Finał badań chmieleńskiego grodziska - otwarcie wystawy odnalezionych skarbów archeologicznych

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
17 lipca w Centrum Informacji Turystycznej w Chmielnie odbyło się otwarcie wystawy archeologicznej "Tajemnice Chmieleńskiej Ziemi". Otwarcia dokonali: Michał Melibruda, wójt gminy Chmielno, Edyta Klasa, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie, Stanisław Klimowicz, przewodniczący Rady Gminy Chmielno oraz Brunon Cirocki, przewodniczący Komisji Kultury w Radzie Gminy Chmielno. Odnalezione eksponaty, pochodzące ze średniowiecznego grodziska, można oglądać do 31 sierpnia br. od wtorku do piątku w godz. 9-17 oraz w soboty i niedziele w godz. 10-14. Miejsce wystawy: Centrum Informacji Turystycznej w Chmielnie, ul. Gryfa Pomorskiego 28 A.

Archeolodzy odkryli w Chmielnie między innymi część grodu i podgrodzia, suchą fosę, masywny wał z drewna, kamieni i ziemi, kanał odwadniający, ruiny wieży mieszkalno-obronnej wzniesionej na kamiennym fundamencie, fragmenty siedmiu domostw, paleniska, piece i jamy gospodarcze. Artefakty i średniowieczne przedmioty można zobaczyć na wystawie w Chmielnie.

Historia badań chmieleńskiego grodziska sięga 1970 roku


Historia badań chmieleńskiego grodziska została zainicjowana w 1970 roku przez dr. hab. Leona Jana Łukę, dyrektora Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Prace wykopaliskowe na grodzisku w ciągu kilku następnych lat były kontynuowane przez dr Barbarę Lepównę z Oddziału Gdańskiego Instytutu Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk, w ramach realizowanego przez Muzeum programu pod nazwą „Atlas grodzisk Pomorza Gdańskiego”.

Efekty prac terenowych na grodzisku już w trakcie badań zwróciły uwagę szerokiego grona archeologów, historyków i historyków architektury. Na zlecenie gminy Chmielno Muzeum Archeologiczne w Gdańsku w latach 2016-2018 realizowało prace wykopaliskowe na przesmyku między jeziorami Białym i Kłodno. Odkryto wówczas schowane pod ziemią relikty dawnych budowli, narzędzia pracy, wyroby mieszkańców.

Historia grodziska sięga średniowiecza

Grodzisko jest pozostałością po obiekcie obronnym pobudowanym we wczesnym średniowieczu. Położenie stawiało go w rzędzie ważnych ośrodków w systemie grodowym Pomorza Wschodniego. Wyniki badań zawarto w publikacji "Wydobyte z ziemi tajemnice chmieleńskiego grodu" (do nabycia w CIT Chmielno).

Prezentowane eksponaty pochodzą również z okolic Chmielonka. Popielnice grobowe datuje się na ok. 500 rok p. n. e. W roku 1966 między Chmielnem a Chmielonkiem archeolodzy odkryli cmentarzysko ciałopalne z towarzyszącą osadą. Kolejne badania tego obiektu Muzeum Archeologiczne w Gdańsku prowadziło w latach 1972-1974. Ostatnie badania ratownicze miały miejsce w 1994 roku.
Najwięcej stanowisk archeologicznych w okolicy jest ze średniowiecza z okresu 950-1150 n.e.

Wśród 84 prezentowanych eksponatów są urny, które mają ok 2,5 tys lat, „MŁOT TORA” – ozdoba skandynawska. Prezentowana w Chmielnie wykonana jest z bursztynu. Wykonywano je też ze srebra lub żelaza. Jest to niezwykle rzadki zabytek. W osadzie w Chmielonku zajmowano się obróbką bursztynu wydobywanego z Bałtyku, a wyroby były przedmiotem wymiany handlowej z Europą Południową o czym świadczy odkrycie w osadzie w Chmielnonku średniowiecznych szklanych, błękitnych koralików – również prezentowanych na wystawie.
Organizatorami wystawy są: Wójt Gminy Chmielno, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie.
(Info: CIT Chmielno)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie