Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znicze dla Kacpra przed Kuratorium Oświaty w Gdańsku. "Nie dla homofobii w szkole" [zdjęcia, wideo]

Ewa Andruszkiewicz
Znicze dla Kacpra zapłonęły w Gdańsku przed Kuratorium Oświaty
Znicze dla Kacpra zapłonęły w Gdańsku przed Kuratorium Oświaty Karolina Misztal
W niedzielę 24.09.2017 r., przy Kuratorium Oświaty w Gdańsku zapłonęły znicze ku pamięci Kacpra, który trzy dni po rozpoczęciu roku szkolnego, odebrał sobie życie. 14-latek miał być prześladowany przez rówieśników za swoją orientację seksualną. Organizacje LGBT alarmują, że to nie pierwszy przypadek samobójstwa wśród młodzieży z powodu homofobii.

- Nie zgadzamy się na to, co dzieje się w szkołach. Nie zgadzamy się na bierność nauczycieli, dyrekcji oraz rodziców. Nie zgadzamy się na sianie homofobii – mówi Marta Magott z Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Osób LGBT Tolerado. - Chcę podkreślić, że wszystko jest z nami ok. Jesteśmy tacy sami, jak inni. To ludzie mają problem z nami, a nie my ze sobą.

- Poważnym problemem młodych LGBT jest poczucie osamotnienia. Z badań wynika, że aż 63 proc. młodzieży LGBT poniżej 18 roku życia czuje się samotna. Poczucie osamotnienia w większym stopniu dotyczy osób z mniejszych miejscowości. Dodatkowo 1/4 14-17 latków LGBT ocenia swoje życie jako okropne, nieszczęśliwe, niezbyt udane – mówi Anna Strzałkowska z Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania. - Z poczuciem osamotnienia mocno wiążą się myśli o samobójstwie. Z badań wynika, że w grupie do 18 roku życia (dokładnie w przedziale od 14-17 roku życia) o samobójstwie myślało 68 proc. młodzieży nieheteroseksualnej - dodaje.

Jak informuje dalej Strzałkowska, Gdańsk przygotowuje się do przyjęcia polityki przeciwdziałania przemocy motywowanej nienawiścią, także wobec LGBT, m.in. poprzez projekt „Szkoła dla wszystkich”.

- Homofobia w Polsce powoduje nie tylko przemoc i wykluczenie, ale również osamotnienie młodych, które skutkuje negatywną oceną życia i próbami samobójczymi. Należy podjąć natychmiastowe działania antydyskryminacyjne w szkołach oraz wśród rodziców – podsumowuje Strzałkowska.

Homofobia w Polsce powoduje nie tylko przemoc i wykluczenie, ale również osamotnienie młodych, które skutkuje negatywną oceną życia i próbami samobójczymi.

Jesteś młodą osobą LGBT i potrzebujesz pomocy?

- Wsparcie psychologiczne Tolerado na terenie Trójmiasta i okolic, mail: psycholog@tolerado. org
[*]Telefon zaufania Lambdy Warszawa (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00–21:00) tel. 22 628 52 22
- Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, bezpłatna i anonimowa pomoc (codziennie w godzinach 12.00-22.00) tel. 116 111
- Telefon zaufania "Niebieska Linia" dla osób doświadczających przemocy (darmowy i całodobowy) tel. 800 12 00 02
- Pomoc psychologiczna i prawna Kampanii Przeciw Homofobii, mail: [email protected]

[Karolina Misztal]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto