Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Antoni Miotk z Pucka zostanie uhonorowany. Na rocznicę zaślubin prezydent Andrzej Duda w Pucku odsłoni tablicę wiceburmistrza Pucka

P.
Antoni Miotk z Pucka - jeden z głównych organizatorów zaślubin Polski z morzem z 1920 roku będzie miał swoją tablicę w Pucku. W lutym, na setną rocznicę Zaślubin Polski z morzem odsłonić ma ją prezydent Andrzej Duda.

Były wiceburmistrz, kupiec i właściciel polskiego sklepu, prezes Towarzystwa Ludowego w Pucku wreszcie zostanie uhonorowany w swoim mieście. I to z pompą. Na jego dawnej kamienicy na Starym Rynku w Pucku zawiśnie tablica informacyjna.

Dziś Antoni Miotk (1874-1942) jest raczej słabo znany - nawet samym pucczanom.
- I dlatego trzeba go lepiej poznać - mówi burmistrz Hanna Pruchniewska.

Pomóc ma w tym właśnie tablica, którą wspólnie z puckimi urzędnikami, przygotowuje Instytut Pamięci Narodowej.

Święto Niepodległości w Pucku (2019). Przy pomniku Antoniego...

Słynniejszy od puckiego działacza związanego z ruchem młodokaszubskim jest Antoni Abraham, z którym Miotk ściśle współpracował. Obaj byli w składzie kaszubskiej delegacji na kongres wersalski, gdzie finalnie dojechał pochodzący ze Zdrady Abraham. Miotka na granicy zatrzymali Niemcy.

Przypomnijmy, że córki eks wiceburmistrza Pucka, który był jednym z głównych organizatorów lutowych zaślubin w 1920 roku, witały w Pucku generała Józefa Hallera.

Święto Niepodległości w Pucku (2019) przy pomniku Abrahama

Dziś w Pucku mieszka wnuczka Antoniego Miotka - Grażyna Miotk-Szpiganowicz, autorka m.in. Puckich rodów. W przyszłym roku Puck świętować będzie setną rocznicę zaślubin z 10 lutego 1920.

W samym Pucku i okolicach też niewiele jest śladów po aktywnym działaczu i wieloletnim burmistrzu. Ma on swoją ulicę w mieście, a we wrześniu 2019 w Wierzchucinie, na Placu Kaszubskim odsłonięto kamień poświęcony jego pamięci.

Sylwetkę Miotka - puckiego działacza niepodległościowego, społecznego i kulturalnego z okresu międzywojennego - przybliżali też muzealnicy z Pucka, którzy w Szpitaliku (oddział Muzeum Ziemi Puckiej) zorganizowali wystawę o puckich drogach do niepodległości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto