Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak dostrzec "pierwszą gwiazdkę"? Astrofizycy z Politechniki Gdańskiej podpowiadają, która z gwiazd będzie tą pierwszą

Agnieszka Kostuch
Agnieszka Kostuch
Kiedy pierwsza gwiazdka w wigilię 2022 r?
Kiedy pierwsza gwiazdka w wigilię 2022 r? 123rf.com
Zbliża się wigilia Bożego Narodzenia, a więc czas, w którym w wielu domach, rodziny zasiadają do uroczystych kolacji. Zgodnie z tradycją, powinny się one rozpocząć w momencie, w którym na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Kiedy nastąpi to w tym roku? Jak dostrzec "pierwszą gwiazdkę"? Astrofizycy podpowiadają.

Kiedy pierwsza gwiazdka w wigilię 2022?

Zgodnie z tradycją, kolacja w wigilię Bożego Narodzenia powinna się rozpocząć w momencie, gdy na niebie pojawi się "pierwsza gwiazdka". Astrofizycy z Politechniki Gdańskiej wyjaśniają, która gwiazda 24.12. ukaże się jako pierwsza?

– W wieczór wigilijny „pierwszą gwiazdką” na niebie jest Wega z gwiazdozbioru Lutni, albo Kapella z gwiazdozbioru Woźnicy – tłumaczy Martyna Czudec, założycielka Astrofizycznego Koła Naukowego Politechniki Gdańskiej oraz przewodnicząca Rady Studentów przy prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej. – Okiem amatora trudno jednoznacznie stwierdzić, która pojawia się jako pierwsza. Tym bardziej, że są one widoczne w różnych rejonach nieba. To, czy jako pierwszą dojrzymy Wegę, czy Kapellę zależy więc od strony umiejscowienia okna w domu, w którym będziemy jej wypatrywać – dodaje.

Jak podkreśla naukowczyni, pierwszym jasnym obiektem na niebie podczas tegorocznej Wigilii będzie jednak nie gwiazda, lecz planeta, a konkretnie Jowisz.

– Przede wszystkim planety „świecą” światłem stałym, w odróżnieniu od gwiazd, które obserwowane gołym okiem tworzą wrażenie migania, mienienia się światłem. Jeżeli chcemy mieć pewność, że to, na co patrzymy, jest gwiazdą, musimy zwrócić uwagę właśnie na to, czy obiekt zmienia swoją poświatę – wyjaśnia Martyna Czudec.

Na którą zaplanować kolację wigilijną w 2022 r.?

Pojawia się więc pytanie, na którą zorganizować wigilię, by odbyła się ona zgodnie z tradycją, 24.12.

– Zarówno Wegi, jak i Kapelli należy szukać na niebie około 20 minut po zachodzie Słońca. W Gdańsku zachód przewidywany jest na godzinę 15:25, ale w Zakopanem będzie to 15:45 – mówi Przemysław Szatan z Astrofizycznego Koła Naukowego PG. – Wega występuje na niebie północno-wschodnim, natomiast Kapella od strony horyzontu zachodniego.

ZOBACZ TEŻ:

Bez tego Polacy nie wyobrażają sobie Świąt Bożego Narodzenia. Chociaż jest kryzys, tych dań nie zabraknie

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak dostrzec "pierwszą gwiazdkę"? Astrofizycy z Politechniki Gdańskiej podpowiadają, która z gwiazd będzie tą pierwszą - Dziennik Bałtycki

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto