Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Czesław Birr - znany kaszubski rzeźbiarz

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
kadr z filmu „Żywioły”, Fundacja Aby Chciało się Chcieć
W sobotę 21 września zmarł Czesław Birr - znany i ceniony rzeźbiarz kaszubski. W swym życiu stworzył m.in. ponad sto drewnianych figur, rozsianych po całym świecie, w tym liczne repliki Matki Boskiej Sianowskiej.

Czesław Birr swą przygodę z rzeźbiarstwem rozpoczął w latach 90. Wskutek wypadku w wieku 23 lat musiał się poruszać na wózku. Na szczęście dzięki wsparciu przyjaciół i rodziny potrafił sobie poradzić z tą sytuacją. Niemniej stale czuł, że musi się czymś zająć.

- Chciałem coś robić po prostu (…). Ja byłem młodym człowiekiem, nie chciałem swojego życia już kończyć siedząc na wózku i nic nie robić - opowiadał w filmie dokumentalnym „Żywioły” z 2016 roku, autorstwa Eweliny Karczewskiej i Piotra Zatonia z Fundacji Aby Chciało się Chcieć.

Za młodu wiązał swoją przyszłość bardziej z garażem mechanika, robiąc coś przy samochodach i motocyklach (aczkolwiek pasja ta wciąż przenikała do jego życia). Niemniej przyznawał, że rzeźba zawsze go też pociągała i pozostawała swoistym motorkiem napędowym całego życia.

Pierwszą jego pracą w drewnie była płaskorzeźba papieża Jana Pawła II, zrobiona właściwie za namową znajomego. W swej karierze stworzył setki drewnianych figur, w tym ponad 50 replik Matki Boskiej Sianowskiej, zdobiących kapliczki i kościoły na całym świecie - od Kaszub (gdzie znajduje się większość z nich), poprzez różne regiony w kraju i Europy Zachodniej, aż po Kanadę. Jest też autorem przydrożnej kaplicy w Mściszewicach, dwóch stacji drogi krzyżowej w Sanktuarium w Sianowie, a także rekordowo wielkich atrybutów kaszubskich, przechowywanych w Gminnym Ośrodku Kultury w Somoninie - 2-metrowej tabakiery oraz ponad 10-metrowej fajki.
W środę w Mściszewicach odbył się pogrzeb wielkiego rzeźbiarza. Wcześniej pożegnało go też wielu działaczy kaszubskich.

- Zmarł jeden z najlepszych rzeźbiarzy Kaszubskiej Ziemi Czesław Birr, niezrównany twórca setek wspaniałych figur rozsianych po całym świecie - wspominał Eugeniusz Pryczkowski, kaszubski dziennikarz, poeta oraz wiceprzewodniczący rady powiatu kartuskiego. - Nikt, tak jak On, nie rzeźbił Matki Boskiej Sianowskiej, Królowej Kaszub. Wierzymy, że za Jej przyczyną, Niebo jest dla Cześka szeroko otwarte.

(źródła: „Żywioły” - 2016, Fundacja Aby Chciało się Chcieć, kaszubi.pl, kartuzy.info, Facebook - Eugeniusz Pryczkowski)

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto