Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów
3 z 11
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Wystawa zdjęć Henryka Pietkiewicza z albumu „LEON...
fot. mat. prasowe

Imprezy Trójmiasto. Sprawdź, co będzie się działo w styczniu 2024 - koncerty, wystawy, spektakle (galeria)

Styczeń 2024 w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku

Wystawa zdjęć Henryka Pietkiewicza z albumu „LEON PERFORMER”[
Termin: do 14.01, pon.-nd. 9.00-18.00 Wstęp: wolny, Miejsce: Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

Album LEON PERFORMER to prezentacja twórczości dwóch artystów związanych z trójmiejską sceną kulturalną – performera Krzysztofa Leona Dziemaszkiewicza i fotografika Henryka Pietkiewicza. Wystawa prezentuje wielkoformatowe fotogramy Henryka Pietkiewicza, które weszły w skład albumu oraz inne dotychczas niepublikowane.


Nie tylko Bullerbyn - wystawa ilustracji Hanny Czajkowskiej
Termin: 28.01-17.03, pon.-nd. 9.00-18.00
Wernisaż: 27.01 Wstęp: wolny Miejsce: Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

„Nigdy nie była w Szwecji, choć lubiła podróżować. Nie widziała na żywo czerwonych domków z białymi okiennicami, szwedzkich ogródków i podwórek, ani bawiących się na nich bosonogich maluchów z płowymi włosami. A jednak to jej ilustracje do najważniejszej książki Astrid Lindgren stały się dla wielu pokoleń Polaków furtką do skandynawskiej literatury i początkiem przygody z bohaterami szwedzkich książek.
Dzieci z Bullerbyn to we wspomnieniach wielu dorosłych pierwsza książka, którą przeczytali samodzielnie i pierwsza, do której wielokrotnie wracali. Dlatego też nie istnieje dla nich żadne inne wydanie niż to z żółtą okładką i narysowaną cienką kreską szóstką dzieci lecących na miotłach. Powstało w 1957 roku w Naszej Księgarni. Przekładu szwedzkiego tekstu dokonała Irena Szuch-Wyszomirska, a o oprawę graficzną wydawnictwo poprosiło Hannę Czajkowską".
Fragment tekstu „Bullerbyn Hanny Czajkowskiej" Barbary Gawryluk

Na tej właśnie oprawie skupimy się podczas wystawy pt. „Nie tylko Bullerbyn". Będzie to prezentacja oryginalnych ilustracji Hanny Czajkowskiej do takich książek, jak: „Nils Paluszek”, „Emil ze Smalandii, „Lotta z ulicy Awanturników” i „Dzieci z Bullerbyn" oraz reprodukcje ilustracji do książki pt. „Karlsson z dachu”. Galeria NCK wypełni się ponad 60 pracami, wykonanymi w różnych technikach (tempera, piórko i tusz) i kolorystyce (monochromatyczne rysunki z książki "Dzieci w Bullerbyn" oraz kolorowe z pozostałych ww. tytułów). Na wystawie nie zabraknie również kilku pamiątek - osobistych rzeczy Czajkowskiej, nadających kontekst i opowiadających o realiach, w jakich ilustratorka żyła i tworzyła.
Przy okazji oglądania wystawy każdy ze zwiedzających będzie miał okazję sprawdzić, czy dobrze pamięta przygody dzieci z Bullerbyn i pobawić się dopasowując fragmenty tekstu do ilustracji.

Wernisaż wzbogacony zostanie spotkaniem ze Sławomirem Zagórskim, dziennikarzem, krewnym artystki. Wystawie towarzyszyć będą działania warsztaty "Twórcze metody analizy lektur – szkolenie dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej"


Koncert organowy w Święto Trzech Króli
Termin: 6 stycznia, 16.00 Wstęp: wolny Udogodnienia: pętla indukcyjna Miejsce: NCK - Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50

W Święto Trzech Króli odbędzie się rodzinny koncert w pięknym Centrum św. Jana. Tym razem główną rolę odgrywać będą wyjątkowe dźwięki organów, które zostały specjalnie zaprojektowane w XVIII wieku dla tego magicznego miejsca. Profesor Andrzej Szadejko będzie przewodził naszej muzycznej podróży w świat świątecznych dźwięków z różnych zakątków Europy.
Koncert przeznaczony jest zarówno dla młodszych, jak i starszych miłośników muzyki. Zapraszamy do przygotowania się na fascynującą podróż dźwiękową, która przeniesie nas w magiczny świat uniwersalnych melodii i emocji. Niech to świąteczne spotkanie w Centrum św. Jana pozostanie w pamięci jako wyjątkowy czas wspólnego świętowania i celebracji muzyki organowej.

Program koncertu
Andreas Schade (1674 – 17??)

• Pastorale

• Preludium et Fuga á 3. Duetto-Bouree et Giga con sogetto di Ruedi
Domenico Zipoli (1688-1726)

• Pastorale C-dur ze zbioru Sonate d'Intavolatura per Organo e Cimbalo Op.1
Josef Seger (1716-1782)

• Toccata VIII. Pastorell

• Fuga

• Fuga C dur de tempore Natalis
Johann Kaspar Kerll (1627-1693)

• Capricio sopra il cucu
František Xaver Brixi (1732-1771)

• Pastorela C-dur
Jan Křtitel Kuchař (1751-1829)

• Pastorela D-dur
Andreas Schade

• Trio super Quam Pastores laudavere (Narodził nam się Zbawiciel)
Johann Sebastian Bach (1685-1750)

• Pastorella BWV 590 [Praeludium] - [Allemande] - [Aria]- [Giga]
Andrzej Szadejko, kompozytor, dyrygent, organista, organizator życia muzycznego.
Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie i i Hochschule für Alte Musik Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei/Szwajcaria. Uczestniczył w 30 mistrzowskich kursach organowych, klawesynowych i na pianoforte w Polsce, Niemczech, Holandii i Szwajcarii. Finalista i laureat wielu konkursów organowych w Polsce i za granicą. Profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku. Profesor wizytujący uczelni w Niemczech, Finlandii i USA. Laureat i stypendysta wielu instytucji polskich i zagranicznych. Od roku 1994 regularnie koncertuje w Polsce, Europie, a także w USA jako solista, kameralista i dyrygent. Oprócz organowej działalności koncertowej zajmuje się także komponowaniem. Ekspert w dziedzinie historycznego budownictwa organowego. Jest konsultantem, bądź sprawuje nadzór nad wieloma projektami organowymi w Polsce, a także na Litwie i w Belgii. Jest kuratorem organów w Centrum Św. Jana w Gdańsku. Założyciel i szef zespołu Goldberg Baroque Ensemble, z którym nagrywa premierowe wykonania kantat kompozytorów z Pomorza. Jako solista i dyrygent ma na swoim koncie 30 wydawnictw płytowych dla wytwórni polskich i niemieckich wielokrotnie nominowanych do nagrody FRYDERYK oraz OPUS KLASSIK. Obecnie jest szefem artystycznym serii MUSICA BALTICA i GDAŃSK ORGAN LANDSCAPE w renomowanej wytwórni niemieckiej MDG.
Współorganizatorami wydarzenia są: Nadbałtyckie Centrum Kultury, Fundacja Kreatywnej Edukacji, Polskie Towarzystwo E.E. Gordona oraz Polski Instytut Pedagogiki E.E. Gordona.

Wody gdańskie. Wisła, wykład prof. Andrzeja Januszajtisa
Termin: 17 stycznia, 17.30 Wstęp: bezpłatny Miejsce: Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35 Udogodnienia: pętla indukcyjna

Cykl wykładów prof. Andrzeja Januszajtisa w roku 2024 nosi tytuł "Wody Gdańskie". Zapraszamy na pierwszy odcinek cyklu, który nosi tytuł "Wisła".

Wisła
Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, a także najdłuższa rzeka uchodząca do Morza Bałtyckiego, o długości 1022 km.
Od V wieku Vistla. W okresie tym dorzecze Wisły zasiedlone było od południa przez plemiona celtyckie, a od północy przez plemiona wschodniogermańskie.W wiekach od II do IV występuje nazwa Viscla (Gajusz Juliusz Solinus, Pliniusz Starszy, Klaudiusz Ptolemeusz). Ptolemeusz podał także nazwy i siedziby plemion nad Wisłą: Wenedów, Gythonów, Galindów. Wisła u rzymskich historyków uchodziła do Morza Swebów (łac. Mare Suebicum, Tacyt I wiek), czyli Bałtyku, a ściślej Zatoki Wenedzkiej (II wiek), czyli obecnej Zatoki Gdańskiej – de internis eius partibus Alba, Guthalus, Viscla amnes latissimi praecipitant in oceanum. W germańskiej tradycji pisanej (Widsidh) nadwiślańskie lasy są ojczyzną Wandalów, Sasów i innych plemion germańskich, chociaż w rzeczywistości ludy te pochodzą z południowej Skandynawii. W miejscowości Biała Góra koło Sztumu około 50 km od ujścia, rozdzielając się na dwa ramiona Leniwka (lewe) i Nogat (prawe), tworzy szeroką deltę, zwaną Żuławami. W miejscu noszącym obecnie nazwę Gdańska Głowa od Leniwki oddziela się w kierunku wschodnim kolejne ramię zwane Szkarpawa, w celu ochrony przeciwpowodziowej zamknięte śluzą. Kolejne ramię Martwa Wisła oddziela się w Przegalinie i uchodzi do Zatoki Gdańskiej.
źr. wikipedia


August III – Królewski splendor i mieszczańskość | koncert
Termin: 24 stycznia, godz. 18.00 Wstęp: wolny Udogodnienia: pętla indukcyjna Miejsce: NCK - Ratusz Staromiejski

W programie koncertu August III – Królewski splendor i mieszczańskość usłyszymy dwie niesłychanie rzadko wykonywane kantaty Johanna Sebastiana Bacha. Obie kompozycje poświęcone są postaci Augusta III, który po zgonie Augusta II Mocnego objął panowanie w Polsce. Podobnie, jak Wielka Msza h-moll, powstały z nadzieją na uzyskanie przez Bacha konkretnych korzyści, wynikających z ewentualnej królewskiej protekcji. Obie, dzięki librettu autorstwu prawdopodobnie Picandera, umocowane w realiach politycznych i społecznych sprzed blisko 300 lat rzucają niesamowite światło na sposób traktowania władzy królewskiej przez jego poddanego, genialnego J. S. Bacha.


Zobacz również

Grom Nowy Staw awansował do finału wojewódzkiego Pucharu Polski

Grom Nowy Staw awansował do finału wojewódzkiego Pucharu Polski

Odpust w parafii świętego Stanisława w Kielcach z biskupem Piotrowskim [ZDJĘCIA]

Odpust w parafii świętego Stanisława w Kielcach z biskupem Piotrowskim [ZDJĘCIA]

Polecamy

Tym deserem zajadaliśmy się w PRL. Jest pyszny i prosty do zrobienia

Tym deserem zajadaliśmy się w PRL. Jest pyszny i prosty do zrobienia

Gdańskie zoo szuka imion dla kapibar! Macie swoje propozycje?

Gdańskie zoo szuka imion dla kapibar! Macie swoje propozycje?

Chojniczanin nie śpi po nocach. Budzą go samochody. Kto zawinił? [WIDEO]

Chojniczanin nie śpi po nocach. Budzą go samochody. Kto zawinił? [WIDEO]