Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Hiszpania i Portugalia zachwycają uczniów w czasie wolnym od zagranicznych staży

Anna Szade
Anna Szade
archiwum ZSP 3 Malbork
Oczami młodzieży z Technikum nr 3 Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku możemy spojrzeć na Lizbonę oraz Malagę i okolice. Uczniowie uczestniczą w 4-tygodniowych stażach w tych krajach dzięki dotacji pozyskanej przez szkołę z programu Erasmus+.

Uczniowie malborskiej szkoły na stażach zawodowych przebywają od początku maja. Od poniedziałku do piątku pracują w miejscowych przedsiębiorstwach, ale po południu i w weekendy mogą odkrywać uroki Portugalii i Hiszpanii.

Grupa przebywająca w Lizbonie miała już okazję zwiedzić część portugalskiej stolicy, m.in. starówkę, zamek świętego Jerzego, Lisboa Story Center z audioprzewodnikami, wjechała na taras widokowy na łuku triumfalnym Arco da Rua Augusta. Z opiekunką, Polką ze Śląska, która od 5 lat mieszka w Lizbonie, wybrali się też metrem do oceanarium, gdzie oglądali ryby z całego świata. Z perspektywy gondoli mogli podziwiać dzielnicę Oriente, rzekę Tag i most Vasco da Gamy. W wolnym czasie część osób wybrała się do galerii imienia Vasco da Gamy – największej w Lizbonie.

Grupa, która pojechała na staże do hiszpańskiej Malagi, czyli hotelarze, gastronomicy i logistycy - została zakwaterowana w pobliskim 70-tysięcznym mieście Torremolinos, dokładnie w hotelu Parasol Garden.
W Hiszpanii życie płynie zupełnie inaczej, jakby wolniej i bardziej na luzie. Przekonujemy się o tym każdego dnia w pracy, ale także podczas spacerów do miasta czy zwiedzania okolicy, bo Hiszpanie zawsze znajdą dla kogoś dobre słowo i uśmiech – piszą Joanna Szymańska Cybulska i Agnieszka Runewicz-Burczyk, opiekunki uczniów.

Podczas pierwszych eskapad młodzież wybrała się do Mijas Pueblo, miasta położonego wysoko w górach, otoczonego murami. Brukowane uliczki zachwycają doniczkami kolorowych kwiatów. W miejscowym muzeum młodzież poznała tradycyjne sposoby produkcji wina, oliwy, mąki oraz hodowli pszczół. Obejrzała też lokalną arenę walk byków.

Największa arena corridy - Plaza de Torros - znajduje się natomiast w Rondzie.

Corrida budzi wiele kontrowersji wśród Hiszpanów, ze względu na etykę spektaklu, jednak tu, w Andaluzji, traktowana jest jako element dziedzictwa i część kultury. Dlatego każdego roku we wrześniu do Rondy zjeżdżają tłumy miłośników corridy i turystów, by obejrzeć niesamowite widowisko na Plaza de Torros – wyjaśniają nauczycielki.

Ronda – miasto, w którym zakochał się Ernest Hemingway – na długo pozostanie w pamięci uczniów. Dwie części miasta, leżące nad wąwozem El Tajo, łączy most Puente Nuevo.

- Po jednej stronie nowa część miasta - Mercandillo rozbrzmiewa turystycznym gwarem, szerokich ulic, które zachęcają do robienia zakupów i chwili przerwy na pyszne tapas. Wystarczy jednak przekroczyć most, by trafić do innego świata. Po drugiej stronie spacer stromymi uliczkami arabskiej części miasta - La Ciudad to prawdziwe wyzwanie, nawet dla wprawnych turystów i każdego, kto pozwoli sobie na przyjemność, by zagubić się w tym labiryncie. My skorzystaliśmy z okazji i zeszliśmy stromymi uliczkami aż do starego mostu Puente Romano, a potem tarasami wspinaliśmy się wzdłuż wąwozu, podziwiając niesamowite widoki – relacjonują opiekunki uczniów.

Staże trwają. Następne relacje z pobytu już wkrótce.

Malbork. Dzień Otwarty w ZSP 3 cieszył się dużym zainteresow...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto