MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Nogat cały czas zarasta. Dla jednych to zmora i bałagan, dla innych zbawienie wobec grożącej suszy

Anna Szade
Anna Szade
Fot. Radosław Konczyński
W środę (17 czerwca 2020 r.) po raz 25 obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. Okazuje się, że także roślinność Nogatu, której obecność na brzegu rzeki kłuje w oczy niektórych mieszkańców, bardzo przyczynia się do gromadzenia wody.

Nogat i jego zarządcy często bywają na cenzurowanym. Najczęściej krytyka mieszkańców dotyczy porośniętych roślinnością brzegów, co wiele osób uznaje za nieestetyczne. Zwłaszcza u podnóża zamku i na bulwarach ta buchająca zieleń jest traktowana jako rodzaj zaniedbania. Ale instytucja odpowiedzialna widzi to z zupełnie innej perspektywy.

Nadmierna roślinność w korycie rzeki lub kanału jest koszona tylko tam, gdzie stwarza zagrożenie powodziowe i dotyczy głównie wałów przeciwpowodziowych – tłumaczy Bogusław Pinkiewicz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Dlaczego przyroda tak szybko się rozrasta na brzegach rzeki? Winny jest… człowiek i jego traktowanie planety. Dzikie rośliny są bowiem „dokarmiane” tym, co spływa z pól choćby z nawozami sztucznymi.

- Zarastanie rzek związane jest z zanieczyszczeniami pochodzenia rolniczego – potwierdza Bogusław Pinkiewicz. - Ma na to również wpływ niski poziom wody, co wynika z ogólnej sytuacji klimatycznej.

Dlatego raczej nie można się spodziewać, że wkrótce RZGW wyruszy, by czyścić nabrzeże Nogatu. Nie zrobi tego nie dlatego, by utrudniać życie mieszkańcom, którym marzy się korzystanie z dzikiej plaży czy wodniakom.

Usuwanie roślinności tam, gdzie to nie jest niezbędne, nie jest właściwe ze względu na konieczność retencjonowania wody w korycie rzeki. Nogat pozostaje szlakiem żeglownym. Kąpiele radzimy brać w kąpieliskach i miejscach przeznaczonych do kąpieli – wyjaśnia Bogusław Pinkiewicz.

Temat poruszamy w Światowym Dniu Walki z Pustynnieniem i Suszą ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1995 r. Okazuje się, że nawet przepływający przez Malbork leniwy Nogat może mieć wpływ na zatrzymywanie wody.

od 7 lat
Wideo

NATO na Ukrainie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto