Nasza Loteria

Centrum Medycyny Pediatrycznej staje się faktem. Nowy szpital ważny dla całego Pomorza

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Centrum Medycyny Pediatrycznej staje się faktem. Nowy szpital ważny dla całego Pomorza
Centrum Medycyny Pediatrycznej staje się faktem. Nowy szpital ważny dla całego Pomorza Sylwia Mierzewska / UCK
Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do zdrowia będą wracać najmłodsi pacjenci szpitala. Centrum Medycyny Pediatrycznej będzie zasadniczym rozszerzeniem możliwości w zakresie diagnostyki i leczenia dzieci nie tylko z regionu, ale też z całego kraju.

Spis treści

Nowoczesna przestrzeń będzie miała za zadanie m.in. częściowo zintegrować dotychczasową, rozproszoną bazę kliniczną oraz poszerzyć możliwości związane z medycyną dziecięcą - zarówno diagnostyką, jak i leczeniem. Chodzi tutaj m.in. o szeroko pojętą działalność zabiegową, leczenie wad wielonarządowych czy opiekę nad najmłodszymi pacjentami cierpiącymi na choroby przewlekłe.

W budynku CMP znajdą się, m.in. Oddział Obserwacyjny, Oddział Dzienny Pediatryczny, Oddział Dzienny Rehabilitacji Pediatrycznej, Pracownia Endoskopii czy też Klinika Reumatologii i Immunologii Dziecięcej. Centrum będzie dysponowało najnowocześniejszą aparaturą medyczną, wśród której znajdą się m.in. TK, MRI, RTG, angiograf, tory wizyjne na blokach operacyjnych, stoły operacyjne z funkcją wymiennych blatów, mobilne aparaty RTG, respiratory, defibrylatory, aparaty do znieczulenia, kardiomonitory i endoskopy. - Takiego szpitala na północy Polski do tej pory nie ma - mówi prof. dr hab. n.med. Piotr Czauderna, ordynator Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży UCK.

- Ten projekt i kolejna umowa podpisana w ostatnim czasie z Funduszu Medycznego z zakresu wsparcia pediatrycznego, czyli wsparcia najmłodszych pacjentów, to jest budowanie bezpiecznej przyszłości Polaków w zrozumieniu potrzeb pacjentów w dialogu ze środowiskiem i w ramach racjonalnego gospodarowania środkami - zaznacza Marcin Martyniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Każdego roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym hospitalizowanych jest ponad 18 tysięcy dzieci, które leczone są na kilku oddziałach.

Nowy szpital ważny dla całego Pomorza. Powstanie Centrum Medycyny Pediatrycznej!

O tym, że Pomorze potrzebuje dziecięcego szpitala wielospecjalistycznego z własnym blokiem operacyjnym, OIOM-em i rehabilitacją mówiło się od lat kilkudziesięciu - wspomina prof. dr hab. n. med. Piotr Czauderna, szef Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku - Gdy więc pojawiła się realna szansa, że taki szpital zostanie w Gdańsku wybudowany, to trzeba ją wykorzystać.

Inwestycja pod hasłem Centrum Medycyny Pediatrycznej została zapisana w Wojewódzkim Planie Transformacji blisko trzy lata temu. Dokument ten to coś w rodzaju spisu zdrowotnych potrzeb mieszkańców, które powinny starać się zaspokoić osoby kreujące politykę zdrowotną na Pomorzu. O tym, że na Pomorzu nie ma Szpitala Dziecięcego z prawdziwego zdarzenia mówi się od kilkudziesięciu lat, ale jak dotąd nie udało się tego pomysłu zrealizować. Wniosek o wydanie opinii o celowości tej inwestycji został wysoko oceniony przez ministerialny system teleinformatyczny IOWISZ, ale wciąż…. brakowało pieniędzy. Pomysłodawca i inicjator tego przedsięwzięcia, prof. dr hab. n.med. Piotr Czauderna - przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP oraz ordynator Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży UCK - nie składał broni. I w końcu się udało.

Szpital pod nazwą Centrum Medycyny Pediatrycznej

Zostanie on wybudowany przez firmę wyłonioną w przetargu przez Gdański Uniwersytet Medyczny jako inwestora na terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, gdzie funkcjonują już dwa tego typu ośrodki dla pacjentów dorosłych; Centrum Medycyny Inwazyjnej oraz Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. Na budowę podobnego centrum dla dzieci potrzeba by ponad 600 milionów złotych. - Centrum Medycyny Pediatrycznej nie powstanie od razu, a będzie budowane w kilku etapach - zastrzega profesor.

300 mln zł z Funduszu Medycznego wyasygnowało na ten cel Ministerstwo Zdrowia i suma ta wystarczy na realizację pierwszego etapu, czyli budynku dla części zabiegowej nowego szpitala dziecięcego. Nowy szpital będzie placówką wysokospecjalistyczną, do której trafiać będą tylko najtrudniejsze przypadki - to coś w rodzaju Centrum Zdrowia Dziecka, tyle że w wymiarze regionalnym. Tak się bowiem składa, że na północ od Warszawy nie ma ani jednego takiego pełnoprofilowego ośrodka oferującego małym pacjentom procedury wysokospecjalistyczne. W ostatnich latach takie placówki zostały wybudowane lub rozbudowane m.in. w Bydgoszczy, Olsztynie, Lublinie, Białymstoku czy w Zielonej Górze.

Symboliczny czek na prawie 300 mln zł został przekazany przedstawicielom GUMed i UCK w październiku zeszłego roku, w ubiegłym tygodniu została podpisana umowa na realizację inwestycji.

CMP będzie zlokalizowane na dolnym tarasie, tam gdzie mieściły się kiedyś kliniki internistyczne. Stare budynki, w których na czas pandemii uruchomiono łóżka covidowe będą stopniowo wyburzane.

- Nowoczesna przestrzeń będzie miała za zadanie m.in. częściowo zintegrować dotychczasową, rozproszoną bazę kliniczną oraz poszerzyć możliwości związane z medycyną dziecięcą - zarówno diagnostyką, jak i leczeniem. Chodzi tutaj m.in. o szeroko pojętą działalność zabiegową, leczenie wad wielonarządowych czy opiekę nad najmłodszymi pacjentami cierpiącymi na choroby przewlekłe - tłumaczy prof. Piotr Czauderna.

Centrum Medycyny Pediatrycznej staje się faktem. 29 tysięcy metrów kwadratowych

Centrum Medycyny Pediatrycznej będzie miało ponad 29 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, co pozwoli na stworzenie bazy liczącej 110 łóżek.

W szpitalu będzie m.in. izba przyjęć z rejestracją, zespół poradni i pracowni, oddział obserwacyjny, oddział dzienny na 15 łóżek, oddział dzienny rehabilitacji dziecięcej, Zakład Radiologii Pediatrycznej z 6 łóżkami wybudzeniowymi, praconie endoskopii, blok operacyjny z 4 salami, sala intensywnego nadzoru z 6 łóżkami wybudzeniowymi, Klinika Intensywnej Terapii na 12 łóżek, Klinika Chirurgii licząca 37 łóżek, sala pooperacyjna, Klinika Reumatologii i Immunologii na 25. Centrum będzie dysponowało najnowocześniejszą aparaturą medyczną, wśród której znajdą się m.in.: TK, MRI, RTG, angiograf, tory wizyjne na blokach operacyjnych, stoły operacyjne z funkcją wymiennych blatów, mobilne aparaty RTG, respiratory, defibrylatory, aparaty do znieczulenia, kardiomonitory i endoskopy. Budynek zostanie wyposażony w nowoczesne rozwiązania teletechniczne ułatwiające opiekę nad pacjentem i gwarantujące pełne bezpieczeństwo osób w nim przebywających.

Nowy obiekt będzie składał się z sześciu kondygnacji, w tym dwóch podziemnych. Zostanie połączony z resztą infrastruktury szpitalnej poprzez łączniki. To zagwarantuje wygodę pacjentom i ich opiekunom, szybki transport oraz zapewni wysoką efektywność logistyki zaopatrzenia.

- Takiego szpitala na północy Polski do tej pory nie ma - dodaje prof. Piotr Czauderna.

Ma być podobnie jak w nowoczesnych szpitalach amerykańskich czy anglosaskich, w których po prostu są łóżka zabiegowe i różne specjalności z nich korzystają.

Historia zatoczyła koło i marzenie się spełniło. Nowy szpital w Gdańsku

Gotowa jest koncepcja architektoniczna nowego szpitala. Pierwszymi czynnościami, które będą wykonane w ramach tych środków, które zostały pozyskane, będzie ogłoszenie przetargu na projekt budowlany i ogłoszenie przetargu na wyburzenie starych budynków.

- To niezwykle ważna dla uniwersytetu, szpitala i dla Pomorza inwestycja, która pozwoli skonsolidować nasze kliniki pediatryczne w jednym miejscu. Najnowocześniejszy sprzęt będzie służył nie tylko pacjentom, którzy bardzo go potrzebują, ale również celom dydaktycznym - podkreśla prof. dr hab. n. med. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - UCK to szpital kliniczny, który służy również szkoleniu studentów we wszystkich zawodach medycznych. Przyszłe kadry medyczne należy bowiem kształcić w placówkach bardzo nowoczesnych, oferujących dostęp do najnowocześniejszego sprzętu i kompetentnej kadry nauczycielskiej. Nasz szpital to również miejsce, gdzie prowadzone są badania i rozwijamy wiedzę medyczną, która później jest wdrażana wprost do praktyki klinicznej. Budowa Centrum Medycyny Pediatrycznej jest zatem niebywale istotna dla pacjentów, studentów i dla rozwoju polskiej nauki.

- To, że w jednym miejscu, niemalże pod jednym dachem, możemy wykonać tyle różnego rodzaju świadczeń, działa na korzyść naszych pacjentów. Bardzo się cieszę, że mogę być częścią tego wspaniałego przedsięwzięcia, które się w naszym szpitalu właśnie zaczyna. Dziękuję za to wsparcie i za życzliwość - dodawał Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Z kolei autorka tego tekstu pamięta - gdy trafiła po raz pierwszy ponad 30 lat temu z chorym dzieckiem do szpitala - jak dr Hanna Czauderna, ordynator jednego z oddziałów niemowlęcych na Polankach, często powtarzała, że w Gdańsku musi powstać pełnoprofilowy szpital dziecięcy. Historia zatoczyła koło, marzenie doktor Czauderny spełni się za sprawą jej syna, czyli profesora Piotra Czauderny.

Każdego roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym hospitalizowanych jest ponad 18 tysięcy dzieci, które leczone są na kilku oddziałach, m.in. chirurgii dziecięcej, kardiologii dziecięcej, neonatologii, neurologii dziecięcej, onkologii i hematologii dziecięcej oraz pediatrii. Budowa Centrum Medycyny Pediatrycznej pozwoli w sposób znaczący zwiększyć te możliwości.

Centrum Medycyny Pediatrycznej w Gdańsku
Tu powstanie Centrum Medycyny Pediatrycznej w Gdańsku Uniwersyteckie Centrum Kliniczne

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto