Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drożejący prąd zmorą samorządów. Czy Kalisz będzie szukać oszczędności?

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Jednym ze sposobów na zmniejszenie zużycia prądu przez miasto Kalisz ma być ograniczenie iluminacji
Jednym ze sposobów na zmniejszenie zużycia prądu przez miasto Kalisz ma być ograniczenie iluminacji Andrzej Kurzyński
Kaliski ratusz w tym roku zaplanował przeszło 4,3 mln złotych na rachunek za prąd. Kwota ta może się okazać jednak niewystarczająca. Niektóre jednostki miejskie zapowiadają, że będą wnioskowały o zwiększenie pieniędzy właśnie na energię elektryczną.

Rosnące ceny prądu spędzają sen z powiek wielu samorządom. Niektóre w poszukiwaniu oszczędności rezygnują z nocnego oświetlenia ulic lub dodatkowych iluminacji. Jak to wygląda w Kaliszu?

W 2019 roku Urząd Miasta Kalisza wraz z podległymi jednostkami wydał na energię elektryczną kwotę 4 mln 41 tys. zł. To kwota przybliżona, ponieważ w niektórych jednostkach nie wpłynęły jeszcze wszystkie faktury obejmujące zużycie energii elektrycznej w grudniu 2019 r. Należy jednak zaznaczyć, iż w wyniku Ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw ceny za energię w 2019 roku zostały „zamrożone” na poziomie czerwca 2018 roku. Miasto płaciło więc stawki wynikające z przetargu na 2018 rok, czyli około 218 - 220 zł/MWh (netto), a nie z przetargu na 2019 rok, gdzie stawki wynoszą już 306 - 308 zł/MWh (netto). Mówimy tu o stawkach dotyczących samego zakupu energii. Koszty dystrybucyjne nieznacznie się zmieniły, w wyniku obniżenia tylko jednej opłaty dystrybucyjnej, tzw. stawki przejściowej - regulowanej również zapisami wspomnianej Ustawy.

Jednym ze sposobów na oszczędności jest zakup przez kaliski ratusz energooszczędnego oświetlenia ledowego i energooszczędnych urządzeń. Główne oszczędności wynikające z modernizacji oświetlenia na lampy ledowe to efekt uczestnictwa Miasta w dwóch programach: Wielkopolskim Regionalnym Programie Operacyjnym i Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych, które realizowała spółka Oświetlenie Uliczne i Drogowe w Kaliszu. W ramach tych programów poziom zużycia energii na potrzeby oświetlenia Miasta zredukowano o ok. 65 %. W ramach obu programów na terenie Miasta zmodernizowano ponad 1800 opraw oświetleniowych oraz wymieniono blisko 300 słupów oświetleniowych. Dla nowo powstałego oświetlenia Miasto również korzysta z niższych stawek za energię, uzyskanych z przetargu organizowanego przez spółkę OUiD dla grupowego zakupu energii, a nie ze stawek cennikowych lokalnego sprzedawcy energii.

Wiadomo już, że w 2020 roku koszty dystrybucji energii elektrycznej wzrosną średnio o około 3 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. W ocenie miasta jest to niewielka podwyżka, która nie będzie bezpośrednio wpływać na ograniczenie zużycia energii przez Miasto Kalisz i jednostki podległe. Jednak ewentualne ograniczenie iluminacji miejskich w przyszłym sezonie będzie sposobem na zaoszczędzenie energii, a tym samym przyczynieniem się do proekologicznej polityki Miasta.

Sposobów na obniżenie zużycia energii elektrycznej szukają dyrektorzy miejskich jednostek i podległych ratuszowi placówek. W ostatnich latach kilka przedszkoli żłobków przeszło termomodernizację. Zamontowano panele fotowoltaiczne i tym samym placówki te stały się producentami własnej energii elektrycznej. Dzięki termomodernizacji, obejmującej m.in. poprawę izolacyjności ścian, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, zmianę oświetlenia, poprawiła się energochłonność budynków, czyli zmniejszyło się ich zapotrzebowanie na energię.

W ubiegłym roku spółka Oświetlenie Uliczne i Drogowe prowadziła procedurę zakupu energii na Towarowej Giełdzie Energii dla grupy zakupowej, złożonej z instytucji podległych Miastu Kalisz oraz jednostek dodatkowych na podstawie zawartych z Miastem porozumień, jak m.in. Kaliskie Linie Autobusowe, Aquapark Kalisz, Filharmonia Kaliska, Powiatowy Urząd Pracy w Kaliszu, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Kaliszu, które wspólnie zakupiły energię elektryczną na lata 2020-2021, uzyskując tym samym gwarancję stałej ceny. Zmianie może ulec jedynie cena dystrybucji energii w 2021 roku.

W obszarze infrastruktury oświetleniowej zakupem energii na jej potrzeby oraz bieżącym utrzymaniem i modernizacją lamp oraz urządzeń iluminacyjnych zajmuje się Spółka Oświetlenie Uliczne i Drogowe. We współpracy ze spółką, w mieście będą realizowane kolejne modernizacje oświetlenia z wykorzystaniem technologii LED i inteligentnych systemów zarządzania oświetleniem (częściowo już funkcjonuje taki system zdalnego sterowania oświetleniem - Citytouch). Aktualnie OUiD stara się o dofinansowanie kolejnych inwestycji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wniosek uzyskał pozytywną ocenę formalną i merytoryczną, a spółka jest w trakcie negocjacji szczegółów umowy o dofinansowanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto