Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa w Kartuskiem - rozłożono maty dezynfekujące przy wjazdach do obszaru zapowietrzonego

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
nadesłane/UM Kartuzy
W oparciu o rozporządzenie Wojewody Pomorskiego na wjeździe do okolicy Głusino-Stążki (gm. Kartuzy) ustawiono specjalne maty do dezynfekcji. Wszystko to związku z potwierdzonym tutaj ogniskiem ptasiej grypy. Na obszarach zapowietrzonych i zagrożonych obowiązuje tez szereg nakazów i zakazów.

Na terenie gminy Kartuzy odnotowano ognisko wysoce zjadliwej grypy HPAI, występującej wśród ptactwa. Zarażone ptaki hodowlane (kurczęta, indyki, kaczki, gęsi, gołębie) umierają w ciągu ok. 48 godzin od zarażenia. Grypa może występować u wszystkich gatunków drobiu i wielu gatunków dzikich ptaków.

W związku z powyższym, w oparciu o rozporządzenie Wojewody Pomorskiego oraz Komunikaty Głównego Lekarza Weterynarii, na drogach wjazdowych w okolicy Głusino-Stążki zostały wyłożone maty z roztworem dezynfekującym.

Na obszarze zapowietrzonym obowiązuje szereg nakazów i zakazów: należy izolować drób w gospodarstwach, aby uniemożliwić kontakt z dzikimi ptakami, trzeba też stosować bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące wraz z prowadzeniem wykazu takich osób, a także niezwłocznie czyścić i odkażać środki transportu i sprzętu, wykorzystywane do transportu drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych. Jednocześnie w tych obszarach zakazuje się m.in. organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki, a także przemieszczania i transportu drobiu lub innych ptaków, w tym piskląt jednodniowych, drobiu odchowanego do rozpoczęcia nieśności, a także ich zwłok, wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych bez zgody powiatowego lekarza weterynarii oraz transportu mięsa drobiowego z rzeźni, zakładów rozbioru oraz chłodni bez zgody powiatowego lekarza weterynarii.

Częściowe restrykcje dotyczą też obszarów przyległych, tzw. zagrożonych. Szczegółowe informacje o zakazach i nakazach w obu przypadkach można znaleźć tutaj.

W pozostałej części województwa pomorskiego obowiązują zasady bioasekuracji gospodarstw utrzymujących drób. W szczególności należy przetrzymywać drób w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami oraz uniemożliwiający dostęp do zbiorników wodnych, w okolicy których bytują ptaki dzikie; przechowywać paszę w pomieszczeniach zamkniętych lub pod szczelnym przykryciem, uniemożliwiającym kontakt z dzikim ptactwem; karmić i poić drób w pomieszczeniach zamkniętych, do których nie mają dostępu ptaki dzikie; stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem oraz stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób.

- Wszyscy hodowcy, u których wystąpiło ognisko grypy ptaków, spełniający wymagania weterynaryjne, otrzymają należne im odszkodowanie za straty poniesione w związku z działaniami Inspekcji Weterynaryjnej - zapewnia Urząd Miejski w Kartuzach. - W przypadku zauważenia niepokojących objawów wśród hodowli prosimy o niezwłoczne zgłaszanie do odpowiednich osób i instytucji podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej drobiu (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, burmistrz Kartuz - Zarządzanie Kryzysowe +48 586 945 258) - namawia kartuski magistrat. - Bardzo ważne jest też, aby myśliwi po polowaniach nie wchodzili przez 3 doby do pomieszczeń, gdzie utrzymywany jest drób, a najlepiej w okresie wysokiego zagrożenia zrezygnowali z polowań. Nie wolno też wprowadzać do gospodarstwa drobiu niewiadomego pochodzenia, a szczególnie ostrożnie podchodzić do pokątnych ofert sprzedaży ptaków po „okazyjnej” cenie od nieznanych osób. Takie działania są nielegalne.

(info: UM Kartuzy)

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto