Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Asza, Mentos i Lucky - czworonożni funkcjonariusze z gdańskiej komendy

OPRAC.:
Maja Czech
Maja Czech
Komenda Miejska Policji w Gdańsku
W gdańskiej komendzie służą policjanci, którzy na co dzień opiekują się i pracują z psami służbowymi. Ich praca jest niezwykle ważna w pierwszych chwilach po zaistniałym zdarzeniu. To ich podopieczni ratują ludzkie życie, odnajdując osoby zaginione oraz tropią przestępców. Naprawdę wiele im zawdzięczamy.

Nie każdy policjant może zostać przewodnikiem psa. Zostają nimi nieliczni. W gdańskiej komendzie służy czterech funkcjonariuszy, którzy w swojej pracy niosą pomoc gdańszczanom, angażując do służby czworonogi.

Podczas służby zdarza się, że policjanci podejmują interwencję lub pościg za groźnym przestępcą. Wtedy poziom wyszkolenia, charakter oraz posłuszeństwo psa mają ogromne znaczenie. Dlatego nie każdy pies może „służyć” w Policji. Te, które trafiają do policyjnych przewodników, są wybrane spośród najlepszych osobników danej hodowli. Przechodzą skomplikowane testy, następnie wspólnie z przewodnikiem przechodzą żmudny proces szkolenia i dopiero wtedy rozpoczynają służbę w jednostce.

W gdańskiej komendzie miejskiej służy czterech przewodników psów służbowych. Ich podopieczni to trzy owczarki niemieckie oraz jeden owczarek belgijski. Asza, Mentos i Lucky, to psy patrolowo-tropiące, których umiejętności są wykorzystywane podczas codziennych służb patrolowych. Hera jest psem tropiącym. Czworonogi mieszają ze swoimi opiekunami i jak mówią sami policjanci, są członkami ich rodzin.

Gdańskie psy policyjne i ich "interwencje"

O skuteczności nosów naszych czworonożnych funkcjonariuszy w sierpniu przekonało się kilku przestępców. Pierwszy przypadek to sprawa zatrzymanego mężczyzny podejrzanego o oszustwa, w tym oszustwo na funkcjonariusza CBŚP. Asza doprowadziła policjantów pod drzwi mieszkania sprawcy. 22-latek przebywa w areszcie.

21 sierpnia ten sam przewodnik z psem służbowym brał udział w poszukiwaniach na terenie Pucka. Istniało realne zagrożenie życia i zdrowia mężczyzny, który chciał targnąć się na własne życie. Pies podjął trop i po przejściu ok. 1,5 km trasy doprowadził funkcjonariuszy do miejsca, w którym mężczyzna został odnaleziony.

W takich przypadkach ogromne znaczenie ma praca policjanta, ponieważ nie tylko psi nos przyczynia się do sukcesu. Przewodnik cały czas obserwuje reakcję i zachowanie psa, podąża za nim i pilnuje, aby nie rozpraszały go czynniki zewnętrzne. Wcześniej ocenia sytuację i sprawdza, czy spełnione są warunki, aby czynności zakończyły się powodzeniem.

Skuteczność psów służbowych jest także sprawdzana podczas mistrzostw kynologicznych. W czerwcu tego roku mł.asp. Łukasz Wrzoskowicz z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku zajął I miejsce w wojewódzkich eliminacjach do XX Kynologicznych Mistrzostw Policji. Policjant z psem służbowym Mentosem będą teraz reprezentować garnizon pomorski na szczeblu krajowym w dniach 18 – 22 września 2023 r. w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Asza, Mentos i Lucky - czworonożni funkcjonariusze z gdańskiej komendy - Dziennik Bałtycki

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto