Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czym zaskoczą nas uczelnie w roku akademickim 2012/2013

Danuta Strzelecka
Fot.GWSH/materiał prasowy
Wiele uczelni - chcąc przyciągnąć studentów - nieustannie rozszerza swoją ofertę o nowe kierunki i specjalności. Coraz częściej te zmiany to odzew na potrzeby rynku pracy. Oto niektóre z propozycji przygotowane przez uczelnie na nadchodzący nowy rok akademicki.

Uniwersytet Gdański

Nowym kierunkiem na Uniwersytecie Gdańskim w roku akademickim 2012/2013 są 3-letnie studia stacjonarne pierwszego stopnia na Wydziale Historycznym - Niemcoznawstwo. - To nowoczesny i interdyscyplinarny makrokierunek, uwzględniający zdobywanie wiedzy zarówno z zakresu historii, jak i filologii germańskiej - mówi Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik UG. - Zamiast odrębnego studiowania dwóch fakultetów, student niemcoznawstwa ma możliwość zdobycia szerokiej wiedzy w obu powyższych obszarach kształcenia, wzbogaconej o zagadnienia z zakresu nauk społecznych, prawnych i ekonomicznych. Student ma do wyboru dwie specjalizacje: biznesowo-turystyczną oraz integrację europejską.

Absolwenci Niemcoznawstwa na UG będą przygotowani do podjęcia pracy wszędzie tam, gdzie wymagana jest dobra znajomość kultury, historii i języka niemieckiego, m.in. w placówkach muzealnych, oświatowych, kulturalnych, instytucjach Unii Europejskiej a także administracji państwowej i samorządu lokalnego, fundacjach, przedsiębiorstwach działających w obszarze gospodarki polskiej i niemieckiej, również w wydawnictwach, redakcjach czasopism, środkach masowego przekazu, turystyce i sektorze usług związanych z polsko-niemieckim zakresem funkcjonowania.

Politechnika Gdańska

- Z roku na rok wzbogacamy na Politechnice ofertę kształcenia. Od października 2012 uruchamiamy nowy kierunek - gospodarkę przestrzenną na Wydziale Architektury - mówi Ewa Kuczkowska z Biura Prasowego PG. - Dysponujemy także coraz lepszym wyposażeniem. Planujemy kolejne inwestycje w nowe budynki dydaktyczne i aparaturę.

Akademia Marynarki Wojennej

Nowości przygotowała także Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni. - Nowe specjalności będą na kierunku Historia - mówi Wojciech Mundt, rzecznik prasowy AMW - Na studiach drugiego stopnia pojawią się: Historia wojskowości morskiej i Wojskowość i społeczeństwo.

Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu

- Każdego roku wprowadzamy nowe kierunki i specjalności - mówi dr Tomasz Białas, prorektor WSAiB. - Naszym celem jest przygotowanie osób wszechstronnie wykształconych, potrafiących elastycznie dostosować swoje umiejętności do wciąż zmieniających się wymagań na rynku pracy.

Wśród nowości uczelnia im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oferuje specjalność w języku angielskim International Management. Jej słuchacze otrzymają gruntowną wiedzę ekonomiczną dotyczącą wszystkich aspektów działalności nowoczesnego przedsiębiorstwa w warunkach wielokulturowości i globalizacji.
Na kierunku Logistyka pojawi się specjalność Spedycja. - Absolwent po ukończeniu nauki będzie posiadał kompetencje do pracy w przedsiębiorstwach produkcyjnych, firmach transportowych i spedycyjnych, jednostkach projektowych i doradczych, centrach logistycznych, przedsiębiorstwach handlowo-usługowych - mówi prof. dr hab. inż. Krzysztof Ficoń, kierownik Katedry Logistyki w WSAiB.

Uczelnia planuje także uruchomienie studiów II st. na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne, oferując dwie specjalności - Menedżer Bezpieczeństwa i Funkcjonariusz Służb Publicznych oraz studiów II st. na kierunku Administracja - do wyboru są trzy specjalności: Administracja Bezpieczeństwa Publicznego, Administracja Morska, Administracja Rządowa i Samorządowa. Pojawi się również kierunek Pedagogika z dwoma specjalnościami: Pedagogika Społeczno-Opiekuńcza oraz Pedagogika Rodziny i Opieka Socjalna.

Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna

Menedżer sportu, medioznawca, animator kultury, organizator turystyki aktywnej. Oto nowości kierunkowe w Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej.
- Staramy się zapoznać z możliwościami regionu, wychodzić naprzeciw oczekiwaniom gmin i instytucji na Pomorzu, odpowiadając tym samym na ich zapotrzebowanie na konkretnych fachowców - wyjaśnia dr Waldemar Budziński, prorektor ds. studenckich GWSH. - Dlatego np. stworzyliśmy ofertę dla pasjonatów sportu i rekreacji zainteresowanych różnorodnymi działaniami w sferze zarządzania sportem. Poza oferowanymi dotychczas studiami I st. dodaliśmy specjalność na studiach II st. - Europejski rynek sportu. Ze względu na spory wzrost inwestycji związanych z powstawaniem nowych obiektów sportowych w naszym kraju, chcemy przygotować grono ludzi potrzebnych do pełnienia funkcji zarządców obiektów sportowych, specjalistów w jednostkach administracji publicznej działających w sferze sportu oraz specjalistów w przedsiębiorstwach współpracujących z organizacjami sportowymi.

Poza tym uczelnia poszerza ofertę kierunku Europeistyka o specjalność Dziennikarstwo europejskie, kierunku Kulturoznawstwo (studia I st.) o specjalność Zarządzanie instytucjami kultury oraz z myślą o trójmiejskich klasach bilingwistycznych wprowadza dwa kierunki - Edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z językiem hiszpańskim oraz Edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z językiem francuskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czym zaskoczą nas uczelnie w roku akademickim 2012/2013 - Pomorskie Nasze Miasto

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto