Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co włożyć na siłownię? Jak wybrać właściwy rozmiar stroju do ćwiczeń, by trenować komfortowo? Jak dopasować legginsy i biustonosz sportowy?

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Ubranie do ćwiczeń musi być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne.
Ubranie do ćwiczeń musi być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne. kzenon/123RF
Jaki wybrać strój na siłownię? Jeśli chcesz ćwiczyć regularnie, zadbaj o komfortowy ubiór, który nie będzie utrudniał treningu, tylko go ułatwi. Kluczowy jest też właściwy rozmiar odzieży i butów – a w przypadku kobiet także biustonosza sportowego. Sprawdź, co włożyć na siłownię, by zadbać o wygodę i bezpieczeństwo aktywności fizycznej, a przy tym dobrze wyglądać.

Spis treści

Wygodny strój na siłownię, czyli jaki? Na pewno funkcjonalny

Na siłowni na pewno się spocisz, dlatego na pewno nie spawdzi się odzież bawełniana, która nie odprowadza wilgoci, a zamiast tego m.in. pod pachami, w okolicy pośladków, na plecach czy piersiach tworzą się mokre, nieestetyczne plamy potu.

Na treningi warto kupić odzież sportową, bo taka jest standardowo wykonana z tkanin odprowadzających wilgoć, nazywanych oddychającymi.

Na ćwiczenia z wykorzystaniem sprzętów i mat warto wybrać spodnie, a najlepiej wszystkie elementy garderoby całkiem bezszwowe lub z minimum przeszyć, które nie będą uciskać przy opieraniu o nie ciała.

ODZIEŻ FITNESS. SPRAWDŹ CENY!

Materiały promocyjne partnera

Jak wybrać rozmiar stroju na siłownię?

Dlaczego na siłowni ubrania powinny być optymalnie dopasowane? Ćwiczenia wiążą się z intensywnym ruchem, a co za tym idzie – ocieraniem się ubrań o ciało. Jeśli są za luźne, mają szwy, niepotrzebne przeszycia i nietypowy krój, najczęściej nie nadają się na siłownię. Nie tylko mogą powodować powstawanie podrażnień, a nawet ran skóry, ale też mogą utrudniać treningi, a nawet zmniejszać ich bezpieczeństwo. Gdy np. zbyt luźna koszulka spada na głowę podczas schylania się albo spodnie obniżają się w kroku, nietrudno o kontuzję lub niebezpieczny wypadek.

Szkodliwe jest też na pewno wkładanie ubrań zbyt ciasnych, które uciskają ciało, hamując krążenie krwi. W ten sposób mogą prowadzić do niedokrwienia, a nawet problemów żylnych i mięśniowych.

Na co trzeba uważać? Właściwe dopasowanie jest szczególnie ważne w przypadku legginsów, bielizny osobistej, skarpetek, okolicy pach w koszulkach oraz biustonoszy sportowych dla kobiet. Nie powinny krępować ruchów ani wpijać się w ciało.

Dobór odpowiedniego rozmiaru jest bezwzględnie wymagany przy zakupie odzieży kompresyjnej, która wspomaga pracę mięśni i układu krążenia (czytaj o niej dalej). Musi być idealnie dopasowana pod względem kroju i wymiarów – zwłaszcza: pod kolanami, w łydkach, kostkach i pachwinach, by równomiernie obciskały nogi. Tylko w ten sposób nie zaszkodzą, tylko spełnią swoją funkcję – oczywiście jeśli nie są zbyt obszerne.

Kompresyjne legginsy, spodenki, podkolanówki czy getry do ćwiczeń warto kupować po przymierzeniu w sklepie stacjonarnym lub wysyłkowym, który zapewnia łatwość ewentualnej wymiany towaru.

Biustonosz sportowy – baza kobiecego stroju do ćwiczeń

Biustonosz do ćwiczeń powinien przede wszystkim dobrze leżeć, co oznacza, że powinien mieć odpowiednią konstrukcję (np. rozstaw miseczek), ich wielkość oraz szerokość obwodu. W przypadku niewielkiego biustu dobór stanika jest mniejszym problemem niż przy większych rozmiarach.

Sportowy biustonosz na pewno powinien zapewniać stabilizację piersi, obejmować je całkowicie, nie uwierać i mieć taką szerokość, by tylne zapięcie (lub pas, jeśli jest ono z przodu) znajdowało się na wysokości mostka (spojenie żeber).

Większy biust przy bieganiu i energicznych ruchach może przytrzymać stanik z fiszbinami lub zastępującymi je elastycznymi wstawkami. Podczas ćwiczeń mogą one jednak przeszkadzać, więc wymagany będzie model bardziej miękki, dlatego warto mieć go w odpowiednich wersjach.

Panie bujniej obdarzone przez naturę, choć najlepiej wszystkie, powinny wybierać wśród profesjonalnych biustonoszy sportowych o takiej samej rozmiarówce, co te bieliźniane. Są dostępne w bardzo wielu wymiarach miseczki i obwodu pod biustem.

BIUSTONOSZE SPORTOWE NIE MUSZĄ BYĆ DROGIE

Materiały promocyjne partnera

Należy też pamiętać, że kobiecy biust zmienia się w trakcie miesiąca i na przestrzeni lat, a także wskutek odchudzania i przybierania na wadze. Dlatego czasem stosunkowo szybko trzeba go wymienić, a taka najczęstszą sytuacją jest utrata sporej porcji z nadmiaru kilogramów już po kilku tygodniach regularnego treningu.

Legginsy sportowe czy dresy? Na siłowni liczy się funkcjonalność

Jeżeli decydujemy się na dres do siłowni, nich będzie to odzież sportowa. Bawełna nie sprawdza się podczas ćwiczeń w zamkniętych pomieszczeniach, natomiast elementy garderoby przeznaczone do treningów są wykonane z zaawansowanych technologicznie tkanin i zapewniają najwyższą funkcjonalność.

WYGODA PRZEDE WSZYSTKIM. ZNAJDŹ LEGGINSY DLA SIEBIE

Materiały promocyjne partnera

Jaka powinna być długość spodni? Krótkie spodenki mogą za bardzo eksponować uda, zwłaszcza przy unoszeniu nóg i pochylania tułowia, dlatego przylegające nogawki, nawet z taśmą elastyczną, albo legginsy przed kolano.

Ciało na udach, które nie jest jeszcze wyćwiczone czy nie dość szczupłe, będzie się też trząść podczas ruchów, zwłaszcza podczas biegania na bieżni czy przy podskokach. Dlatego gdy trzeba spalić nieco tkanki tłuszczowej, warto zacząć przygodę z energicznym ruchem od odzieży o nieco dłuższych nogawkach.

Gdy trzeba ukryć parę kilogramów, sprawdzą się legginsy sięgające nieco za kolano z odpowiednim dodatkiem włókien elastycznych, luźne spodenki do kolan z gumką w pasie i sznurkiem, najlepiej pasujące też do cienkich legginsów typu rajstopa – wtedy przydadzą się w różnych warunkach.

Korzystnie wyglądają też wygodne spodenki typu dwa w jednym, złożone z dłuższych legginsów i wierzchniej warstwy w postaci siateczkowych spodenek w kroju gimnastycznym, zwykle w kontrastowych kolorach.

Uczciwy trening latem wręcz nie obędzie się bez klimatyzacji w siłowni, dlatego aby uchronić się przed przewianiem i bólem mięśni zakładaj raczej dłuższe dresy lub spodnie sportowe, najlepiej za kolano lub w przypadku legginsów nawet do kostek.

Niezbędne jest dobranie nie tylko właściwego rozmiaru spodni czy spodenek, ale też ich kroju, np. powinny być odpowiednio długie w kroku, aby nie zsuwały się z pośladków, odsłaniając tę część ciała i ograniczając zakresu ruchów.

Krótka nogawka będzie nieodzowna w klubie fitness, gdzie panuje temperatura otoczenia latem i schładzanie ciała poprzez wydzielanie potu jest możliwe tylko przez odsłoniętą skórę.

Jaka koszulka sportowa będzie najlepsza na ćwiczenia?

Sportowy top to całkiem prosty wybór. Wskazana jest tkanina odprowadzająca wilgoć i
Topy nie powinny być zbyt krótkie, a raczej dłuższe niż w codziennych ubraniach. Pożądane jest także ich większe dopasowanie do ciała, by się na nim nie przesuwały.

Jeżeli w klubie fitness jest zimny nadmuch, warto wybrać koszulkę z rękawkiem zamiast podkoszulki na ramiączkach. Można zabrać też bluzę, by okryć nią pod koniec treningu wilgotne plecy i ramiona. Do wycierania potu z czoła i twarzy sprawdzi się miniręcznik lub frotka na rękę.

KOSZULKI NA SIŁOWNIĘ I DO FITNESSU. ZOBACZ CENY

Buty na siłownię to podstawa bezpieczeństwa i zdrowia stóp

Buty zapewniają amortyzację i stabilizację stopy, dlatego warto dobrać takie, które naprawdę dobrze leżą na stopie i zapewniają wygodę chodzenia czy biegania. Nowoczesne modele obuwia sportowego są przeznaczone do konkretnych dziedzin sportu, np. biegania – z elementami podeszwy z elastycznej pianki, która wspomaga odbicie od podłoża, czy np. crossfitu, gdzie podeszwa jest specjalnie wzmocniona i utwardzona, by wspierać stopę przy podnoszeniu ciężarów. Powinny też mieć antypoślizgowy spód.

Obuwie do fitnessu powinno być odpowiednio lekkie, przewiewne i tak uszyte, by dobrze obejmowało stopy. Należy wystrzegać się noszenia butów w nieodpowiednich rozmiarze, które wymuszają nienaturalny chód, obciążając stopy oraz sprzyjając ich deformacjom i urazom.

WYGODNE BUTY DO ĆWICZEŃ

Materiały promocyjne partnera

Do ćwiczeń ogólnorozwojowych czy na maszynach sprawdzą się uniwersalne buty sportowe, w jakich wiele osób chodzi też na co dzień. Gdy jednak stopa ma pewne wady, warto wesprzeć je np. specjalnie wyprofilowaną wkładką czy konstrukcją unoszącą piętę.

Trening mogą wręcz uniemożliwić skarpetki, które „zjeżdżają” z pięty do buta, czy stają się śliskie od potu. Warto postawić na skarpetki sportowe ze wzmocnieniami trzymającymi je na swoim miejscu i pogrubioną tkaniną podeszwy, która wchłania nadmiar wilgoci i ogranicza przesuwanie się stopy w bucie.

TO POMoŻE CI W ĆWICZENIACH

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto