Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki powiatowe 2016 - deszcz nie przeszkodził w dobrej zabawie FOTO

Lucyna Puzdrowska
W niedzielę gmina Przodkowo była gospodarzem dożynek powiatowych 2016. Mimo deszczu zabawa przednia.
W niedzielę gmina Przodkowo była gospodarzem dożynek powiatowych 2016. Mimo deszczu zabawa przednia. Lucyna Puzdrowska
Dożynki powiatowe 2016, których gospodarzem było Przodkowo, przeszły do historii. W sposób szczególny zapamiętają je gminy Kartuzy - zwycięzca na najpiękniejszy wieniec i trzecie miejsce w konkursie na najdorodniejszy kołacz oraz gmina Przodkowo - zwycięzca w kategorii kołacz i trzecie miejsce w konkursie na wieniec.

Dożynki powiatowe 2016 aurą bardzo przypominało dożynki w Stężycy, gdzie deszcz również nie chciał odpuścić. Mimo kaprysów aury, w Przodkowie wyczuwało się, że jest to dzień wielkiego świętowania rolników i tegorocznych plonów. Może tym bardziej deszcz w tym pomógł, bo jak poinformował współgospodarz imprezy, wójt Andrzej Wyrzykowski, w gminie Przodkowo przed dożynkami rolnicy wykorzystali kilkudniową poprawę pogody i zboże jest już w stodołach i spichlerzach.

Najpiękniejszy wieniec

Ten konkurs co roku budzi najwięcej emocji. Nie ma się co dziwić, wszak wykonanie takiego dzieła sztuki kosztuje mnóstwo czasu i pracy. W tym roku, zgodnie zresztą z opiniami większości oglądających wieńce mieszkańców powiatu, zwyciężyło dzieło mieszkańców sołectwa Kaliska w gminie Kartuzy. Zwłaszcza przepięknie wykonana korona wieńca budziła powszechny zachwyt. Drugie miejsce zajął wieniec gminy Sierakowice, trzecie - gminy Przodkowo.

Najdorodniejszy kołacz

W konkursie na kołacz dożynkowy zwyciężył produkt gospodarzy - gminy Przodkowo. Drugie miejsce zajął kołacz żukowski, trzecie - produkt gminy Kartuzy, wypieczony przez sołectwo Stara Huta.
Wieńce i kołacze oceniali przedstawiciele wszystkich ośmiu gmin: Kartuzy - Aleksandra Maciborska-Pytka, Sierakowice - Irena Kulwikowska, Przodkowo - Danuta Rzepka, Somonino - Monika Halman, Stężyca - Gabriela Blok, Sulęczyno - Teresa Labuda, Żukowo - Radosław Cebela, Chmielno - Zygmunt Jażdżewski oraz z powiatu - Wojciech Okroj.

Na scenie też się działo

Dużo śmiechu wywołał konkurs przygotowany dla publiczności. Po dwóch przedstawicieli z każdej gminy - kobieta i mężczyzna, musiało przecisnąć ziemniaka przez wąż strażacki. Pecha, który zakończył się nad wyraz szczęśliwie, miała w tej konkurencji występująca jako pierwsza gmina Żukowo. Chyba nie do końca zrozumieli o co w tym zadaniu chodzi i czas w którym uporali się z ziemniakiem znacznie przekraczał ten, w którym poradzili sobie ich konkurenci. Decyzją wszystkich uczestników dopuszczono ich do konkursu po raz drugi. Być może była to decyzja zbyt pochopna, ponieważ w rezultacie przedstawiciele gminy Żukowo zwyciężyli.
Na scenie nie brakowało muzyki i tańca. Wystąpili: Przodkowska Orkiestra Dęta, RZPiT Małe Kaszuby oraz RZPiT Przodkowianie.
Trochę inny rodzaj muzyki zaprezentował zespół Folk Band GALICJA z Ukrainy. Trio zachwyciło publiczność zwłaszcza wykonaniem słynnych "Sokołów" i na koniec wspólnie z publicznością "Alleluja". Temperaturę podniósł znacznie Jambo Africa. Ciemnoskórzy wykonawcy w egzotycznych kolorowych strojach spowodowali, że publika zapomniała o deszczu. Wisienką na przysłowiowym torcie był koncert kapeli folk-rockowej Pieczarki, a na finał wieczoru publiczność bawili skutecznie Piękni i Młodzi.
Przyszłoroczne dożynki powiatowe odbędą się w Stężycy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto