MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Tuchola. Grodzisko w Raciążu będzie odbudowane ze wsparciem gminy Chojnice

Redakcja
archiwum Polska Press
Zniszczone 3 lata temu podczas nawałnicy odtworzone grodzisko w Raciążu, będzie dobudowane wspólnymi siłami. Taką decyzję podjęli samorządowcy gmin Chojnice i Tuchola. Skąd takie współdziałanie? Otóż grodzisko znajduje się na pograniczu obu samorządów. Gród jest na obszarze gminy Tuchola a położone tuż obok jezioro Śpierewnik to już część ziemi chojnickiej. Poza tym to nasza wspólna historia i jedno z chętniej odwiedzanych wcześniej miejsc przez turystów – stwierdza wójt Zbigniew Szczepański,wójt gminy Chojnice. Sfinansujemy połowę kosztów odtworzenia grodziska.

Wprawdzie tę deklarację wójt Szczepański chce jeszcze skonsultować z radnymi, ale należy się spodziewać, że uzyska ich aprobatę. Zwłaszcza, gdy chodzi o ratowanie cennego kulturowo miejsca.

Z tego wsparcia ucieszony jest bardzo Tadeusz Kowalski, gospodarz gminy Tuchola.
To budujące, że nasz sąsiad oferuje pomoc – potwierdza.
Niedaleko, bo niespełna 10 kilometrów od osady znajduje się Ostrowite - wieś o rodowodzie kosznajderskim. Na wyspie okolicnzego jeziora archeolodzy już dawno odnaleźli ślady osadnictwa. Tam wójt Szczepański na wyspie także myśli o odtworzeniu grodziska . Gdyby ten plan się udał, to powstałby w ten sposób szlak bardzo atrakcyjny dla turystów.

Rok 2012 grodzisko w Raciążu - otwarte

Otwarcie częściowo zrekonstruowanego grodziska w Raciążu było sporym wydarzeniem w 2012 roku.
Gród Raciąż położony jest przy południowym brzegu jeziora Śpierewnik, trzy kilometry od wsi Raciąż. W XIII wieku kasztelania raciąska w raz z grodem w Raciążu funkcjonowała w ramach księstwa świeckiego. Gród pełnił funkcje administracyjne. W 1256 r. został spalony z częścią ludności, następnie odbudowano go i życie toczyło się tam do XIV wieku. Egzystencję zakończył pożarem. Z projektu, które przygotowała gmina Tuchola, na odbudowę grodziska przeznaczono 341 tys. zł, z Unii na ten cel poszło 182 tys. zł. W ramach projektu wykonano rekonstrukcję bramy wjazdowej wraz z częścią ogrodzenia, wizualizację rozmieszczenia zabudowań grodnych oraz lokalizacje obwarowań i cmentarza. Są tablice informacyjne opisujące najciekawsze historyczne i przyrodnicze aspekty miejsca. Do zwiedzania jest 1 tys. 830 m kw. ścieżek, punkt widokowy na jezioro oraz pomost prowadzący na półwysep, most między wzgórzami na półwyspie

Raciąskie grodzisko podobnie jak okoliczne lasy padły pastwą nawałnicy dokładnie 3 lata temu. Częściowo udało się już uporządkować teren – podczas kilku akcji z udziałem wolontariuszy. Teraz warto odbudować to, co tworzono osiem lat temu. Koszty szacowane są na pół miliona złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tuchola.naszemiasto.pl Nasze Miasto