18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Główne Miasto - krzyżacki plan

J.Ż., D.Ł.
Renesans i średniowiecze  Fot. Dariusz Łazarski (październik 2008)
Renesans i średniowiecze Fot. Dariusz Łazarski (październik 2008)
Zbadane są winy Krzyżaków, podstępnych zaborców Gdańska, lecz nie zbadane są ich zasługi dla rozwoju ruchu turystycznego na Pomorzu. Plan wycieczki po centrum miasta podsunęli nam zakonni rycerze z czarnymi krzyżami na białych płaszczach, dokonując podziału XIV-wiecznego Gdańska na trzy części. Główne Miasto to krzyżacki patent.

Historia gotyckiego grodu zaprowadzi nas m.in. do słynnych kościołów, ale też na "zaplecze" Dworu Artusa i poza mury Głównego Miasta, skąd lepiej będzie widać jej początek. Obok średniowiecznych inspiratorów kierunki i przystanki na trasie naszego spaceru wyznaczają twórcy renesansu, filmu polskiego czy takich przybytków jak peweksy i handel uspołeczniony; ludzie nauki, kościoła, wojny i pokoju, ludzie sławni i trochę już zapomniani, uczestnicy ważnych wydarzeń, ale też takich, o których się nie pamięta albo zwyczajnie o nich nie wie. I jeszcze jedna uwaga przy wstępie do Głównego Miasta: Stare Miasto jest w Gdańsku gdzie indziej. A do najbliższej Starówki mamy stąd ponad 350 kilometrów.

Trasa: Targ Węglowy, Targ Drzewny, między Podwalem Staromiejskim a ul. Podmurze i ul. Pańską, Plac Dominikański, ul. Straganiarska, ul. Świętojańska, Targ Rybny, Rybackie Pobrzeże, Długie Pobrzeże, ul. Świętego Ducha, ul. Mariacka, ul. Chlebnicka, Długi Targ, ul. Długa, ul. Ogarna, ul. Za Murami, Targ Węglowy, ul. Długa.

Czas: od XI do XXI wieku lub od 2 do kilku godzin.

Przewodnik: Jarosław Żurawiński (przewodnik turystyczny, krajoznawca i dziennikarz, autor przewodników po Westerplatte i porcie gdańskim, Szef F.U.H "DUX", członek Oddziału Regionalnego PTTK w Gdańsku).

Dziennikarz: Dariusz Łazarski (z redakcją wędrującą przez kilkanaście lat wokół murów Głównego Miasta: od pomnika Jana III Sobieskiego w okolice Dworu Miejskiego, i od ulicy Stągiewnej ponownie pod komendę Jana III).

Wyświetl większą mapę

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto