ZNP żąda podwyżek dla nauczycieli. Na Pomorzu podpisy zbierane są od dwóch tygodni

Koniec z tym postem! Nauczyciele oczekują na finansowe docenienie - grzmiał na zwołanej w tym tygodniu konferencji prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Związkowcy chcą, by od stycznia 2017 roku zwiększyły się nauczycielskie pensje. Na razie na tle Europy ich zarobki wypadają bardzo blado.
Głosy rozgoryczenia w środowisku oświaty są coraz silniejsze. Na razie nauczyciele nie chcą jednak protestować, a rozmawiać
 Dariusz Gdesz

W przyszłym roku upłynie pięć lat od ostatniej podwyżki w oświacie. Od 2012 roku nauczycielskie wynagrodzenia nie były nawet waloryzowane o stopień inflacji! To oznacza, że w praktyce płace nauczycieli stopniały i mają mniejszą siłę nabywczą.

Znikną godziny karciane? Nauczyciele będą mieć mniej czasu dla uczniów

Na poniedziałkowym spotkaniu z mediami ZNP, oprócz kategorycznego żądania 10 proc. podwyżek od stycznia 2017 roku, zaproponowało zmianę mechanizmu wypłacania wynagrodzeń dla nauczycieli. Związkowcy chcą, by pensje wypłacane były z budżetu państwa, a nie jak to jest obecnie - z subwencji oświatowej, którą dysponują samorządy. Aby posłowie zajęli się sprawą w Sejmie, ustawę powinno poprzeć swoimi podpisami co najmniej 100 tys. osób. ZNP musi je zebrać do 8 czerwca.
- Na Pomorzu podpisy zbieramy dopiero od dwóch tygodni. Dajemy sobie czas do końca maja - mówi Elżbieta Markowska, prezes pomorskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Dziś wybieram się do Warszawy na posiedzenie Prezydium Zarządu Głównego, gdzie będziemy kontynuować temat podwyżek. Na razie nie przewidujemy protestów, chcemy rozmawiać, z kim tylko się da.

Jak obecnie wygląda wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli? Najmniej dostaje stażysta - 2265 zł brutto, najwięcej nauczyciel dyplomowany - 3109 zł brutto.

- Podwyżek nie było już od lat, więc głosy rozgoryczenia w środowisku są coraz silniejsze. Będziemy robić wszystko, żeby od 2017 roku nauczyciele zarabiali więcej - przekonuje Wojciech Książek, przewodniczący sekcji oświaty i wychowania gdańskiej Solidarności. - Potrzebne są też zmiany dotyczące systemu wynagradzania. Proponuję, żeby pensja zasadnicza stanowiła większą część całego wynagrodzenia, nawet kosztem dodatków.

Warto bowiem zaznaczyć, że w skład wynagrodzenia nauczycieli wchodzi wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju dodatki, np. za wysługę lat, motywacyjne oraz funkcyjne, wynagrodzenia za nadgodziny i zastępstwa oraz nagrody i inne świadczenia. O ile wynagrodzenie zasadnicze jest stałe, o tyle wysokość części zmiennej jest uzależniona od hojności gmin.

Polscy nauczyciele na tle swoich zagranicznych kolegów po fachu otrzymują jedne z najniższych płac. Gorzej zarabiają tylko Grecy, Czesi, Węgrzy, Słowacy i Estończycy. Z kolei najwyższymi pensjami mogą się pochwalić Luksemburczycy. Polscy nauczyciele, aby zarobić tyle, co oni, muszą pracować prawie cztery miesiące. U góry stawki znaleźli się również Niemcy i Austriacy.

M. Jankowska,E. Andruszkiewicz

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

12.11.2016, 11:36

Każdy zawód wymaga pasji i poświęcenia. Łatwo krytykować innych.Wszędzie zdarzają się ludzie odpowiedzialni i nadający się do wykonywania zawodu - jak i odwrotnie .Ludzie z pasją nadający się do posługi nauczycielskiej zapewne zdarzają się ale nie częściej niż w innych profesjach.Obyś cudze dzieci uczył -chyba jest coś na rzeczy w tym stwierdzeniu...

05.10.2016, 13:59

Szkoda czasu na "hejty", bo faktów nauczyciele się boją jak ognia. Sami sprawdźcie statystyki: uwaga - połowę pieniędzy sektora pracowników budżetówki zjadają nauczyciele choć jest ich trzy czy cztery razy mniej niż pozostałych pracowników budżetówki.
Nauczycieli z pasja prawie nie ma, bo od lat nie liczy się wykształcenie i umiejętność nauczania tylko uklady rodzinne i towarzyskie. Pedagodzy nigdy nie zrozumieją co to ciężka i efektywna praca na rynku ani jakie umiejętności trzeba posiadać, ponieważ jesli uż sie załapali na etat - to żyją latami w innym świecie - a luksus nazywają cięzką charówką...:(. To grupa uprzywilejowana - która zawsze będzie wiedziała lepiej, broniła 18-20 godzin pracy w tygodniu próbując wmawiać, ze pracuja w domu a nie na 3 etaty w innych szkołach..., wysokich pensji i 3 lat 100% płatnych urlopów da poratowania zdrowia oraz wielu dodatków. Nie dajcie się zwieść propagandzie nauczycieli. Poza tym rynek weryfikuje - niż demograficzny, zamykanie szkół - za co te podwyżki?

26.09.2016, 22:05

A gdzie było ZNP, gdy panowała platformerska mafia?

26.09.2016, 22:04

Ta "hołota" zamiast uczyć traci czas na takich ćwoków jak ty, a potem na dzieci ćwoków. Dlatego jestem za obowiązkową podstawówką. reszta tylko dla chcących się uczyć. Czyli nie dla ciebie, baranie.

26.09.2016, 22:01

Trzeba się było uczyć :-)

08.09.2016, 10:01

Ja też żądam podwyżek !!!! I to co rok !!!! żądam także co najmniej tyle wolnych dni od "pracy" ile maja nauczyciele.
Ponadto żądam pracy po 2-3 godz. dziennie oczywiście soboty i niedziele wolne !
Co jeszcze? Żądam pozostałych ubeckich i nie moralnych przywilejów takich samych jakie mają nauczyciele.
Koniec kropka.
Na szczęście idzie niż demograficzny i połowę naszych utrzymanków pójdzie na bruk.
Amen.

03.06.2016, 21:22

Na tle europy zarobki wszystkich wyglądają bardzo blado, ale tylko wy pyszczycie do każdej nowej władzy o forse. Do roboty! A karta nauczyciela do lamusa!

24.05.2016, 18:09

Zgadzam się. Prosiłam niepracujące mamy, aby poszły ze mną i uczniami do teatru - żadna nie chce, wszystkie zajęte. Dyskoteki od 16:30. Rodzice nie mają czasu przyjść. Wszyscy zapracowani. Kiedy tłumaczę, że my nauczyciele poświęcamy swój wolny czas, żeby pilnować do 19:30 ich dzieci na dyskotece, zapada grobowa cisza. Wtedy jakiś jeden rodzic się zlituje lub nie. Ja za to albo biorę moje małe dziecko na tę dyskotekę albo muszę załatwić opiekę. Tak to wygląda. Wszystkie rady i wywiadówki i szkolenia tak samo. Mój mały syn nie rozumie, że musi chodzić ze mną do pracy.

24.05.2016, 17:34

O ! Mój ostatni Dzień Nauczyciela - dzień wolny. Pracuję w Zespole Szkół. Spędziłam od 6:30 do 10;30 czas z 20 dzieci w wieku od 5 do 7 lat w świetlicy. Ogólnie krzyki, płacze, pomaganie w wc. To był mój wolny dzień, w którym się byczyłam.
Kiedy były testy szóstoklasisty również opiekowałam się - tym razem tylko 5latkami do godziny 17:30.
Kolejny wolny dzień.

24.05.2016, 17:09

Tak...nauczyciel pracuje 45 minut, a pozostały czas ma wolny. Ubawiłam się po pachy. Obliczyłam, że w tym roku szkolnym w miesiącu stoję 10 godzin zegarowych na dyżurach w hałasie, ciągle upominając wrzeszczące i biegające dzieci . Nikt mi za to nie płaci. Kiedy mam "wolne" przerwy, przybiegają uczniowie lub nauczyciele z jakąś sprawą lub ja biegnę np. do pedagoga w sprawie ucznia. Do tego przepracowałam już w tym roku szkolnym 101 godzin karcianych - to znaczy, za które nikt mi nie zapłaci.
Kiedy była u mnie praktykantka na cały tydzień na lekcjach - studentka ostatniego roku anglistyki - zapytała mnie o jedną kluczową rzecz: "Kiedy nauczyciel ma czas pójść do toalety?". Wtedy się zastanowiłam nad tym - racja... nie mam na to czasu. Po prostu... Mój ostatni rekord to 8 godzin bez toalety. Tak... nauczyciele nie prowadzą trzech lekcji dziennie. To taka piękna bujda:) Pozdrawiam.

08.05.2016, 23:13

Głupia jesteś. Trzeba było się uczyć i nie zazdrościć wakacji.

04.05.2016, 10:00

Wiecznie skrzeczący nauczyciele.Co nowy rząd to podwyżka.Mają 2 mieiące wakacji ,przerwy świąteczne,ferie jeszcze im mało.Zarabiają wystarczająco dużo niech już nie skrzeczą.

27.04.2016, 18:32

Bo ktos zapomnial nauczyc, ze kazda grupa zawodowa jest bardzo wazna w lancuchu gospodarczym? Bo zabraklo nauki etyki w szkolach ? Bo zapomniano o szacunku do czlowieka? Bo liczy sie tylko fasada?

27.04.2016, 14:21

Nauczyciele oczekują na finansowe docenienie - A CO Z DOCENIENIEM PRACOWNIKÓW ADMINISTRACJI I OBSŁUGI, PEWNIE JAKIŚ MARNY GROSZ PRZYDZIELĄ CHOĆ NIE KONIECZNIE............., DLACZEGO RESZTA PRACOWNIKÓW OŚWIATY JEST POMIJANA, DLACZEGO STAWKI PRACOWNIKÓW SĄ TAK NISKIE.................

27.04.2016, 11:14

To wielki problem u nas i w całej Polsce. Brak równych, szerokich poboczy, niewidoczne przejazdy i zakręty. Ile jeszcze ludzi musi zginąć!!??!?!?!??!

26.04.2016, 23:03

Dzień dobry.
Mam pytanie. Kiedy w powiecie rozpocznie się ścinanie poboczy? Wysokie pobocza tamują spływ wody z jezdni co powoduje powstawanie kałuż a następnie pękanie asfaltu i niszczenie drogi. Brak poboczy to również kłopot dla pieszych i rowerzystów co zmniejsza atrakcyjność gminy dla turystów niezmotoryzowanych. Brak poboczy to brak możliwości awaryjnego zatrzymania się pojazdem. Także w zimie trudniej jest odsnieżyc drogi i utrzymać w dobrym stanie. Zatem równe pobocza to same zyski. Na zarząd dróg nie ma co liczyć. W Stegnie już praca wre. Dobra firma z profesjonalnym urządzeniem z tasmociagiem do zebrane darni robi taką usługę za 2 zł od metra bieżącego. Nadmiar ziemi przewozi się wywrotką i uzupełnia tam gdzie pobocze jest zbyt wąskie. Korzyści w stosunku do kosztów są wielokrotnie większe. Myślę że są na to w gminie pieniądze. Zróbmy coś przyszłościowego a nie tylko łatamy dziury po zimie.

Pozdrawiam.mieszkaniec Mierzei.

25.04.2016, 07:41

hania to nick i pochodzi od nazwy samochodu ,którym jeżdże i nie muszę stosować wielkich liter tylko słabym tłumaczyć o co chodzi , ale Ty pewnie po AWF więc...

25.04.2016, 01:14

UB istnialo do 1956r a Karta Nauczyciela od 1982 r.

24.04.2016, 20:33

Ubeckie przywileje dla nauczycieli to FAKT. A jak wiemy z faktami się nie dyskutuje. Myślisz że społeczeństwo jest tak głupie że nie myśli? Kto ma qrwa pracować na to wszystko? Na Wasze przywileje? I qrwa jak długo?

24.04.2016, 20:31

Twoje wypociny to dowód na to że głupich nie sieją...

24.04.2016, 09:14

Chrzanicie wszyscy. W moim bloku mieszkaja byli nauczyciele i obecni. Przygladam sie ich twarzom w internecie i spotykam na ulicy.. Emerytowanych tez czasem pokaza. Za akcje" Ukrywamy "i Wziernik" powinni dostac premie.

23.04.2016, 22:37

Jesteś z kodu czy od Schetinsteina? Nagle się okazało że Polacy nie mają telewizorów ale za to mają kilka liczników na energię. Podatek w rachunku energii to dobre rozwiązanie sprawdzone na zachodzie. Krytykują głównie ci co nie płacą podatków. A maja psy i nie płacą.

23.04.2016, 22:28

Podwyżki?to my dostaniemy wszyscy w postaci nowych podatków,kretyni właśnie wymyślili podatek od deszczówki i od śniegu zdaje się chodzi o powierzchnię dachową posesji i co za tym idzie odprowadzanie ścieków do kanalizacji burzowej,właśnie trwają prace nad ustawą. Co niektórzy dostali 500 zł.a wszyscy zapłacimy 1000 zł.dobra zmiana.........

23.04.2016, 22:11

Hania już w szkole byłaś słaba i dziś ci mówię że imiona pisze się z dużej litery

23.04.2016, 22:07

Ubeckie przywileje nauczycieli? Lecz się człowieku!!!