Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk Wrzeszcz. Dobre plany zabudowy dzielnicy? Radni Górnego Wrzeszcza chwalą plany WIZUALIZACJE

Jacek Wierciński
Prognoza oddziaływania obiektów wysokościowych, możliwych do realizacji w rejonie ulicy Braci Lewoniewskich i ulicy Kościuszki na zapleczu dawnej Kolonii Abegga
Prognoza oddziaływania obiektów wysokościowych, możliwych do realizacji w rejonie ulicy Braci Lewoniewskich i ulicy Kościuszki na zapleczu dawnej Kolonii Abegga materiały BRG/ brg.gda.pl
Protestowali przeciw planom zabudowy centrum dzielnicy, pomysły urzędników nazywali gigantomanią, a do magistratu wysyłali setki uwag. O tym, że choć jedna jaskółka wiosny nie czyni, to radni Górnego Wrzeszcza miejskie plany chwalą i mówią o zmianie sposobu myślenia - pisze Jacek Wierciński

Wreszcie powstały plany, które uwzględniają zdanie mieszkańców - cieszą się radni Górnego Wrzeszcza. W lutym planiści pokażą trzy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i choć są już do nich pewne uwagi, to nie ma obaw, że krytyka nie zostawi na projektach suchej nitki.

Przeczytaj także: Plan zagospodarowania Wrzeszcza z uwagami

Dwa dokumenty dotyczą okolic ulic Jesionowej i Partyzantów, gdzie zabudowa zostanie dogęszczona, a przestrzeń publiczna uprzątnięta, trzeci - pustych dziś terenów przy ulicach Braci Lewoniewskich i Kościuszki, na zapleczu dawnej Kolonii Abegga. Tu powstać miałoby centrum biurowo-usługowe. Przygotowane przez Biuro Rozwoju Gdańska plany w lutym zostaną wyłożone publicznie. Choć uwagi do nich można zgłaszać do połowy marca, obaw o lawinę skarg nie ma. Bardzo aktywni, i nierzadko krytyczni, członkowie Rady Dzielnicy Górny Wrzeszcz są z projektów zadowoleni.

Makowska: "dobre"
- Zmieniła się procedura i teraz BRG musi pytać o zdanie rady dzielnic i osiedli. To obowiązek w każdym przypadku, kiedy projektanci przystępują do tworzenia planu - tłumaczy Katarzyna Szczepańska z utworzonej w Radzie Dzielnicy Komisji ds. Inwestycji. - Projektanci przyjechali do nas i dyskutowaliśmy o planie. Swoje uwagi zawarliśmy w uchwałach rady i olbrzymia większość z nich została w projektach uwzględniona.

- Wzięto pod uwagę dziedzictwo historyczne, a nawet ochronę ogrodzeń, po raz pierwszy był to prawdziwy dialog. Planiści słuchali naszych argumentów, przedstawiali własne. Efekt bardzo nas cieszy i świadczy o zmianie sposobu myślenia o Wrzeszczu. Może nie jest idealny, ale na pewno dobry - przyznaje Lidia Makowska, przewodnicząca zarządu dzielnicy. Podkreśla jednak, że nie wszystkie pomysły radnych udało się przeforsować. - Wciąż chcemy ograniczenia wysokości jednego z wieżowców przy Kolonii Abegga, choć zgadzamy się, że biura w tym miejscu to dobry pomysł. Chcemy też wpisania do planu trzech drzew na ulicy Jesionowej - uwagi w obu sprawach zgłosimy, gdy plany zagospodarowania przestrzennego zostaną wyłożone.

BRG: "porządkujące"
Zadowoleni ze sposobu przygotowania planu są urzędnicy z Biura Rozwoju Gdańska. Projektanci zaznaczają jednak, że na łatwiejsze porozumienie wpłynęły charakter terenów i fakt, że jeden z nich leży w sąsiedztwie torów kolejowych, a pozostałe nie ingerują zbytnio w stan obecny.

- Wykładane teraz plany miejscowe, szczególnie w rejonie ulic Jesionowej i Sosnowej, mają raczej charakter porządkujący strukturę funkcjonalno-przestrzenną w dostosowaniu do wymogów funkcjonalnych mieszkańców Wrzeszcza. Tereny objęte planami miejscowymi prawie w całości są zabudowane i zagospodarowane, co umożliwia w niewielkim stopniu inwestowanie na nich - wyjaśnia Edyta Damszel-Turek, kierownik Zespołu Urbanistycznego Wrzeszcz w BRG.

W siedzibie BRG w budynku Solidarności, przy ul. Wały Piastowskie 24, odbyła się już dyskusja publiczna poświęcona planom dotyczącym rejonu ul. Jesionowej. 26 i 27 lutego odbędą się podobne debaty dotyczące okolic fragmentu ul. Partyzantów i terenu na tyłach Kolonii Abegga. Plany zobaczyć można zarówno w BRG, jak i na stronie internetowej instytucji. Uwagi do nich składać można do 14 marca listownie lub w formie wiadomości e-mail opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym przy pomocy ważnego, kwalifikowanego certyfikatu.

Po 14 marca wnioski mieszkańców zaopiniują planiści, a decyzję dotyczącą ewentualnego uwzględnienia ich na początku kwietnia podejmie prezydent. Później projekt trafi pod głosowanie Rady Miasta, która podejmie ostateczną decyzję.

Nie zawsze współpraca układała się tak różowo
Znacznie większe kontrowersje wywołały rok temu plany zagospodarowania okolic Dworca PKP Wrzeszcz. Mieszkańcom i dzielnicowym radnym nie podobał się projekt wieżowca nad istniejącą pętlą autobusową czy olbrzymiego centrum handlowego Hevelius po drugiej stronie torów. Ostatecznie do planu zgłoszono 31 uwag. Prezydent Adamowicz zdecydował się odrzucić wszystkie - jak tłumaczył, oparł się na "merytorycznym uzasadnieniu" planistów z BRG. Dziś budowa jednego z uwzględnionych w planie wieżowców trwa, podobnie jak przygotowania do budowy centrum handlowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto