Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Gardeja. Nowy termin referendum w sprawie odwołania wójta. Mieszkańcy pójdą do urn 14 czerwca

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
14 czerwca mieszkańcy gminy Gardeja zdecydują o dalszej przyszłości Kazimierza Kwiatkowskiego (w środku) na stanowisku wójta.
14 czerwca mieszkańcy gminy Gardeja zdecydują o dalszej przyszłości Kazimierza Kwiatkowskiego (w środku) na stanowisku wójta. Fot. Mirosław Wiśniewski
Komisarz Wyborczy w Gdańsku wyznaczył nowy termin referendum w sprawie odwołania Kazimierza Kwiatkowskiego ze stanowiska Wójta Gminy Gardeja. Głosowanie odbędzie się w niedzielę, 14 czerwca 2020 r.

- Aby uzdrowić Zakład Opieki Zdrowotnej i nie tylko musimy zacząć od zmian w złym zarządzaniu. Referendum jest dowodem na to, że mieszkańcy chcą zmiany - podkreśla Karolina Nowak, radna gminy Gardeja, zaangażowana w przeprowadzenie referendum.

Przypomnijmy, że pod inicjatywą przeprowadzenia referendum w krótkim czasie podpisało się 1207 osób. Grupa inicjatywna, która stoi za przeprowadzeniem referendum, wini wójta Kazimierza Kwiatkowskiego za problemy w gminnej służbie zdrowia.

-Powodem zakończenia pracy kierownika ośrodka zdrowia w gminie Gardeja Przemysława Grzelaka był „brak wdzięczności dla pana wójta”, o czym mówił sekretarz gminy Gardeja na spotkaniu z pracownikami służby zdrowia w dniu 1 sierpnia 2019 roku. W wyniku decyzji wójta Kazimierza Kwiatkowskiego z pracy w ośrodku zdrowia w gminie Gardeja odeszło 6 osób: 2 lekarzy, 3 pielęgniarki oraz kadrowa - wymieniano.

Przypomniano także zwolnienie Głównej Księgowej ośrodka, powierzenia kierowania SP ZOZ konkurencyjnemu podmiotowi, braku kontroli nad GOPS w Gardei, zbędnym zwiększaniu wydatków na obsługę prawną, a także problemów w gminnej oświacie.

-Pod nadzorem wójta Kazimierza Kwiatkowskiego niezgodnie z prawem zwalniano pracowników gminnych jednostek. W wyniku oddania przez nich spraw do Sądów, z budżetu gminy wypłacono dziesiątki tysięcy odszkodowań. Błędy wójta gminy Kazimierza Kwiatkowskiego i dyrektorów szkół pokrywane są z budżetu gminy Gardeja, tj. z naszych podatków – podkreślono.

Do argumentów grupy inicjatywnej w specjalnym oświadczeniu odniósł się wójt Kazimierz Kwiatkowski. Podkreślał, że stawiane mu zarzuty są całkowicie bezpodstawne i nie maja potwierdzenia w rzeczywistości.

-Ani Wojewoda, ani Wojewódzki Sąd Administracyjny nie orzekły o niezgodności z prawem moich decyzji w zakresie gminnej służby zdrowia w Gardei, jak również o jakichkolwiek nieprawidłowościach w GOPS w Gardei, czy też w szkolnictwie w gminie Gardeja. W związku z powyższym twierdzenia o niezgodności z prawem moich decyzji są gołosłowne i nieprawdziwe – podkreślał wójt K. Kwiatkowski.

Przypomnijmy, że początkowo referendum w sprawie odwołania Wójta Gminy Gardeja miało odbyć się 26 kwietnia 2020 r. W związku z zagrożeniem związanym z koronawirusem SARS-CoV-2, a także specyfiką referendum gminnego przeprowadzanego na obszarze całej gminy Komisarz Wyborczy w Gdańsku zawiesił jednak planowane głosowanie. Jak podkreślono decyzja taka została podjęta w poczuciu odpowiedzialności i troski o zdrowie i życie członków komisji do spraw referendum, osób uprawnionych do udziału w referendum, osób zaangażowanych w referendum i ich rodzin, a także mieszkańców gminy. Komisarz Wyborczy w uzasadnieniu podkreślił również, że nowy termin głosowania wyznaczony zostanie po ustaniu przesłanek skutkujących jego zawieszeniem. Teraz stało się to możliwe.

Państwowa Komisja Wyborcza wyraziła pogląd, że: „obowiązujące relacje wynikające z rozporządzenia Rady Ministrów z 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii umożliwiają przeprowadzenie głosowania m.in. w referendum lokalnym w sprawie odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego przed upływem kadencji, przy jednoczesnym uwzględnieniu zaleceń określonych przez właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego".

Jolanta Mielniczak-Biesiekerska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kwidzynie, przedstawiła natomiast 13 punktów, które należy zrealizować w celu zapewnienia bezpieczeństwa członków komisji oraz osób uprawnionych do głosowania. Mowa w nich m.in. o wyposażeniu komisji wyborczej w środki ochrony osobistej, przestrzeganiu zasad bezpiecznej odległości, zakrywaniu twarzy, dostępności środka do dezynfekcji rąk, a także dezynfekcji powierzchni dotykowych. Zalecono także, aby wyborcy w miarę możliwości wypełniali karty własnym długopisem. W innym przypadku, jeśli nie będzie wystarczającej ilości długopisów jednorazowych, długopis powinien być dezynfekowany po każdym wyborcy.

Zgodnie z tym, a także mając na względzie łagodzenie obostrzeń związanych ze stanem epidemii, Komisarz Wyborczy Jakub Aleksandrowicz wyznaczył nowy termin referendum. Głosowanie nad odwołaniem Kazimierza Kwiatkowskiego z funkcji wójta gminy Gardeja odbędzie się w niedzielę, 14 czerwca 2020 r. Do 9 czerwca można składać wnioski o dopisanie do spisu osób uprawnionych do udziału w referendum w wybranym przez siebie obwodzie głosowania na terenie gminy Gardeja. Kampania referendalna zakończyć się ma natomiast 12 czerwca o godzinie 24.00.

Wskazania Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kwidzynie

Celem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego członków komisji wyborczej, a także osób uprawnionych do głosowania należy:

1.wyposażyć członków komisji wyborczej w środki ochrony osobistej - rękawiczki jednorazowe, maseczki ochronne, środki do dezynfekcji rąk;
2.przestrzegać zasady bezpiecznej odległości tj. 1,5-2 m między osobami przebywającymi w lokalu wyborczym;
3.zapewnić dostępność środka do dezynfekcji rąk przed wejściem do lokalu wyborczego;
4.każda osoba wchodząca do lokalu wyborczego musi zdezynfekować ręce, nawet jeśli ma założone rękawice ochronne;
5.każdy wyborcza musi mieć w momencie wejścia do lokalu wyborczego zakryte usta i nos przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki albo kasku ochronnego;
6.często wietrzyć pomieszczenie lokalu wyborczego;
7.zapewnić środek do dezynfekcji powierzchni - klamek,stołów, stolików, itp.;
8.należy dokonywać przynajmniej jeden raz na godzinę dezynfekcji powierzchni dotykowych - stoły, stoliki, klamki, a powierzchnie blatów w boksach, w których wyborcy wypełniają karty do głosowania, dezynfekować w miarę możliwości w po każdym wyborcy;
9.zapewnić zamykane kosze na odpady wyposażone w worki;
10.członkowie komisji wyborczej przy zmianie rękawic ochronnych powinni dokładnie umyć ręce i zdezynfekować środkiem dezynfekcyjnym na bazie co najmniej 60 % alkoholu przed założeniem kolejnej pary rękawiczek;
11.zapewnić w toaletach - środek do dezynfekcji rąk, wystarczającą ilość papieru toaletowego, ręczniki jednorazowe, mydło w płynie;
12.sprzątać i dezynfekować toalety przynajmniej raz na godzinę;
13.wyborcy w miarę możliwości powinni wypełniać karty do głosowania własnym długopisem, w innym przypadku jeżeli nie ma wystarczającej ilości długopisów jednorazowych, długopis po każdym wyborcy powinien być dezynfekowany środkiem do dezynfekcji powierzchni.*

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto