Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aleja im. Pawła Adamowicza w Warszawie. W Parku im. Tadeusza Mazowieckiego uroczyście nadano jednej z alei imię prezydenta Gdańska [zdjęcia]

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
W Parku im. Tadeusza Mazowieckiego w Warszawie w piątek 14.02.2020 r. uroczyście nadano jednej z alei imię Pawła Adamowicza, zamordowanego przed rokiem prezydenta Gdańska. Rada Miasta Stołecznego Warszawy podjęła w tej sprawie decyzję w styczniu.

To kolejne pośmiertne upamiętnieine wieloletniego prezydenta Gdańska przez władze Warszawy. W zeszłym roku, kilka tygodni po śmierci w wyniku zamachu, otrzymał Honorowe Obywatelstwo Warszawy.

W styczniu warszawscy radni podjęli decyzję o nadaniu jednej z alei w Parku Tadeusza Mazowieckiego imienia prezydenta Pawła Adamowicza. Biegnie ona od ulicy Jazdów, wzdłuż zachodniej krawędzi Parku Tadeusza Mazowieckiego, a następnie - w granicach parku - do ulicy Górnośląskiej.

W piątek 14 lutego władze Warszawy, przy udziale władz Gdańska i bliskich prezydenta Pawła Adamowicza, dokonały uroczystego odsłonięcia tablicy z jego nazwiskiem.

- To miejsce, w którym zebraliśmy się po to by uczcić Pawła Adamowicza, ale też powiedzieć o tym co dzisiaj się dzieje - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski rozpoczynając uroczystość. - To ma swój wymiar symboliczny. Ta tragedia, to morderstwo, musi nas skłaniać do tego by wysnuć wnioski. Paweł Adamowicz był symbolem samorządu. Wszyscy się od niego uczyliśmy. Paweł był symbolem bycia blisko ludzi. Niektórzy nie wzięli sobie tego do serca, ale mam apel by każdy zastanowił się we własnym sumieniu, czy przemyślał język i wyciągnął wnioski. Często powtarzamy z panią prezydent Dulkiewicz, że "Gdańsk - Warszawa: wspólna sprawa". Wiem, że to hasło towarzyszyło prezydentowi Adamowiczowi gdy przyjeżdżał do Warszawy - dodał.

Głos zabrali bliscy prezydenta Pawła Adamowicza. Jego żona, Magdalena Adamowicz podziękowała warszawskim radnym.

- To ogromne wyróżnienie - zaczęła Magdalena Adamowicz. - Paweł był samorządowcem z krwi i kości. Jego rozumienie świata przez lata ewoluowało. Rzemiosła samorządowego uczył się z lektur i od kolegów. Krytyka oraz jego przemyślenia stanowiły szkołę samorządowego kształcenia. Idee Pawła miały charakter lokalny, bowiem on myślał globalnie, a działał lokalnie. Miał wizje sięgające daleko w przyszłość. Autorytetem dla Pawła w dziedzinie samorządności byl Benjamin Barber, który uważał, że ludzie zaczęli rozwój cywilizacji właśnie z miast. Coraz częściej miasta i ich burmistrzowie poszukują rozwiązań, często jest to przy oporze rządu. Paweł widział w miastach nadzieję - dodała europosłanka.

Następnie wystąpił Piotr Adamowicz, poseł na Sejm i starszy brat prezydenta Pawła Adaamowicza.

- Dziękuję w imieniu naszych, już teraz moich, rodziców, którzy z racji wieku nie mogli przyjechać do Warszawy - zaczął Piotr Adamowicz. - Kilkanaście minut temu byłem pytany przez jednego z dziennikarzy o wspólnotę interesów. To dalej Gdańsk - Warszawa: wspólna sprawa, ale trzeba na to patrzeć szerzej. To hasło polega na tym dokładnie, że mamy wspólnotę interesów. Samorządom może brakować pieniędzy. W tym roku jest trzydziestolecie samorządów. Tu nieopodal na Wiejskiej w klubie Koalicji Obywatelskiej znalazła się niezła ekipa eks. samorządowców. Paweł w latach 90. zastanawiał się jaka powinna być naturalna droga rozwoju. Wydawało się, że to radny, członek zarządu miasta, parlamentarzysta, ale wtedy było inaczej. Może taka będzie coraz częściej droga rozwoju elit naszego kraju.

Gdańsk to miasto wolności, ale jest drugi człon. Gdańsk to miasto wolności i solidarności. Tego życzę wszystkim miastom w naszym kraju - dodał brat zmarłego prezydenta.

Głos zabrały także wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Grupińska. Jako ostatnia przemówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

- Jesteśmy w Parku Tadeusza Mazowieckiego, on był zawsze w Gdańsku wtedy kiedy trzeba - mówiła Aleksandra Dulkiewicz. Był w sierpniu 1980 roku, był przy Solidarności i Wałęsie podczas karnawału wolności, był w Stoczni Gdańskiej w 1988 roku. Parł do przodu, ale z rozwagą. Tak jakby jego busolą polityczną była nasza gdańska maksyma "Nec temere nec timide".

Kiedy w 2012 roku prezydent Paweł Adamowicz złożył wniosek do Rady Miasta o nadanie honorowego obywatelstwa Tadeuszowi Mazowieckiemu, wielokrotnie mówił jak wielką rolę odegrał on dla Polski. Od dziś w Parku Tadeusza Mazowieckiego będzie aleja Pawła Adamowicza. Znowu będą razem. Wiele bym dała by usłyszeć o czym teraz rozmawiają - dodała prezydent Gdańska.

Aleja im. Pawła Adamowicza w Warszawie. W Parku im. Tadeusza...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto