MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zwierzęta radzą sobie zimą. Stado saren w Nadleśnictwie Lipusz. Zwierzęta mają swoje sposoby na śnieg i mrozy

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Zima to trudny czas dla zwierząt
Zima to trudny czas dla zwierząt Bartłomiej Florek
Zima to trudny czas dla zwierząt. Nie wszystkim udaje się przetrwać. W Nadleśnictwie Lipusz sfotografowano stado saren podczas posiłku. Zobaczcie, jakie mają sposoby, aby poradzić sobie w tym trudnym okresie.

Zwierzęta zimą

Zima to trudny czas nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt. Choć te nie najgorzej radzą sobie z siarczystymi mrozami. Mają swoje sposoby jak przetrwać w mało sprzyjających warunkach. Bartłomiej Florek z Nadleśnictwa Lipusz sfotografował stado saren. Leśnicy wyjaśniają, jak zwierzyna radzi sobie podczas śniegu i mrozu.

- Pokrywa śnieżna i siarczysty mróz nie ułatwiają szukania pokarmu w lesie - mówi leśnicy z Nadleśnictwa Lipusz. - Zwierzyna, aby nie tracić zbędnej energii, nie udaje się w długie wędrówki. Można ją spotkać w stałych miejscach.

Co ciekawe, ten rok obfitował w żołędzie i buczynę, więc jak zapewniają eksperci, bazę pokarmową zwierzęta mają zapewnioną.

- Do tego wystawiana sól w lizawkach i siano oraz ziarno w paśnikach ułatwi jej przetrwanie w chłodne dni - dodają leśnicy.

Sarny czy jelenie zimą tworzą większe grupy. Dzięki temu skuteczniej poszukują pożywienia oraz są mniej podatne na atak ze strony drapieżników. Sarny tworzą tzw. rudle, a jelenie chmary. Gdy pokrywa śnieżna jest wysoka i ciężko jest się dostać do zielonych części roślin, zaczynają obgryzać pędy drzew oraz spałują (obgryzają) korę młodych drzewek.

Większość ssaków zmienia także futro z letniego na zimowe. Jest ono dłuższe i gęstsze. Najczęściej także cechuje się odmiennym ubarwieniem, co spełnia funkcję maskującą. Futro sarny zmienia się z rudawego na szarobrązowe. Gronostaje, łasice, czy zające bielaki zmieniają kolor futra na białe. Ptaki radzą sobie inaczej. Po pierwsze przybywa im piór puchowych, a także stroszą pióra, dzięki czemu pomiędzy nimi powstaje cienka warstwa termoizolacyjna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto