Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trasy rowerowe do 3 km od Kartuz. Podpowiedzi jednodniowych wypraw. Gdzie w weekend 4 - 5 maja?

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Rozglądasz się za pomysłem na trasę rowerową z Kartuz? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać. Przygotowaliśmy 5 ciekawych propozycji. Są różne pod względem trudności czy długości, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie. Razem z Taseo proponujemy Wam 5 tras na wycieczkę rowerową w odległości do 3 km od Kartuz. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Zobacz, jakie trasy rowerowe w okolicy Kartuz warto sprawdzić w weekend.

Spis treści

Wycieczki rowerowe w okolicy Kartuz

We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 5 tras rowerowych oddalonych maksymalnie o 3 km od Kartuz, które przetestowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Jazda rowerem to bardzo lubiana forma aktywności szczególnie w ciepłych miesiącach. Oczywiście nie tylko. Najwięksi pasjonaci jeżdżą rowerem przez cały rok. Nic w tym dziwnego, ponieważ rower daje nam wiele korzyści. Ruch jest dobry dla naszego zdrowia, a przy okazji możemy odwiedzić ciekawe miejsca. Można również wybrać rower jako środek lokomocji i dojeżdżać nim do pracy czy na zakupy.

Jeśli więc szukasz pomysłów na trasy w okolicy miejsca zamieszkania, bardzo dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy 5 wybranych tras, które polecane są przez innych użytkowników. Wracaj do tego artykułu regularnie, ponieważ będzie on aktualizowany i będą pojawiać się nowe trasy.

Zanim wyruszysz w drogę, upewnij się, jaka będzie pogoda. W sobotę 04 maja w Kartuzach ma być 23°C. Nie powinno padać. W niedzielę 05 maja w Kartuzach ma być 22°C. Prawdopodobieństwo pojawienia się deszczu wynosi 26%.

🚲 Trasa rowerowa: Kaszuby, pętla nad kompleksem Jezior Raduńskich

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 54,24 km
  • Czas trwania wyprawy: 7 godz. i 27 min.
  • Przewyższenia: 137 m
  • Suma podjazdów: 828 m
  • Suma zjazdów: 849 m

Trasę rowerową mieszkańcom Kartuz poleca GR3miasto

Mówimy, że kaszubskie szlaki zjeżdżone mamy już wzdłuż i w poprzek, tymczasem wiele jest jeszcze ciekawych miejsc, w których nigdy dotąd nie byliśmy. Pierszczewko, to mała osada leżąca nad jednym z jezior raduńskich i choć przejeżdżaliśmy tamtędy niejeden już raz, nigdy dotąd nie mieliśmy okazji zobaczenia rodzinnych pamiątek Państwa Szymichowskich. Pan Rajmund, gospodarz posesji zaprosił nas na ciekawą wizytę po „jego rodzinnych stronach”.

Ekspozycja rodzinnych pamiątek powstała z inicjatywy i wielkiej pasji pana Rajmunda Szymichowskiego. Na terenie swojego gospodarstwa stworzył muzeum, w którym zgromadził sporą liczbę eksponatów z czasów swojego dzieciństwa oraz zebranych od bliskich. Część z nich oglądać można w ogrodzie, „pod chmurką”. Najbardziej osobiste pamiątki mieszczą się w drewnianym budynku zbudowanym w stylu szachulcowym. Przed chatą znajdują się narzędzia wykorzystywane przez rzemieślników różnych profesji oraz maszyny rolnicze. Na uwagę zasługuje XIX wieczny kierat. Wewnątrz natomiast znajdziemy sprzęty domowego użytku, wyposażenie wnętrz izb mieszkalnych. Mamy tu także ciekawą kolekcję żelazek oraz pokaźny zbiór drewnianych wieszaków. Dalej znajdują się radioodbiorniki i sprzęt grający. Wśród starych książek i albumów wiszą rodzinne zdjęcia i przeróżne przedmioty osobiste, z którymi powiązane są niekiedy przezabawne historie. Nie sposób jednak ich powtórzyć, najlepiej wysłuchać ich osobiście.

Kolekcja rodzinnych pamiątek Państwa Szymichowskich z pewnością jest bardzo ciekawa, podobnie jak opowiadane historie przez Pana Rajmunda, któremu chcemy serdecznie podziękować za tak niecodzienną wizytę kaszubskich stron.

Wycieczka, której trasa przebiega nad urokliwymi jeziorami oraz mokradłami, to nie tylko propozycja na upalne lato, kiedy to marzymy o schłodzeniu ciała w wodzie, czy wylegiwaniu się na plaży. Trasa jest na tyle uniwersalna, że można pokonać ją o dowolnej porze roku. Większość dróg, którymi prowadzi, to gruntówki, rzadko uczęszczane przez samochody. Pod kątem sumy przewyższeń, to z pewnością wspaniały kąsek dla rowerzystów przygotowujących się do startów w maratonach MTB.

Pokonana przez nas trasa:

Ułożona przez nas trasa zatacza pętlę, z początkiem i końcem w Kartuzach. Miejscowość ta dobrze skomunikowana jest z Trójmiastem. Rowerzyści mogą tu dojechać Szybką Koleją Miejską przewożąc rower za darmo. Trasa skierowana jest do rowerzystów, którzy radzą sobie w jeździe w terenie. Ta którą pokonaliśmy wiodła głównie drogami gruntowymi i leśnymi duktami. Gdzieniegdzie wystąpił także grząski piach i nierówności, ale takie już uroki tych lasów. Jeśli wolicie jazdę po asfalcie, lepiej wybrać np.: Żuławy.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Kaszubska jesień na dwóch kołach

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 134,21 km
  • Czas trwania wyprawy: 29 godz. i 55 min.
  • Przewyższenia: 143 m
  • Suma podjazdów: 1 178 m
  • Suma zjazdów: 1 230 m

Lubimyrowery.pl poleca trasę mieszkańcom Kartuz

Trasa dwudniowego rajdu rowerowego organizowanego przez firmę R4FUN (LubimyRowery.pl).
Start rajdu w Kartuzach na dworcu PKP. Przejazd lokalnymi drogami w kierunku podkościerskiej wsi Rotembark. Po drodze wizyta w pokaźnych rozmiarów niedokończonym, "nowoczesnym zamku" w Łapalicach. Dalej odwiedzamy Chmielno i przystań nad jeziorem Kłodno. Kawa w wiatraku zlokalizowanym na wzgórzu w Ręboszewie. Cały przejazd głównie drogami gruntowymi skrytymi w leśnym otoczeniu Szwajcarii Kaszubskiej. Wielokrotnie okrążamy lub przejeżdżamy wzdłuż linii brzegowej okolicznych jezior polodowcowych. Teren bardzo urozmaicony i mocno pofałdowany. Różnice wysokości sięgające nawet kilkudziesięciu metrów nad poziomem morza. Trasa dość wymagająca, ale dająca wiele satysfakcji pod względem atrakcyjności krajobrazów jak i otaczającej przyrody. Pierwszy dzień rajdu zakończony kiełbaskami i ziemniakami pieczonymi w ognisku. Wieczór dobrej zabawy przy dźwiękach gitary.
Drugi dzień rajdu zaczynamy mglistym porankiem i widokami wschodzącego słońca odbijającego swoje promienie w porannej rosie skroplonej na pajęczych niciach ... Poetycki poranek na dwóch kołach... Wyruszamy z agroturystyki i przemieszczamy się w kierunku Jezior Wdzydzkich. Poruszamy się głównie drogami leśnymi niestety w wielu miejscach dość piaszczystymi. Dlatego trasa na tym odcinku polecana głównie dla rowerów górskich na grubych oponach. Co i tak nie jest gwarantem sprawnego przejazdu. Trudy piaszczystej wędrówki nagradza wspaniałe otoczenie lasów pogranicza Borów Tucholskich. Zdecydowanie odmienne przyrodniczo od tego co można zaobserwować w rejonie Szwajcarii Kaszubskiej. Podczas całego przejazdu w drugim dniu wielokrotnie napotykamy mniejsze i większe jeziora, oczka wodne lub bagna kaszubskie. Dzień rajdu kończymy na rynku w Kościerzynie. Do Gdańska powracamy kolejką PKM/SKM. Wybierając się kolejką PKM/SKM w rejon Kartuz lub Kościerzyny warto przewidzieć mogący się pojawić problem z dojazdem. W wagonach znajduje się tylko 6 wieszaków na rowery i często można spotkać się z odmową zabrania "ponadprogramowych" rowerzystów. Ale wszystko zależy od kierownika pociągu. W naszym przypadku z Gdańska do Kartuz mogło w pociągu jechać tylko 6 rowerów. Z kolei w drodze z Kościerzyny do Rębiechowo bez problemu kierownik pociągu wyraził zgodę na ponad 20 rowerów.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Żurawie Chrusty

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 92,76 km
  • Czas trwania wyprawy: 7 godz. i 20 min.
  • Przewyższenia: 231 m
  • Suma podjazdów: 1 182 m
  • Suma zjazdów: 1 314 m

Max_c74 poleca trasę rowerzystom z Kartuz

Wycieczka rowerowa na Kaszuby. Celem wycieczki był Rezerwat Żurawie Chrusty. Trasa jest łatwa do pokonania, ale miejscami wymaga mocniejszego depnięcia, zwłaszcza na leśnych odcinkach. Polecam tą trasę.
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: Kaszuby, zanim opadną liście

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 67,93 km
  • Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 30 min.
  • Przewyższenia: 237 m
  • Suma podjazdów: 667 m
  • Suma zjazdów: 744 m

Trasę dla rowerzystów z Kartuz poleca Max_c74

Wycieczka rowerowa na Kaszuby. Najwyższe wzgórze pasma morenowych Wzgórz Szymbarskich o wysokości 328,7 m n.p.m zdobyte. Panorama z wieży widokowej robi wrażenie. Po drodze sporo ciekawych miejsc i pięknych widoków. Dojazd do Kartuz i powrót do Gdyni z Borkowa dzięki PKM.
Nawiguj


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: Kaszubska przygoda.

  • Stopień trudności: 3.0
  • Dystans: 56,72 km
  • Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 46 min.
  • Przewyższenia: 97 m
  • Suma podjazdów: 493 m
  • Suma zjazdów: 485 m

Lemur36 poleca trasę mieszkańcom Kartuz

Kolejny dzień spędzony na Kaszubach przyniósł nowe piękne wrażenia i wspaniałe doznania.
Jazda wśród przepięknych jezior, pól i lasów dostarcza niezapomnianych wrażeń i pozytywnych odczuć.
Cisza, spokój, ucieczka od szarości dnia codziennego świetnie wpływa na regenerację i naładowanie akumulatorów na kolejne miesiące :)
Jeżeli szukacie terenów nieskażonych cywilizacją, to Kaszuby są strzałem w dziesiątkę! :)
Polecam!
Nawiguj


Pora na serwis roweru?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Jak dbać o rower?

Utrzymywanie roweru w odpowiednim stanie technicznym to klucz do sukcesu. Co najmniej raz w roku rób przegląd swojego jednośladu. Idealnie jest robić to dwukrotnie - przed oraz po sezonie. W Internecie znajdziesz wiele poradników na ten temat, jak robić to poprawnie. Możesz również oddać swój sprzęt to serwisu rowerowego.

Sprawność roweru przełoży się na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli regularnie będziesz go serwisować na pewno dłużej Ci posłuży.

Przydatne akcesoria rowerowe

Akcesoria rowerowe możemy podzielić na te niezbędne oraz dodatkowe. Wymagane jest:

  • oświetlenie, które nie zawsze jest na wyposażeniu, gdy kupujemy rower
  • a także dzwonek. Tak jak w przypadku lamp, najczęściej trzeba go dokupić.

Lampka z przodu powinna być biała, a z tyłu czerwona. Przy wybieraniu dzwonka zwróć uwagę na dźwięk, jaki wydaje.

Z dodatkowego wyposażenia warto wybrać:

  • błotniki - szczególnie istotne są, gdy nie zraża Cię brzydka pogoda do jazdy
  • odblaski na koła, bagażnik oraz siodełko - dla zwiększenia widoczności
  • stopka lub inaczej nóżka - by móc zaparkować rower
  • zapięcie do roweru - by móc go bezpiecznie spuścić z oczu
  • saszetka na rower - często z przeźroczystym przodem i specjalną kieszonką na telefon, by móc widzieć ekran podczas jazdy
  • uchwyt na bidon oraz bidon
  • koszyk na rower - jeśli chcesz nim jeździć na zakupy
  • fotelik dla dziecka - dla rodziców
  • pompka
  • stojak rowerowy - jeśli będziesz samodzielnie serwisować rower
  • akcesoria i narzędzia do serwisowania roweru

Omówiliśmy przydatne akcesoria rowerowe, to teraz czas na strój na rower. Oczywiście wygodne, sportowe buty oraz strój to podstawa. Ciekawą alternatywą są specjalnie spodenki, majtki lub legginsy na rower, które zapobiegają obtarciom i bólom. Przydatne będą również rękawiczki na rower, czapka z daszkiem lub zwykła oraz okulary - niekoniecznie przeciwsłoneczne. Okulary rowerowe są specjalnie dopasowane do twarzy, by nie odstawały. Znajdziesz takie przeciwsłoneczne oraz z przeźroczystymi szkiełkami, które chronią oczy przed owadami i wysuszaniem oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto