczenie farmakologiczne, dziś i jutro wykonane zostaną wszystkie niezbędne badania pacjenta.

Doktor Jerzy Karpiński, pomorski lekarz wojewódzki, który odwiedził rano duchownego, jest również zadowolony ze stanu pacjenta. Personel medyczny przekazał mu informacje, że arcybiskup zjadł śniadanie. Jak podkreśla są to bardzo dobre informacje.

Arcybiskup senior na razie przebywa na sali intensywnego nadzoru medycznego na oddziale Kliniki Neurologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Poniedziałek, godz. 9.40 Informacja o udarze mózgu nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona - powiedział dzisiaj doktor Tadeusz Jędrzejczyk, lekarz naczelny szpitala. Dodał, że być może jest to tylko przemijający incydent niedokrwienny, który po ustawieniu leków nie będzie dawał żadnych niepokojących skutków.

Lekarze cały czas badają co było przyczyną złego samopoczucia arcybiskupa. Jest duża szansa, że jutro lub pojutrze opuści on oddział intensywnego nadzoru medycznego i zostanie na obserwacji w sali chorych.

Na razie po spędzonej na oddziale nocy arcybiskup Gocłowski czuje się dobrze. Rano odwiedził go rektor z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i szpitalny kapelan.

"Nie ma powodu do obaw" - dodaje neurolog z oddziału tuż po wstępnych badaniach medycznych.

Niedziela, godz. 22.00 Po przeprowadzeniu pierwszych badań lekarze poinformowali, że stan byłego metropolity gdańskiego jest stabilny i że jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Zapewnili też, że duchowny znajduje się pod najlepszą opieką, jaką oddział jest w stanie zapewnić. Na poniedziałek zapowiedziano wydanie komunikatu o zdrowiu arcybiskupa.

Abp Tadeusz Gocłowski ma 79 lat. 31 grudnia 1984 roku mianowano go biskupem gdańskim, a 25 marca 1992 roku - arcybiskupem metropolitą gdańskim. Urząd pełnił do 26 kwietnia 2008 r. Jest członkiem Rady Stałej Episkopatu Polski. Choć przeszedł na emeryturę, wciąż obecny w życiu społecznym nie tylko Trójmiasta. Cieszy się ogromną sympatią mieszkańców regionu, jest dla nich niekwestionowanym autorytetem. W październiku ubiegłego roku odebrał tytuł honorowego obywatela Sopotu.

Więcej w poniedziałkowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" i na naszych stronach internetowych: gdansk.naszemiasto.pl i dziennikbaltycki.pl

[

Zobacz wywiad-rzekę z abp Tadeuszem Gocłowskim

](http://gdansk.naszemiasto.pl/serwisy/wywiad_rzeka_z_abp_t_goclowskim/)

Aleksandra Dylejko/ IAR

  • Polska Dziennik Bałtycki

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

15.03.2010, 13:10

Gdzie moje posty o tych grubych brzuchach? O ich agenturialnej działalnosci? O ich drogich samochodach? Gdzie moje posty w których pytałam: Jak tam sie maja ich dzieci w domach dziecka, które musi utrzymywać całe społeczenstwo? Gdzie mowa o całej pedofili w tej organizacji pt."Kościół Katolicki" Jak umierała moja matka nie było dla niej nic!!! Służba zdrowia strajkowała, a tu proszę Człowiek, bo przeciez nie Bóg i wielkie nie wiem co sie robi jakiś szum wielki. Smieszne to jest i tyle.

09.03.2010, 22:09

taki Plocke przyjechał służbowo ( za pieniądze podatników) na opłatek do Flaszki-Głodzia

09.03.2010, 19:42

Mój ojciec żył 56 lat.Bardzo mi go brak.Zastanawiam się,jakim cudem nieroby i cudaki żyją tak długo...Szkoda,że nie wyjaśni sie sprawa Stelli.Można by to jakoś zamknąć.Spotkamy się w piekle ,w które ja nie wierzę.Ateusz.

09.03.2010, 19:33

Nie każdy może być pobożny i żyć zgodnie z prawdą wiary. Ja nie krytykuję nikogo stwierdzam to jak żyją księża ,a jak żyje biedny i prosty cżłowiek,którego nikt nie szanuje z racji jego wykształcenia i statusu spolecznego. Nie sądziłam,że w wolnym kraju robotnik który walczył o swoja tożsamość jej nie zaznał. Biednemu czlowiekowi wiatr w oczy wieje wszędzie go poniżają ,a szczególnie w szpitalach i placówkach medycznych. Starsze osoby są bardzo żle traktowani wszędzie tylko w kościele ich traktują z szacunkiem bo tylko ta grupa wiekowa nosi kasę.

09.03.2010, 18:52

Przez to, ze Tobie zrobiło się mnie żal, ja mam teraz jeszcze większe żale. Właście to mam aż gorzkie żale. Pomyślałam sobie, zeby nie było tylko Tobie mnie żal, to teraz ogłaszam wszem i wobec, ze jest mi żal: Henryka, Anny i Genowefy. A u siebie, też jest mi żal.... Kurcze, co za żal. Az sie płakać chce.... Buuuuuuuuuuuu

09.03.2010, 17:44

Z moimi koleżankami z Kółka Różańcowego pragniemy ufundować pamiątkowa tablicę upamiętniającą Chrzest Święty Księdza Arcybiskupa. W związku z tym proszę o informację, w którym kościele i kiedy Ksiądz Arcybiskup został ochrzczony . Z góry Bóg zapłać!

09.03.2010, 17:37

to przykre szczególnie dla wiceministra Plocke, ze jego promotor zaniemógł. z FLASZKĄ targi mogą być o wiele trudniejsze, a ziemi do opylenia nie zostało w Krokowej już za wiele.Wybory tuż , tuż.

09.03.2010, 17:05

Jak ktoś ma udar mózgu to nie powinno się rozmawiać o jego preferencjach seksualnych i ile się nakradł.trzeba poczekać aż wyzdrowieje. U nas w Krokowej nie mamy takiego problemu bo chcemy się pozbyć wójtów i innych drani.

09.03.2010, 11:03

To uważasz że Księży nie należy leczyć, Rozumiem że można nie chodzić do Kościoła, krytykować jak np "pobożna" , jednak Twoja wypowiedź jest żenująca...naprawdę aż mi się Ciebie zrobiło żal,

Kościół to nie TV TRWAM I RADIO MARYJA,

09.03.2010, 10:30

- cały czas słyszę, ze Kosciół jest od poczęcia do NATURALNEJ śmierci. To dlaczego arcybiskup się leczy, dlaczego jest w szpitalu poddawany NIENATURALNYM metodom leczenia? W tym wieku, to juz chyba cąłkiem NATURALNE. Jak moża tak jawnie łamać zalecenia Kościoła?? A co tego sam arcybiskup.... Nie rozumiem :(((((

09.03.2010, 10:26

się zapewne nienawiścią nie kieruje i uważa, że jego wypowiedź jest na wysokim poziomie. Zamiast pracować, marnuje czas na forum obrażając środowisko katolickie. Tak się zastanawiam po co? Z nudów? Z zazdrości?
Nie podoba ci się kościół to idź swoją drogą.

09.03.2010, 07:46

Oj Martusia Martusia jako bogobojna katoliczka trochę tolerancji winnaś okazywać a nie wszystkich mierzyć swoją miarką bo nie wszyscy kierują się nienawiscią co jest powszechne w srodowiskach moherowych.Nie róbmy czlowieka nieskazitelnego ze zwykłego arcybiskupa który za swe dostatnie zycie ponosi, jak wiekszoś jego kolesiów, zdrowotne skutki.Czy większość biskupów jest szczupłych?Ci co są szczupli a są w zdecydowanej miejszości w tym gronie to nie mają problemów krązeniowo- gastrycznych.Z boskim pozdrowieniem Amen

09.03.2010, 05:24

Według treści to wszystkim chorym należy się taka sama opieka medyczna a tu
co piszą,iż zależy od zajmowanej pozycji w Społeczeństwie itd.Na kartach
PISMA ŚWIĘTEGO pisze bardzo wyraźnie w przypowieści o bogaczu i żebraku.
Poza tym nawet po śmierci widać różnicę na tej ziemi ale PAN BÓG osądzi
wszystkich sprawiedliwie,prawda.Tam każdy stanie i zda sprawę z życia swojego bez względu na zajmowane stanowisko,ilość mamony itd..Warto pamiętać,że nagi przyszedłeś i nagi odejdziesz,taka jest prawda.

09.03.2010, 03:46

budzą zawsze żywe emocje. W tym wypadku wypowiedzi niektórych są żenujące. Szkoda, że ktoś poświęca swój czas i na wszystkich możliwych forach atakuje kościół. Ta pani "pobożna" np wypisuje za każdym razem to samo. Temat jest nieważny, byle związany z kościołem.
Z drugiej strony każdy jest istotą ludzką i należy mu się szacunek - również biskup. Dzisiaj już wiemy, że żadnego udaru mózgu nie było. A niektórzy już zdążyli ocenić, że to przez wystawne życie i nieumiarkowanie, a nawet że kara boska. Czy czulibyście się dobrze, gdyby ktoś napisał podobnie o waszych bliskich?

08.03.2010, 23:22

I darując już sobie wymienianie niektórych użytkowników z Nazwy chciałbym powiedzieć, że Ks. Arcybiskup Gocłowski był i będzie zawsze Autorytetem, który służył Kościołowi - czyli wszystkim nam wierzącym, najlepiej jak tylko potrafił. I wiem to na pewno, że gdyby to od Niego zależało, to każdy chory byłby traktowany jako ta jedna jedyna osoba. Każdy człowiek kiedy choruje ma prawo do jak najlepszej opieki medycznej. I też nie wierzę, że wszyscy lekarze traktują swoich pacjentów różnie i dzielą ich na kategorie. A wszystkim którzy mówią że są wierzący a w sposób wulgarny wypowiadają się o Kościele i Jego Pasterzach mówię: taka wiara jest martwa; taka wiara jest fałszywa; taka wiara nie istnieje. To żadne chrześcijaństwo i żaden katolicyzm. Bóg nie musiał zakładać na ziemi Kościoła. Ale chciał zostać z nami dlatego chciał, abyśmy do końca świata tworzyli wspólnotę na wzór rodziny. Tylko co my z nią robimy...?! Życzę wszystkim odnalezienia swojego miejsca i swojej tożsamości w Kościele. Ja dzisiaj pomodliłem się za Księdza Arcybiskupa.

08.03.2010, 23:21

uważam, że takie fora nie mają sensu i nawet nie powinny być uaktywniane, skoro jedni drugich atakują, wyzywają i krytykują. Każdy ma prawo do własnego zdania i własnej opinii, ale skoro tak ma wyglądać ta tzw. wolność słowa, to sorry bardzo, ale okazuje się że jesteśmy przykrymi osobnikami, którzy nie potrafią dobrze z niej korzystać i wcielać w rozmowie. Niektóre teksty przechodzą same siebie, i pewnie tych, którzy różne bzdury piszą. A wszystko wokół osoby Arcybiskupa. I po co? Z resztą i tak nikt nie odbierze mu godności i zasług dla państwa i Kościoła jednym głupim, nieprzemyślanym tekstem, pod którym nawet nie musi się podpisać z imienia i nazwiska.

08.03.2010, 19:39

Jak można byc tak złośliwym i nie mieć sumienia pisać zle o takiej osobie zazdrościć o opiece medycznej pisać kto ma lepszą a kto gorszą TUPET!!!a tak wogóle co komu przepisane to i tak go nie ominie chodzby miał niewiem jaką opiekę i taak jest wszystko w rękach BOGA!!! lepiej się pomódlcie dziś przed snem o zdrowie.

08.03.2010, 18:53

Właśnie w tym demokratycznym kraju wyróżnia się bogatego i dostojnego,a poniża się biednego i prostego czlowieka. Ale tak nie powinno być. Każdy lekarz powinien leczyć i walczyć o zdrowie każdego cżłowieka niezależnie od jego eminecji. Społeczeństwo coraz bardziej napastliwie atakuje księży ,a to dlatego ,że przekraczają dekalog i żyją w pysze i dostatku z ludzkiej głupoty( gregorianki) nie przestrzegają życia konsekrowanego. W odniesieniu do arcybiskupa to starzec ,gdzie każdy w tym wieku musi odejść to jest sprawiedliwe i jedyne dla każdego.Ale zasłużył sobie napewno na ratowanie zycia jak kazdy człowiek .Bóg życie dał i Bóg życie odbiera.Zyczę aby wrócił do zdrowia i sił tak życzę wszystkim chorym i cierpiącym bo zdrowie to dar nad dary od Boga.

08.03.2010, 18:10

I nikt się nimi nie przejmuje.A tu taki lament!
Jak jest to taki dobry kapłan-Bóg mu pomorze bez lekarzy :)
Modlitwa najlepsza na wszystko-Religia opium dla ludu!!!!!

08.03.2010, 16:52

albo ty jestes naprawde nie wychowany ,albo masz w sobie tyle nienawisci do innych ze nie potrafisz powiedziec ot tak poprostu zal ze mial wylew .TO CZŁOWIEK PRZYPOMINAM CI O TYM .a tak apropo ........w niedziele chodzisz pewnie do kosciola i sie modlisz co ?Brak słow jak mozna byc tak podłym i w obliczu tak powaznej choroby czlowieka zyczyc mu zle .Mnie prawda w oczy nie kole

08.03.2010, 16:51

Sumienie gryzie.

08.03.2010, 16:44

zapomniałam napisać Ci w odpowiedzi że jednak miałam rację:))) szkoda dyskusji bo i tak nie zrozumiałaś moich słów:))) Po prostu stwierdziłam fakty że ludzie są okropni, zawistni i zazdrośni - a i "buraki", owszem użyłam w miarę ostrych słów, ale to nie ja wypisywałam że ma dziecko, że mu dobrze itd. Nie zazdroszczę mu dobrej opieki medycznej, bo uważam że zasługuje na najlepszą opiekę, a przede wszystkim modlitwę.

08.03.2010, 16:24

oj widać nie zrozumiałaś mnie, jakbym była moherem to nie lubiłabym i nie szanowałabym Gocłowskiego:))) oni mówią dokładnie tak samo jak Ci, którzy do kościoła nie chodzą:))) a swoją drogą to należę do PO i do moherów to mi daleko:))))

08.03.2010, 12:49

[cyt="marta"]to za mało powiedziane .Tu jest po prostu zwykłe chamstwo w wypowiedzi .Ale widac ty tego naprawde nawet nie rozumiesz [/cyt]
Czyżby? prawda w oczy kole co widać na zamieszczonym zdjęciu. Ten brzuch na który arcy... spoglada to "opuchlizna głodowa"?Gdyby przestrzegał kanonów ubóstwa i się nie obzerał to by był niewatpliwie zdrowszy!

08.03.2010, 11:42

w tym samym szpitalu leży ksiądz, który od miesiąca po operacji ma otwartą ranę brzucha i nikt się tym specjalnie nie przejmuje, musi kupować sam drogie opatrunki z tzw. srebrem, bo szpital, który jest winny całej tej sytuacji mu tego nie zapewnia. I nikt sie nie przejmuje sytuacją tego biedaka, nikogo (prócz garstki przyjaciół) nie obchodzi czy zjadł śniadanie czy nie ani czy w ogóle żyje. WSTYD - dla kurii, parafian i lekarzy, a o redaktorach nie wspominam, bo nie warto!!!