Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk Obywatelski ogłasza swój program w wyborach samorządowych 2014 [ZDJĘCIA]

Jacek Wierciński
Gdańsk Obywatelski - Ewa Lieder i Piotr Dwojacki
Gdańsk Obywatelski - Ewa Lieder i Piotr Dwojacki Tomasz Bołt
We wtorek nowo powstały komitet wyborczy Gdańsk Obywatelski ogłosił cześć swojego programu. Działacze dzielnicowi, jeśli zwyciężą w jesiennych wyborach, zapowiadają rewolucyjne zmiany w wydatkach budżetowych.

Gdańsk Obywatelski jest częścią szerokiego frontu zamierzających startować w wyborach w poszczególnych miastach aktywistów z Porozumienia Ruchów Miejskich, zrzeszających działaczy z Gdańska, Warszawy, Płocka czy Krakowa. We wtorek przedstawiciel GO ogłosił ponad pięćdziesiąt pierwszych punktów swego programu wyborczego.

Czytaj także: Ewa Lieder kandydatką na prezydenta Gdańska. Wspiera ją Tomasz Dziemianczuk [ZDJĘCIA]

- Współpraca między działaczami z poszczególnych miast polega przede wszystkim na wymianie doświadczeń - mówi Piotr Dwojacki, kandydat na radnego, obecnie wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Dolny Wrzeszcz. - Okazuje się, że jesteśmy zacofani, jeżeli chodzi o rozwiązania związane z demokracją lokalną.

Gdańsk Obywatelski proponuje szersze konsultacje społeczne, zmiany w budżecie obywatelskim, stworzenie programu ochrony zabytków, projektów terenów publicznych "zamiast sypialni", jawność umów zawieranych przez magistrat i kondycji finansowej miejskich spółek, usprawnienie systemu pomocy rodzinie oraz... ławki i ułatwienia dla pieszych.

Inny priorytet "dzielnicowych" kandydatów to poprawa dostępności do mieszkań, choć działacze przyznają, że akurat na ten problem nie mają gotowej recepty. Są jednak przekonani, że samorząd stać na realizację ich postulatów.

- Jednym z najważniejszych punktów naszego programu są stabilne finanse miasta. Gdańsk osiąga dochód w wysokości 2,5 mld zł. To wystarczająca kwota, by - pozyskując środki zewnętrzne - zrealizować nasze plany przy efektywnym gospodarowaniu dochodami bez konieczności dodatkowego zadłużania się na wiele lat - przekonuje Ewa Lieder, kandydatka na prezydenta miasta, dziś przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Dolny Wrzeszcz.

- Nasz drugi priorytet to rozsądnie przewidziana rewitalizacja i na to pieniądze można pozyskać z UE, podobnie jak setki milionów złotych na rozwój komunikacji zbiorowej. Z pewnością nie zakładamy kolejnych monumentalnych obiektów, symbolizujących potęgę miasta. Nie będzie drugiego Europejskiego Centrum Solidarności czy drugiego Teatru Szekspirowskiego - zapowiada Dwojacki.

Zobacz też: Waldemar Bartelik kandydatem na prezydenta Gdańska

Kolejne elementy programu Gdańsk Obywatelski zamierza ogłosić w sierpniu i wrześniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto