Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

30 lat, temu powstał Komitet Obywatelski Miasta i Gminy Pelplin - spotkanie po latach

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
13 listopada 2019 r. o godz. 17.00 odbędzie się w Bibliotece Miejskiej spotkanie członków Komitetu Obywatelskiego Miasta i Gminy Pelplin, członków redakcji "Ziemi Pelplińskiej" oraz kandydatów na radnych i radnych pierwszej demokratycznie wybranej po II wojnie światowej Radzie Miasta i Gminy Pelplin. Zapraszamy także tych, którzy chcieliby dowiedzieć się o początkach działalności wolnego i demokratycznego samorządu w Pelplinie.

21 października 1989 r. powstał Komitet Obywatelski Miasta i Gminy Pelplin. Inicjatorem był śp. Andrzej Liss - zmarły w styczniu 2019 r. poseł na Sejm w latach 2002-2007. W grupie inicjatywnej były 22 osoby. Później doszli kolejni, którzy Potem dochodzili następni, którzy podpisali deklarację programową. Stwierdzali, że dostrzegają konieczność zmian politycznych, społecznych i gospodarczych, podejmowanych przez ówczesny Sejm, Senat i rząd Tadeusza Mazowieckiego, identyfikują się z nauką społeczną Kościoła oraz wartościami reprezentowanymi przez ideę "Solidarności". Członkowie pelplińskiego Komitetu Obywatelskiego mieli świadomość, że należy wiele zmienić w lokalnej społeczności. Pragnęli również mieszkańców do pierwszych całkowicie wolnych wyborów samorządowych w 1990 r. W tym celu powołano kilkanaście komisji, pracujących według przygotowanych programów. Powołano własne pismo - "Ziemię Pelplińską", jedno z pierwszych pism lokalnych na Pomorzu powstałych w okresie transformacji.

Bogdan Wiśniewski, przewodniczący Tymczasowego Komitetu Obywatelskiego Miasta i Gminy Pelplin,
redaktor naczelny "Ziemi Pelplińskiej", przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej do przeprowadzenia wyborów do Rady Miasta i Gminy Pelplin w 1990 r. tak wspomina te czasy:

- 30 lat, które minęły od powstania Komitetu Obywatelskiego Miasta i Gminy Pelplin, pozwalają spojrzeć na tę całkowicie oddolną inicjatywę, której celem było kształtowanie postaw w czasach PRL-u całkowicie wyrugowanych. To wtedy tworzyło się społeczeństwo obywatelskie, biorące odpowiedzialność za własne życie, życie lokalnych społeczności, a przez to i całego kraju. Był w nas entuzjazm i całkowite poświęcenie dla dobra wspólnego. Byliśmy wtedy w większości ludźmi młodymi i rozpierała nas energia i pewność, że tworzymy coś zupełnie nowego. Nie mieliśmy żadnych wzorców, nie czekaliśmy na żadne wytyczne z jakiekolwiek centrali. To był ruch całkowicie autonomiczny i niezależny.
Z inicjatywą wystąpił nieżyjący już Andrzej Liss, późniejszy poseł na Sejm. Grupa inicjatywna liczyła 22 osoby. Potem dochodzili następni. Najpierw sformułowaliśmy deklarację programową. Podkreślono w niej, że dostrzegamy konieczność zmian politycznych, społecznych i gospodarczych, podejmowanych przez ówczesny Sejm, Senat i rząd Tadeusza Mazowieckiego. Identyfikowaliśmy się z nauką społeczną Kościoła oraz wartościami reprezentowanymi przez ideę "Solidarności". Mieliśmy świadomość, że należy wiele zmienić w naszej lokalnej społeczności. Powołaliśmy w tym celu kilkanaście komisji, na których czele stanęli specjaliści z danej dziedziny, z reguły z wyższym wykształceniem, (m.in. geodeta Zbigniew Drąg, lekarz Ryszard Małafiejuk, nauczyciel Zbigniew Zgoda, leśnik Wacław Bruski). Warto zaznaczyć, że powołaliśmy (30 lat temu!) komisję ds. informatyzacji, którą kierowała Marzena Blum (absolwentka informatyki UG). Najbardziej prężna była komisja ochrony środowiska, która wystąpiła z licznymi inicjatywami, m.in. budową ekologicznego wysypiska śmieci. To z tej komisji wywodził się późniejszy wiceburmistrz Pelplina i starosta tczewski Marek Modrzejewski. W listopadzie odbyły się demokratyczne wybory. Przewodniczącym wybrano Andrzeja Lissa, którego zastąpił po kilku miesiącach Tadeusz Giejsztowt. Mieliśmy własne pismo "Ziemię Pelplińską", której byłem naczelnym redaktorem. Warto przypomnieć, że większość Rady Miasta i Gminy Pelplin wybranej w pierwszych po wojnie wolnych wyborach samorządowych stanowili kandydaci Komitetu Obywatelskiego, co może świadczyć o sile tego gremium.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pelplin.naszemiasto.pl Nasze Miasto